Antwort Jak funguje lom svetla? Weitere Antworten – Jak vzniká lom světla

Jak funguje lom svetla?
Lom světla je optický jev, ke kterému dochází na rozhraní dvou prostředí, kterými světlo prochází. Je důsledkem různých rychlostí šíření světla v různých prostředích a kromě světla platí pro veškeré elektromagnetické záření. Zpomalení světla oproti jeho rychlosti ve vakuu popisuje index lomu.Lom ke kolmici nastává v případě, že se paprsek šíří z opticky řidšího prostředí do prostředí opticky hustšího (α > β). Lom od kolmice nastává v případě, že se paprsek šíří z opticky hustšího prostředí do prostředí opticky řidšího (α < β). Lom a odraz světla se doprovázejí.Odvození Snellova zákona lze provést pomocí dopadu rovinné vlny na rovinné rozhraní dvou prostředí. V místě dopadajícího paprsku vlnění vztyčíme kolmici, tzv. kolmici dopadu (obecně jde o normálu k ploše rozhraní). Úhel mezi kolmicí dopadu a dopadajícím paprskem se nazývá úhel dopadu.

Jak funguje odraz světla : ODRAZ SVĚTLA NA ROVINNÉM ROZHRANÍ DVOU OPTICKÝCH PROSTŘEDÍ: ☞ Dopadá-li světlo na rozhraní dvou optických prostředí, potom částečně prochází z jednoho prostředí do druhého a částečně se odráží. Na nerovném rozhraní se rovnoběžné paprsky odrážejí různoběžně → → Dochází k ROZPTYLU SVĚTLA.

Čím je způsoben lom světla

Při šíření světla často nastane případ, kdy světlo dopadá na rozhraní dvou optických prostředí. Příkladem může být sluneční světlo dopadající na hladinu jezera. Světlo se na hladině odráží, ale také proniká do vody. Říkáme, že na rozhraní dvou prostředí dochází k odrazu a lomu světla.

Co to je lom : Lom je důl, který slouží k získávání kamene či jiných nerostů. Lomy jsou zpravidla na povrchu, existují ale i podzemní lomy.

Ještě na sklonku roku 2010 v lomu těžila firma Kavex. Od té doby se lom začal zatápět spodní vodou. A vše, co dělníci nestihli vystěhovat, voda zatopila. Pod čirou vodou je tak možné zahlédnout zbytky těžebního vybavení, kontejnery, nádoby, pneumatiky a další poklady.

Při lomu od kolmice můžeme úhel dopadu zvětšovat až po určitou hodnotu tzv. mezní úhel. Mezní úhel je takový úhel dopadu, pro který se úhel lomu rovná 90°. Pokud je úhel dopadu větší než mezní úhel nastává totální odraz.

Co je to úplný odraz

Úplný odraz – jev, který nastává při průchodu světla z prostředí opticky hustšího (např. skla) do prostředí opticky řidšího (např. vzduchu). Světlo se láme od kolmice a s rostoucím úhlem dopadu se zvětšuje i úhel lomu.n- index lomu v prostředí: n= c v (c- rychlost světla ve vakuu, v- rychlost světla v prostředí).Oprám je zatopené místo po těžbě. Vzniká propadem vytěženého hlubinného dolu nebo zatopením jámy vzniklé povrchovou těžbou. V hornickém názvosloví má širší význam jako povrchový lom nebo povrchový důl, případně i skrývku.

Principem povrchových dolů je odtěžení nadložních vrstev sedimentů a vytěžení vlastní suroviny nebo horniny. Povrchový důl je protějškem hlubinného dolu (hlubinného dobývání nerostů), je to méně šetrný, ale účinnější způsob dobývání. Pro povrchový důl se v praxi používá synonymum lom.

Jak zní zákon odrazu : ZÁKON ODRAZU: Úhel odrazu α′ rovná se úhlu dopadu α, přitom odražený paprsek leží v rovině dopadu. Použití: Po odrazu svazku rovnoběžných paprsků na rovinném rozhraní dostaneme opět rovnoběžné paprsky.

Kde můžeme využít totálního odrazu : Úplný odraz se používá ke konstrukci odrazných hranolů, které v mnoha optických přístrojích slouží ke změně chodu paprsků. Na rozhraní sklo – vzduch je mezní úhel , takže při úhlu dopadu nastává již totální odraz (obr. 10).

Kdy může nastat úplný odraz

K totálnímu odrazu může dojít pouze v případě, že světlo dopadá z opticky hustšího prostředí na rozhraní s prostředím opticky řidším (při dopadu světla z prostředí opticky řidšího se světlo láme ke kolmici). vzduchem, aby nedošlo k totálnímu odrazu.

Mponeng je hlubinný zlatý důl, který se nachází v jihoafrické provincii Gauteng. Důl zasahuje až do hloubky 4,22 km pod zemský povrch, čímž je nejhlubším na světě, v roce 2021 těžba probíhala v hloubkách 3,16 až 3,84 km. Důl byl uveden do provozu v roce 1986. Vlastní a provozuje ho jihoafrická společnost Harmony Gold.Lomy většinou slouží k získávání stavebního materiálu nebo těžbě nerostných surovin (hnědé uhlí, kaolin, bentonit, rašelina). Materiál, který je z lomů získán, je často přímo u lomu různě upravován. Nejčastěji je drcen a tříděn aby byl vhodný pro různá použití.

Kde se využívá úplný odraz : Úplný odraz se používá ke konstrukci odrazných hranolů, které v mnoha optických přístrojích slouží ke změně chodu paprsků. Na rozhraní sklo – vzduch je mezní úhel , takže při úhlu dopadu nastává již totální odraz (obr. 10).