Antwort Jak funguje Vzduchovaci kámen? Weitere Antworten – Jak použít Vzduchovací kámen

Jak funguje Vzduchovaci kámen?
Na akvarijní vzduchovací kompresory se připojují vzduchovací hadičky, Na jejich konce umístíme vzduchovací kameny, skalky a vzduchovací opony. Vzduchovací kameny do akvária, stejně tak jezírkové kameny, mohou mít různé tvary jako je např. válec, vzduchovací koule, hvězdice nebo mušle.Jak funguje vzduchování do akvária Vzduchování do akvária se skládá z elektrického vzduchovacího kompresoru nebo čerpadla, které vyrábí vzduch, a z hadiček, které vedou vzduch pod hladinu a okysličují vodu.Vzduchování pro rybičky je nutné v akváriích, kde je mnoho ryb a málo rostlin. Naopak akvárium, kde je zasazeno dostatek rostlin není z důvodu fotosyntézy nutné vzduchovat vůbec a pokud ano, pak jen přes noc. Akvarijní vzduchování se nicméně vyplatí použít při jakékoliv kalamitě v akváriu.

Jak zapojit vzduchování do akvária : Tu rozřízněte v blízkosti akvária a mezi dva konce vložte zpětný ventil. Poté už stačí k druhému konci hadičky připojit vzduchovací kámen a ten umístit do akvária.

Jak často zapínat filtr v akváriu

Doporučujeme zhruba jednou za dva až tři měsíce – záleží na osádce akvária.

Jak dodat kyslík do akvária : Do jezírka můžeme použít sypký přípravek AB Oxygen, který jednak dodává kyslík a podporuje biologické čištění vody, ale také vynese nečistoty ze dna jezírka na hladinu a my je můžeme pohodlně sesbírat za pomoci síťky na řasy nebo použít jezírkový skimmer napojený do jezírkové filtrace.

Filtrace musí běžet nepřetržitě! Jinak nedojde vůbec k nastartování očekávané biologické filtrace. V nočních hodinách také podstatně klesá ve vodě obsah kyslíku díky tomu, že rostliny žádný kyslík při zastavené fotosyntéze neprodukují a navíc jej během noci samy spotřebovávají.

V akváriu se časem objeví nečistoty – výměšky ryb, části odumřelých rostlin a zbytky potravy, které způsobují zákal, a zvyšuje se hladina fosforu a dusičnanů. Neměníte celý objem vody, ale pouze 1/3 až 1/2 vody v akváriu. Jak často je potřeba vodu měnit, pak záleží na velikosti akvária i počtu ryb, které v něm žijí.

Proč ne kulaté akvárium

Kulatá akvária jsou nevhodná

Pokud akvárium teprve pořizujete, rovnou zapomeňte na ta kulatá. Mohou sice vypadat hezky a zdát se nenáročná na údržbu, opak je ale pravdou. Špatně se čistí, vhodná jsou například pro aranže vodních rostlinek.nedostatek kyslíku – Ryby zrychleně dýchají či lapají u hladiny po vzduchu. Projevuje se to běžně při překrmení ryb, u příliš vysoké teploty vody při nedostatečném vzduchování nebo slabém čeření hladiny proudem vody z filtru.Naopak velmi střídmě zarybněné akvárium často nepotřebuje vzduchování vůbec. Pokud se Vám hýbe hladina díky silného filtru, opět potřeba vzduchovat radikálně klesá. Vzduchování však doporučujeme mít zapnuté téměř vždy v noci a to i v akváriích silně zarostlých – viz. dále.

Prostě to neřešte a užijte si dovolenou. Dovolená bývá většinou týden nebo 14 dní a po tu dobu není nutné akvárium nijak řešit, protože ryby vydrží bez problému 2 týdny bez krmení.

Jak dostat kyslík do vody : Kyslík se do vody dostává třemi základními způsoby:

  1. 89 % fotosyntézou, tedy působením slunečního záření,
  2. 7 % z ovzduší,
  3. 4 % přitékající vodou.

Jak casto mít zapnuty filtr v akváriu : Doporučujeme zhruba jednou za dva až tři měsíce – záleží na osádce akvária.

Jak casto pustit filtraci v akváriu

Základní rada je nikdy nevypínat filtr – stačí jen pár hodin a bezpečně vyhubíte všechny bakterie ve filtru. Tím zničíte biologickou filtraci a musíte počkat opět několik týdnů, dokud se filtr bakteriemi znovu neosídlí. Chemická a mechanická funkce zajišťují především čirost vody.

Pokud je v akváriu málo kyslíku, ryby vzduchování vyžadují. Množství kyslíku ve vodě se snižuje se stoupáním teploty, tedy především v létě. Že se ryby dusí, poznáte snadno – plavou blízko u hladiny a lapají po dechu.To záleží na tom, kolik máte času. Pokud jste v časovém presu, postačí hodina. Nejideálnější však je, když si při jedné výměně nalijete do nějaké nádoby nebo do kýble vodu na výměnu další. Odstátí vody přináší také tu výhodu, že teplota vody se vyrovná s teplotou místnosti.

Jak dlouho vydrží ryba na vzduchu : Jak dlouho vydrží bez vody, závisí především na teplotě. Když je méně než deset stupňů Celsia, přežije až tři hodiny. Pokud je však tepleji, může se doba zkrátit až na jednu hodinu. Pokud by ryba uhynula již cestou domů nebo předčasně skončil její pobyt ve vaně, doporučují rybáři co nejdříve ji vykuchat a zpracovat.