Antwort Jak funguje sušení mrazem? Weitere Antworten – Jak probíhá sušení mrazem

Jak funguje sušení mrazem?
Lyofilizace neboli sušení mrazem je proces, kdy dochází k vysušení přirozeně obsažené vody v produktu za extrémně nízké teploty a tlaku. Voda přestupuje z pevného skupenství (led) přímo do plynného (pára), aniž by došlo k její přeměně na kapalnou fázi (vodu).Lyofilizace je proces, během kterého se čerstvě sklizené ovoce postupně zmrazí při teplotách okolo – 80°C. Po zmrazení je vloženo do sušičky, ve které se vlivem nižšího tlaku voda přemění na páru. Suší se ve vakuovém prostředí a průběžně se zvyšuje teplota při současném snižování vakua.Ovoce se nejprve zamrazí při teplotě – 50 °C až – 100 °C, a jelikož se jedná o pomalé zmražení, může to trvat i 12-35 hodin. Díky tomuto procesu se lyofilizované ovoce jednoduše nazývá ovoce sušené mrazem. Po prvotním zmrazení čeká ovoce druhé kolo v sušičce, kde se voda v ovoci díky nižšímu tlaku mění na páru.

Co to je lyofilizace : Lyofilizace, též sušení mrazem nebo desikace je metoda sušení vlhkých materiálů. Využívá se při sušení potravin a záchraně archiválií, tedy knih a dokumentů, ale především ve farmaceutickém a biotechnologickém výzkumném a průmyslovém měřítku k výrobě kosmetických přípravků nebo medikamentů, např. suchých injekcí.

Jak se Lyofilizuje ovoce

Ovoce se nejprve hluboce zmrazí na teplotu okolo – 50 °C. Po zamrazení putuje ovoce do sušičky (lyofilizátoru) s ještě nižší teplotou okolo – 60 °C až -80 °C a nízkým tlakem, což zapříčiní to, že se voda, respektive led obsažený v ovoci promění v páru a díky tomu se ovoce vysuší.

Kolik stojí Lyofilizátor : BenchTop Pro (270 – 450 tis. Kč) – Jediný stolní lyofilizátor v nabídce je určený pro začátečníky a malé množství vzorků v laboratořích.

Jak dlouho vydrží správně uskladněné sušené ovoce Při teplotě zhruba 15 °C zůstane ovoce stabilní po dobu 1 roku. Při teplotě zhruba 25 °C vydrží sušené ovoce poloviční dobu, tedy asi 6 měsíců. Pro delší skladování dejte ovoce do mrazáku, kde vydrží téměř neomezeně dlouho.

K sušení si vždy vybírejte jen zralé plody bez plísně nebo jiného poškození a nastavte správnou teplotu sušičky potravin:

  • 35–40 °C je ideální teplota pro sušení bylin a koření.
  • 50–55 °C je doporučená teplota pro sušení hub, ovoce i zeleninu.
  • 68 °C je perfektní teplota pro sušení masa.

Jak sušit ovoce bez sušičky

Ovoce sušte na speciálních sítech, protože na plechu k němu z jedné strany teplý vzduch nemůže, a sušení tak trvá déle. Sušit začněte zhruba na 30 °C. Až se ovoce trochu scvrkne, zvyšte teplotu na 70 °C. Při sušení nechte pootevřená dvířka trouby (strčte do nich třeba vařečku), aby mohla pára z ovoce unikat.Během sušení se z potravin neztrácí téměř žádný vitamín C a zůstává veškerý beta karoten a vitamin A, který najdete v rostlinných potravinách. Zachované zůstanou i další minerály, jako je draslík, hořčík a selen. I to je důvod, proč mnoho dietních jídelníčků zahrnuje sušené ovoce a zeleninu.Vyberte si z široké nabídky lyofilizovaného ovoce, které je čistě přírodní, bez konzervantů a přidaného cukru. I když se jedná o ovoce bez konzervantů, díky speciální metodě sušení vydrží i 2 roky. Ale pozor, pouze pokud není balíček s ovocem otevřený, protože lyofilizace je náchylná na vlhkost.

Krájení: Ovoce by mělo být nakrájeno na tenké stejnoměrné plátky nebo kousky pro rychlejší sušení. Teplota: Pro ovoce nastavte teplotu na přibližně 50-60°C. Doba sušení: Doba sušení závisí na typu ovoce, obsahu vody a tloušťce plátků. Může trvat od 6 do 24 hodin.

Jak rychle usušit ovoce : Ovoce sušte na speciálních sítech, protože na plechu k němu z jedné strany teplý vzduch nemůže, a sušení tak trvá déle. Sušit začněte zhruba na 30 °C. Až se ovoce trochu scvrkne, zvyšte teplotu na 70 °C. Při sušení nechte pootevřená dvířka trouby (strčte do nich třeba vařečku), aby mohla pára z ovoce unikat.

Jak na Lyofilizaci doma : Jak už bylo zmíněno výše, velkou výhodou lyofilizace je, že díky ní mohou potraviny vydržet klidně i několik let. Je však důležité je správně skladovat. Klíčové je především, aby lyofilizované potraviny nenatáhly vlhkost. Ke skladování proto může být vhodná například uzavíratelná nádoba uložená v pokojové teplotě.

Jaké ovoce se dá sušit

Sušené ovoce je klasikou. V sušičce můžeme usušit jakékoliv druhy – od tradičních jablek (křížal), hrušek, švestek, hroznového vína, až po exotické druhy jako jsou třeba pomeranče (hodí se jako krásná ozdoba na adventní věnec nebo vánoční stromeček).

Sušení ovoce, zeleniny a hub v sušičce. Sušit lze prakticky jakékoli ovoce a zeleninu. K sušení vybírejte jen zralé (nikoli přezrálé) suroviny, bez známek poškození či napadení hnilobou nebo plísní. Nebojte se sušit ani kyselé nebo málo sladké plody (například kyselá jablka), právě naopak!Je třeba volit pomalé a šetrné sušení v sušičce potravin o teplotě 30–60 °C. Příliš vysoká teplota totiž zbaví ovoce cenných vitamínů, vede k přesušení a třeba bylinky může dokonce spálit.

Jak dlouho sušit jablka : Jablka potřebují k usušení 7 – 8 hodin.

V průběhu sušení jablečné plátky párkrát zkontrolujte a prohoďte patra. Po ukončení sušení rozložte sušící pláty, křížaly nechte vychladnout. Správná křížala je pružná, neláme se, ale nesmí pouštět při zmáčknutí vodu.