Antwort Jak funguje Trafopajka? Weitere Antworten – Jak funguje trafo pájka

Jak funguje Trafopajka?
Transformátorové páječky mají pájecí smyčku buď s uchycením na šroubky (standard) nebo rychloupínacím mechanismem. Ten funguje tak, že do vyfrézovaných podélných drážek vložíte rovné konce pájecích smyček a přitlačíte je přírubami v podélném směru.Páječka je elektrické nářadí pro tavení kovů při spojování součástek měkkým pájením. Při pájení se kovové součástky nejdříve páječkou zahřejí a přidáním roztavené pájky se spojí. Pájka vytvoří po vychladnutí pevné mechanické a elektrické spojení. Kovové součástky nejsou na rozdíl od svařování nataveny.Do spoje naneste přiměřené (dostatečné) množství pájky, avšak ne mnoho; pájka nesmí přetéct kolem. Pájení nesmí trvat déle, než několik vteřin, jinak pájka zoxiduje a vytvoří studený spoj. Oddalte pájedlo a čekejte: jakmile se vytvoří pájený spoj, pájedlo i pájku (pájecí drát) oddalte a spoj nechejte ztuhnout.

Jak se pracuje s kalafunou : Samotné pájení probíhá tak, že se dva povrchy k sobě přitlačí a zahřejí na teplotu tání pájky. Nanese se kalafuna, která se na zahřátém místě rozteče a očistí ho. Poté se přiloží pájka, která se roztaví a zateče mezi oba povrchy (zatečení pomáhá kalafuna – snižuje povrchové napětí pájky).

Co dělá trafo

Transformátor je měničem střídavého napětí. Umožňuje přeměnu střídavého napětí na střídavé napětí s jinou hodnotou. Takto vznikající sekundární napětí může být buď stejné, nižší nebo vyšší, než je původní napětí. Kapacita transformátoru se udává ve voltampérech (VA).

Proč bzučí trafo : Tomuto jevu se říká magnetostrikce. Frekvence bzučení je skutečně dvojnásobná oproti frekvenci napětí tranformátoru. Je to způsobeno tím, že se jádro roztahuje v průběhu jednoho cyklu 2×, v závislosti na absolutní hodnotě napětí, bez ohledu na polaritu. Proto u 50 Hz sítě bzučí transformátor 100 Hz.

Podle definice Americké svářečské společnosti se měkké pájení provádí s přídavnými materiály (označovanými také jako pájky), které se taví při teplotách nižších než 450 °C (840 °F). Mezi kovy, které je možné pájet, patří zlato, stříbro, měď, mosaz a železo. Přídavný materiál, zvaný pájka, se roztaví.

Pájky podle teploty

Pájky se podle pracovních teplot, podle teploty tuhnutí, rozlišují na měkké a tvrdé pájky: Rozhraní je zhruba kolem 450 °C. tvrdé – tavitelné při teplotách nad 450 °C, obvykle slitiny mědi, zinku, stříbra a cínu (mosazi), nebo slitiny hliníku.

Na jakou teplotu pájet

Teploty

Teplota Fyzikální efekt
200°C Kalafuna je žíravá
232°C Bezolovnatý cín taje
250°C Od této teploty se již pájet dá = teplota tání cínu + pár stupňů navíc na vyrovnání ztrát
303°C Teplota dostatečná na většinu pájení

Stříbrná pájecí pasta ve stříkačce – měkká 680 stupňů

  1. Určena k tvrdému pájení stříbra, mědi a mosazi.
  2. Před použitím sundejte černý ochranný kryt a velmi pečlivě nasaďte jehlu.
  3. Pastu nanášejte na studený povrch, při použití na horký šperk může dojít k zapečení pasty v jehle – stačí protáhnout tenkou korálkovou jehlou.

Princip. Jde o místní budovu, část budovy, sloup nebo stožár, kde je pro svůj provoz umístěn transformátor. Typicky jde o snižování napětí v distribuční síti z VN 3x 22 kV (35 kV) na NN 3x 400 V, o velikosti dané příkonem podle potřeb v místě obce.

Proč spínaný elektronický zdroj „píská“ Spínané zdroje při stmívání PWM modulací mohou pískat či bzučet z důvodu useknutí sinusoidy při stmívání. Jelikož zdroj i stmívač pracují na určitých frekvencích, může docházet k vazbám a vzájemnému rušení, což vede k tomu, že se rozkmitají cívky ve zdroji nebo v ovladači.

Proč bzučí jistič : Problém může být způsoben dosluhujícím stykačem, který spíná Vaše akumulační spotřebiče. Vlivem rozložení magnetického toku v magnetickém obvodu stykače dochází ke zvětšování vzduchové mezery, která pak způsobuje popisované bzučící zvuky.

Jaký je rozdíl mezi pájením a svařováním : Způsob spojení Při svařování jsou materiály, které mají být spojeny, v místech svaru zkapalněny. Přiváděný svařovací drát slouží k vyplnění mezer a může ovlivnit vlastnosti taveniny. Při pájení se materiály zahřívají jen do té míry, aby došlo k povrchovému spojení s pájkou.

Na jakou teplotu nastavit pájku

Páječky obvykle mívají rozsah od 175 – 480C. Nastavit je ale vhodné teplotu 350 – 400C, protože špička hrotu sama teplotu ztrácí a ještě víc ztrácí při kontaktu s pájeným místem, které jí teplo odebírá. Tudíž těleso páječky se musí nahřívat na teplotu vyšší, aby konci hrotu předávalo dostatek tepla.

Teploty

Teplota Fyzikální efekt
232°C Bezolovnatý cín taje
250°C Od této teploty se již pájet dá = teplota tání cínu + pár stupňů navíc na vyrovnání ztrát
303°C Teplota dostatečná na většinu pájení
328°C Olovo taje (to nás většinou nezajímá, protože pájíme cínem)

Ideální teplota pro většinu užití je tedy zhruba 303°C, ta zajistí, že bod tání cínu bude dosažen nejen na hrotu pájky, ale i v celém objemu cínu. Zvýšení teploty o každých 10°C sníží dle výrobců životnost pájecího hrotu na polovinu.

Jak pájet s Mikropajkou : Pájku držte šikmo k plošnému spoji a pokud máte špičatý hrot, používejte spíše stranu špičky hrotu a nikoli špičku, která má velice malou plochu. Poté se koncem trubičkové pájky s obsahem tavidla dotkněte pájeného místa, ale zatím nikoli hrotu pájky.