Antwort Jak hnojit kokedamy? Weitere Antworten – Jak Zalevat kokedamy

Jak hnojit kokedamy?
Vlhkomilné kokedamy stačí zalévat zpravidla jednou týdně, kokedamy nenáročné na zálivku postačí zalít i jednou za 10 – 14 dní.Pokud chcete zavěsit kokedamu na stěnu, použijte skobu, nebo věšáček, který dostatečně vyčnívá ze stěny. Díky tomu se kokedamy nebudou dotýkat zdi a nebude hrozit, že by ji poškodily. Při umístění respektujte nároky rostliny v kokedamě, podrobně se tomuto tématu věnujeme v článku na blogu.Vodní kámen může způsobovat bělavá místa na povrchu kokedamy. Plíseň na kokedamě se objevit může, z naší zkušenosti se to ale děje poměrně zřídka, ve chvíli, kdy je v místnosti hodně vlhko a teplo. Pak doporučujeme plíseň opatrně mechanicky odstraňovat a nechávat kokedamu co nejvíce vyschnout a zalévat jen mírně.

Jaké rostliny do kokedamy : Mezi nejvhodnější pokojové rostliny pro kokedamy patří Pothos, známý také jako ďáblův břečťan, což je popínavá rostlina s lesklými, zelenými listy, které kokedamě dodávají svěží vzhled. Další oblíbenou volbou je hadí rostlina Sansevieria, která má podlouhlé, špičaté listy v odstínech zelené a žluté.

Jak přesadit Kokedamu

Přesazování kokedamy

Má totiž jen omezený prostor pro kořeny, podobně jako bonsaje. V momentě, kdy kořeny bal prorostou a dostanou se na povrch, jejich růst se na vzduchu a světle zastaví. Rostliny je ale nutné jednou za vegetační období přihnojit, aby se do substrátu dodaly nové živiny.

Jak moc zalevat kvetiny : Příliš vláhy

Zahradníci a floristé doporučují zalévat méně až málo. Rozhodně rostliny nepřelévejte. Zatímco s mírným nedostatkem vody si většina rostlin umí nějak poradit, přelévání je obvykle hodně poškozuje. Přílišná vlhkost totiž nahrává plísním a dalších organismům, které květinám škodí.

Pro výrobu kokedamy budete potřebovat:

  1. nízký mech, který najdete v lese,
  2. rašelinu,
  3. pěstební substrát,
  4. akadamu,
  5. lžičku,
  6. přírodní provázek nebo vlasec,
  7. nůžky,
  8. rostlinu.


KDY a jak často kokedamu zalévat

Kokedamu zaléváme cca jednou až dvakrát týdně. Frekvence zálivky závisí na druhu rostliny, velikosti a dále na prostředí, ve kterém je kokedama pěstována – například u vlhkomilných rostlin bude zálivka častější než u sukulentů apod. Vždy je třeba brát uvedený interval jako orientační.

Co zasadit do kamínků

Ve štěrkových zahradách se bude nejlépe dařit suchomilným rostlinám, mezi které patří trvalky, letničky, okrasné trávy a dřeviny. Z bylin můžete zasadit tymián, šalvěj, nebo levanduli. Barevně rozzáří záhon pryšce či hvozdíky. Mezi oblíbené trávy se řadí ostřice a kostřavy.Naše nejstarší kokedamy mají i 10 let. Pokud se o kokedamu naší výroby dobře staráte, nenecháváte bal příliš dlouho ve vodě rozmočit a doplňujete občas rostlině živiny přidáním hnojiva do zálivky, pak vám kokedama vydrží roky.V obecnosti se pokojové květiny zalévají 1x týdně, ale jako již bylo zmíněno, záleží na druhu rostliny, velikosti květináče a dalších faktorech. Některé rostliny mohou potřebovat zalévání jen jednou za dva týdny, zatímco jiné potřebují častější zalévání každý den.

Množství vody by mělo odpovídat 5 až 10 % objemu květináče. Užitečný tip je přirovnat množství vody na zalití k 5 až 10 % objemu květináče. Tak obvykle docílíte správného množství vody pro rostlinu.

Jak udělat Kokedamu : Pro výrobu kokedamy zvolte nějakou nenáročnou vlhkomilnou pokojovou rostlinu jako je například sleziník, asparagus, maranta či scindapsus. Vyhněte se rostlinám, které potřebují hodně vody a nesnesou ani krátkodobé sucho jako třeba ledviník, netík, šáchor či eukalyptus.

Jaké plodiny nedávat po sobě : Nedáváme k sobě například plodiny, které mají stejné nebo podobné nároky na živiny a zároveň stejné odpadní látky, jako jsou například papriky, rajčata a okurky, ale spíše se snažíme kombinovat tyto rostliny jinak. Okurky s koprem, kopr má ráda i mrkev a třeba červená řepa.

Co dát kolem kytek

Mulčování je zahradnická technika, která spočívá v pokrytí půdy kolem rostlin materiálem zvaným mulč. Ten může být organický (například dřevní štěpka, sláma, kůra) nebo anorganický (mulčovací textilie, plastová fólie nebo drobné kameny). Tkaná agrotextilie, která slouží jako podklad pod vrstvu kamínků.

Název kokedama je odvozen od japonského slova Koke = mech a Tama = koule. Rostlinu totiž místo v květináči pěstujeme v kulatém balu zeminy, který je ještě obalen mechem a zajištěn provázkem. Kokedama je vlastně taková varianta bonsaje. Tento způsob pěstování rostlin je velmi estetický a vlastně i úsporný.Hnojit začínáme se začátkem vegetace, když se rostliny probouzí ze zimního spánku, po kterém jsou většinou (paradoxně) vyčerpané a potřebují vzpruhu. Případně rostliny rovnou přesaďte a nějakou dobu poté začněte i s hnojením. Přesněji, po uplynutí doby, kdy se vyčerpá hnojivo obsažené v použitém substrátu.

Co dát do vody aby květiny vydržely : Váza s čerstvými květinami a mísa s ovocem by neměly být blízko sebe! Zrající plody vylučují plyn ethylen, který urychluje vadnutí rostlinek. Podle "babských" rad stačí do vody přidat kostku cukru nebo acylpyrin a květiny vydrží déle čerstvé.