Antwort Jak funguje replikace DNA? Weitere Antworten – Jak probíhá replikace DNA

Jak funguje replikace DNA?
Při replikaci dochází pomocí složité enzymatické mašinérie k řazení deoxyribonukleotidů (nukleových bází, základních stavebních částic DNA) jeden za druhým, a to podle vzorové původní molekuly DNA. Výsledkem tohoto řazení nukleotidů je nakonec kompletní DNA daného organizmu, v podstatě identická kopie původní DNA.Místa, kde dochází k replikaci, se nazývají replikony. Počet replikonů v buňce není konstantní, u rychle se množících buněk je jich více než u buněk množících se pomalu. Replikace neprobíhá na všech replikonech současně, obecně v replikonech lokalizovaných v heterochromatinu začíná později.S fáze (fáze syntézy) je období buněčného cyklu mezi G1 fází a G2 fází. Hlavní role S fáze spočívá v tom, že v této době dochází k replikaci, tedy zdvojnásobení obsahu DNA, jež obsahuje genetickou informaci.

Jak funguje DNA : DNA je nositelkou genetické informace všech živých organismů v pravém slova smyslu, ale i mnoha virů. V DNA je zapsána sekvence všech bílkovin a přeneseně je genetickou informací podmíněna existence všech biomolekul a buněčných struktur (k jejichž tvorbě jsou potřeba bílkoviny).

Kolik má člověk DNA

Lidská mitochondriální DNA (mtDNA) má velikost 16 569 párů bází, celkem obsahuje 37 genů, z toho 24 představují geny pro různou nekódující RNA (2 geny pro 16S a 23S rRNA a 22 genů pro tRNA). Zbývajících 13 genů kóduje vlastní mitochondriální polypeptidy podílející se na enzymatické výbavě mitochondrií.

Jak se liší DNA a RNA : Hlavní rozdíl mezi DNA a RNA je hydroxylová skupina (OH) na 2' uhlíku ribózy v RNA, která v nukleotidech tvoří cích DNA chybí. Jak uvidíme později, tato 2'OH skupina hraje důležitou roli v che mických reakcích, kterých se RNA účastní. RNA molekuly také zaujímají daleko různorodější tvary než DNA.

Každý jednochromatidový chromozom obsahuje jednu molekulu DNA, která je tvořena přibližně 55 – 250 Mb. Největší lidský chromozom je chromozom 1, který je velký 250 Mb, což odpovídá délce molekuly 15 cm v rozbaleném stavu.

Fáze

  • G1 (growth) fáze (cca 50 % cyklu) – zdvojení buněčné hmoty, buňka roste, tvoří se RNA a proteiny, připravuje se zásoba nukleotidů a enzymů pro replikaci DNA.
  • S (synthesis) fáze (cca 30 % cyklu) – DNA se replikuje na dvojnásobné množství, každý chromosom je na konci této fáze zdvojený, buňka je de facto tetraploidní

Jak funguje translace

Tedy překlad – translace – je proces vyrábění proteinů podle instrukce v RNA, který probíhá v ribozomu. No a aby všechny ty důležité instrukce nezanikly, je potřeba je kopírovat stále dál a dál. Předávat si molekuly DNA jako důležitý manuál, který se musí dostat i do příštích generací.Cesta, jak dostat kyselinu močovou z těla, povede vždy hlavně přes ledviny. Pro správné vylučování kyseliny močové je proto zásadní pitný režim. Pijte proto dostatečně a nápoje si rozložte rovnoměrně během celého dne. Vhodné nápoje jsou voda, minerální vody, ovocné čaje a šťávy.To znamená, že DNA všech organizmů je napsána jednou abecedou složenou ze čtyřech písmen. Jsou jenom čtyři, ale zato jich je mnoho. U lidí jich je asi 3 miliardy. Tento mýtus o podobnosti vzešel ze studie z roku 2004.

Geneticky je obyvatelstvo Česka v porovnání s některými jinými zeměmi velmi pestré a zahrnuje kromě 35 procent slovanské populace také třetinu populace s germánsko-keltským původem, 10 procent populace s nordickým (skandinávským) původem a další mají původ například židovský, jihoevropský nebo i sibiřský.

Jak vzniká RNA : vzniká přepisem (transkripcí) z DNA a následným sestřihem (splicing); z jádra je transportována do cytoplazmy, kde se ve spojení s ribosomy účastní syntézy bílkovin (translace); jejím zpětným přepisem (reverzní transkripcí) do DNA vzniká c-DNA (enzym reverzní transkriptáza).

Co je DNA a kde se nachazi : Akutní dna se projevuje náhlými záchvaty, které bývají velice bolestivé a nejčastěji se odehrávají v noci. Hlavním příznakem je bolest kloubu, nejčastěji na palci nohy. Dna se však může objevit i jinde na končetinách, například na ostatních prstech, kotnících, kolenech, loktech a zápěstích.

Kolik bázi má lidský genom

Lidský genom

Základní údaje o lidském genomu
Velikost haploidního genomu 3,1 či 3,2 mld párů bází (3,1 Gbp); v diploidních buňkách dvojnásobek
Počet chromozomů v haploidních buňkách (gametách) 23, v diploidních (somatických) buňkách jich je 46
Počet genů Přibližně 18 000—25 000
Obsah GC 41%


Mitóza je typ buněčného dělení, při kterém z jedné mateřské diploidní buňky vznikají dvě dceřiné diploidní buňky s identickou genetickou výbavou. Tímto způsobem se dělí somatické buňky, pohlavní dělení je označováno jako meióza.Pohlavní buňky vznikají redukčním dělením – meiózou. Ta je evolučně mladší než mitóza. Gamety mají v důsledku redukčního dělení haploidní sadu chromozomů. Vyvíjejí se z buněk zárodečného epitelu pohlavních žláz samčích – varlata (testes) – a samičích – vaječníky (ovaria).

Co je to triplet : Kodon neboli triplet je označení tří za sebou jdoucích bází v mRNA. Určuje druh aminokyseliny. Ke každému kodonu existuje komplementární antikodon, což jsou vlastně tři za sebou jdoucí báze tRNA komplementární ke kodonu. Jednotlivá tRNA je specifická pro určitou aminokyselinu.