Antwort Jak funguje zelené hnojení? Weitere Antworten – Kdy nejpozději zasít zelené hnojení

Jak funguje zelené hnojení?
Abyste stihli zapravit zelenou hmotu do půdy ještě před zimou, je zelené hnojení nejlepší vysít do konce srpna. Je to ještě možné i na začátku září, vzrostlé natě mohou přejít prvními mrazíky, než je do půdy zapravíte. Je možné vysít také žito ve směsi s ozimou vikví.Dusík nejvíce vážou rostliny vikvovité, tedy například vikev, jetel, lupina, bob pravý, peluška – patří do skupiny bobovitých. Další skupinou rostlin, které se používají k zelenému hnojení, jsou brukvovité, což je například hořčice, řepka, ředkev.Svazenku vyséváme na jaře (po zasetí obilovin) nejpozději začátkem května. Snáší krátkodobé mrazíky až – 9°C. Seje se bez krycí plodiny do hloubky 1,5 a 2 cm. Vzdálenost řádků 45 cm, výsevek se pohybuje mezi 6 – 10 kg osiva/ha.

Čím se Přihnojuje : Základním organickým hnojivem je chlévská mrva, kompost, hnojůvka, rašelina, fekálie, nebo zelené hnojení. Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června.

Jak zarýt zelené hnojení

Vzrostlé rostliny zapravíme na podzim, nebo v případě ozimých směsí na jaře do země zarytím. Nejprve je nutno rostliny ušlapat, nebo uválet, případně sežnout, rýčem rozřezat na menší části a teprve potom zarýt tak, aby se podstatná část zelené hmoty dostala na dno vyrýpnuté "cihly".

Kdy sít hořčici : Pro zapravení zeleného hnojení do půdy před zimou je nejlepší vysít do konce srpna. I na začátku září je to ještě možné, vzrostlé natě mohou i přejít prvními mrazíky, než je do půdy zapravíte. Pokud nestihneme na podzim rostliny včas zarýt, nic se neděje.

Vzrostlé rostliny určené k zelenému hnojení dokonce můžete na záhonu nechat i přes zimu, aby před mrazy ochránily půdu, respektive živé organizmy v ní, a zarýt je až začátkem jara. Nejčastěji se však zelené hnojení seje na jaře ještě, před výsevem hlavní plodiny a poté na podzim, po sklizni (tzv. přísev).

Svazenka 400g

Kód: svazen12 400
Cena s DPH : 135,00 Kč
bez DPH : 111,60 Kč
DPH: 21 %
Dostupnost: skladem

Čím nejlépe hnojit

Perfektním jarním hnojením je kompost. Živiny se z něj postupně uvolňují po celý rok, a udržuje tak půdu výživnou a kyprou. Pokud nemáme přístup k čerstvým hnojivům, můžeme koupit granulované hnoje (kravský, slepičí či koňský) a přidat je i přímo k rostlinám.Nejvhodnější doba k první aplikaci hnojiva je pozdní jaro, kdy už se trávník zbarví svěží zelení. Zkraje jara se tráva vzpamatovává po zimě a všechnu energii vynakládá na růst kořínků. Pokud jarní hnojivo aplikujete moc brzy, energie růstu se předčasně přesměruje do listů.Svazenka vratičolistá pochází z Arizony a Kalifornie. Je to jednoletá rostlina, která se rychle vyvíjí a vyznačuje se poměrně krátkým vegetačním obdobím (cca 100 dní). Je to poměrně vzrůstný druh, který dosahuje výšky okolo 80 cm a za příznivých podmínek však může dorůstat i více než 1 m.

Hořčice obsahují glykosid sinirgin a sinalbin, který se štěpí na hořčičnou silici, která má čpavou vůni a ostrou chuť,dále bílkoviny a olej. Mladé lístky všech hořčic se používají jako zdravý salát. Všechny hořčice v mírných dávkách způsobují prokrvení trávicího traktu, a tím lepší trávení a látkovou výměnu.

Proč hořčice pálí : Proč hořčice pálí Mohou za to silice, aromatické těkavé látky, jejichž mix a obsah určuje pálivost a pikantnost jednotlivých druhů hořčic. Hořčice má i proto pozitivní vliv na naše zdraví.

Kdy zasít hořčici : Pro zapravení zeleného hnojení do půdy před zimou je nejlepší vysít do konce srpna. I na začátku září je to ještě možné, vzrostlé natě mohou i přejít prvními mrazíky, než je do půdy zapravíte. Pokud nestihneme na podzim rostliny včas zarýt, nic se neděje.

Na co se používá svazenka

Svazenka je výborná strnisková plodina a meziplodina. Významné množství kořenové a nadzemní hmoty obohacuje půdu humusem. Svazenka je osvědčeným přerušovačem obilních a osevních sledů, rostlinou dočasných protierozních pásů a rovněž včelařsky významnou rostlinou. Vhodná pro letní a podzimní výsevy.

Svazenka 200 g koupit v OBI.Čím dříve půdu připravíme k výsevu, tím lépe. Hnojit a rýt lze už v únoru – ty plochy, které nebyly přes zimu volné a nebylo je proto možné zrýt na podzim, ovšem vždy záleží na počasí a právě to letošní vše posunulo až na duben. Vždy je nutné zrýt půdu, která není zmrzlá a je již oschlá.

Kdy se Přihnojuje : Během roku je vhodné přihnojovat ovocné stromy (ale i keře) dvakrát až třikrát. První přihnojování provedeme brzy na jaře, v době pučení stromů, podruhé ihned po odkvětu, čímž posílíme tvořící se listy a nasazované plody, potřetí přihnojujeme až po červnovém opadu (nebo i probírce) části nasazených plodů.