Antwort Jak hoří helium? Weitere Antworten – Jak se tvoří helium

Jak hoří helium?
Helium je jediným prvkem, který byl objeven nejdříve mimo zemi (na slunci) a až pak byl prokázán jeho výskyt na zemi. Zatím co helium na slunci vzniká fúzí jader vodíku, helium přítomné na zemi vzniká při jaderném rozkladu těžkých jader. Jde vlastně o částici alfa vznikající při jaderném štěpení.Vdechování čistého helia může způsobit smrt udušením během několika minut. Vdechování helia z tlakové nádrže může také způsobit plynovou nebo vzduchovou embolii, což je bublina, která se zachytí v krevní cévě a zablokuje ji. Krevní cévy mohou prasknout a krvácet.Helium většina lidí zná pouze jako plyn pro balonky, má však rozsáhlé využití. Používá se při výrobě polovodičů a elektroniky, optických vláken, v leteckém průmyslu, v raketových motorech, pro potápění do velkých hloubek či ve vojenství.

Co vzniká hořením methanu : Při spalování se přeměňuje na oxid uhličitý a vodu. Methan je přibližně 20x účinnější skleníkový plyn než oxid uhličitý.

Co to je Neon

Neon, Ne, je bezbarvý, bez zápachu, nehořlavý, inertní plyn. Neon je běžně známý jako plnící plyn barevných neonových pouličních reklam; další použití neonu zahrnují doutnavky jako vizuální indikátorová zařízení, regulace napětí a jako složka plynných směsí pro lasery.

Jak si doma vyrobit helium : Hélium přitom vzniká pouze dvojím způsobem – nejvíce na Slunci při jaderné fúzi v nitru hvězdy a nebo pomalým radioaktivním rozkladem hornin i na Zemi. Neexistuje způsob, jak ho vyrobit uměle.

Poprvé bylo helium izolováno z minerálu smolince. V menším množství až 9 % se nachází v zemním plynu, z něhož se také získává vymrazováním. Vzácně vyvěrá helium i trhlinami v zemi, nejznámější oblasti těchto vývěrů leží ve Skalistých horách v USA a v Kanadě.

Pokud chcete, aby balonek létal, lze balonek nafouknout speciálním netoxickým a nevýbušným plynem – heliem. Při nafouknutí foliového balonku heliem Vám bude balonek létat cca 14 dnů, tvar nezmění cca 1 týden.

Jak hoří methan

Methan, respektive propan-butan – a obecně alkany se spalují na oxidu uhličitý a vodu. Alkany hoří modrým svítivým plamenem – toto spalování pozorujeme také při hoření kahanu. Dochází zde ke spalování zemního plynu, jehož hlavní složkou je methan, dále obsahuje ethan, v menší míře propan a butan.Produkují ho hlavně mokřady, dále hospodářská zvířata a v menší míře průmysl a skládky. Významným producentem jsou ale i jezera a fjordy.Je Získáván frakční destilací zkapalněného vzduchu. Další možností získávání neonu je frakční adsorpce na aktivní uhlí, při teplotách kapalného vzduchu.

Elektrickým výbojem v prostředí neonu o tlaku několik torrů (okolo 1% atmosférického tlaku) vzniká intenzivní světelné záření oranžově-červené (šarlatové) barvy. Tohoto jevu se využívá pří výrobě výbojek (tzv. neonek), které slouží jako osvětlovací tělesa nebo různé světelné indikátory.

Čím se plní balónky : Pokud chcete, aby vaše balónky létaly, naplňte je heliem, nebo přesněji, balónkovým plynem, který je tvořen z 98 % heliem a ze 2 % vzduchem. Helium je lehčí než vzduch. Takže pokud naplníte balónek heliem, bude lehčí než vzduch okolo něj a balónek bude stoupat nahoru.

Čím nafouknout balónek : Při nafukování balónků vzduchem můžete použít ruční pumpičku či profi elektrickou pumpičku, která obsahuje speciální ventil na fóliové balónky, nebo obyčejné brčko, které opatrně vsunete do nafukovacího ventilu a foukáte. Balónky nafouknuté vzduchem nelétají!

Co je lehčí než vzduch

Oxid uhličitý (CO2), dříve nazýván kysličník uhličitý, vzniká zejména během dýchání, ale i dalších biochemických procesů. Produkují jej fotosyntetizující rostliny i mikroorganismy, vzniká také při spalování. Je tedy přirozenou součástí ovzduší. Oxid uhličitý je těžší než vzduch, a proto se drží zejména při zemi.

Čím naplnit balónky, aby létaly Klasické latexové balónky i balónky fóliové můžeme plnit tzv. balónkovým plynem – héliem. Hélium do balónků není toxické, ani nebouchá a nezpůsobuje požár.Ceník nafukování fóliových balónků:

Velikost Cena
S 60 Kč
M 90 Kč
L 120 Kč
XL 150 Kč

Jak se vyrábí metan : Metan vzniká činností mikroorganismů při rozkladu organické hmoty v prostředí bez přítomnosti kyslíku. To je společné pro drtivou většinu jak antropogenních, tak přírodních zdrojů metanu. Podle současných dat emise metanu ze zdrojů spojených s lidskou činností převažují a tvoří zhruba 60 %.