Antwort Jak funguje LED osvětlení? Weitere Antworten – Jak funguje LED lampa

Jak funguje LED osvětlení?
Oproti UV lampě není třeba diody měnit, mají dlouhou životnost až 5 000 hodin, což se odráží na pořizovací ceně. Výhodou této lampy je zkrácená rychlost vytvrzení na 30 sekund. Nižší uvedený výkon umožňuje rozdílná vlnová délka a je zcela nesrovnatelný při porovnání s UV lampou, proto se nenechte tímto údajem odradit.V LED žárovce se nic „nežhaví“, světlo zde vzniká při průchodu elektronů dvěma polovodičovými materiály. Funguje to tak, že při přechodu z polovodiče typu N do polovodiče typu P elektron přeskočí na nižší energetickou hladinu a přebytečná energie se vyzáří ve formě světla.Současné bílé LED diody využívají polovodičového čipu ve spojení s luminoforem, tedy látkou schopnou světlo zachycovat a opět vyzařovat. Barva světla vyzařovaná polovodičem je u těchto LED jiná, než barva (nebo několik barev) světla následně vyzařovaných luminoforem.

Jak funguje LED čip : LED svítidla se skládají z čipů, které fungují jako polovodiče a díky produkci fotonů mění elektřinu na světlo. Existují různé druhy LED diod a osvětlení lišící se typem použitého čipu. Kvalitní LED čipy obsahují drahé kovy nebo kameny, například syntetický safír a pryskyřicový gel.

Jak dlouho vydrží LED osvětlení

Běžné LED svítidlo zvládne 10 – 15 let bezporuchového svícení. U LED žárovek je životnost také výrazně delší než u běžné žárovky. Běžné LED žárovky vydrží svítit až 50 000 hodin, klasické (wolframové žárovky) měly udávanou životnost pouze 1 000 hodin.

Jaký je rozdíl mezi UV a LED lampou : Co se týče výměny, tak u LED lampy nemusíte diody měnit. Vydrží Vám až 5000 hodin oproti UV lampě, u které je životnost žárovek cca 300 hodin. Vzhledem k modernějšímu typu a delší výdrži jsou LED lampy dražší. Navíc jsou také rychlejší při vytvrzování materiálu, takže ušetříte spousty času.

LED žárovky používají dva různé způsoby stmívání. Analogový: Když nastavíte stmívač na 10 %, stmívač sníží výkon žárovky. To znamená, že dodá žárovce méně elektřiny, čímž se světlo ztlumí. Modulace vlnové délky: Když nastavíte stmívač na 10 %, zkrátí se interval mezi rozsvícením a zhasnutím žárovky.

Základní rozdíl mezi LED diodou a žárovkou je v tom, jak světlo vyrábějí. Žárovka vyrábí světlo žhnutím svého vlákna, LED dioda vydává světlo díky fotoefektu v polovodičovém čipu LED.

Jaké napětí pro LED diody

Napětí LED diod se liší podle každé LED diody, zpravidla platí, že se pohybuje kolem 1,5-3,5V ale to je veliké rozpětí a proto se na hodnotu napětí LED diody podívejte při nakupování.LED diody zapojujeme pomocí 2 připojovacích drátků tzv. nožiček (u vícebarevných LED diod to mohou být nožičky i 3 nebo 4, ale nemusí), které se nazývají Anoda – delší, kladná a Katoda – kratší, záporná nožička. !! V paralelním zapojení je na všech prvcích v obvodu "odpory, LED diody" stejné napětí.LED dioda je založena na optoelektrickém jevu polovodiče (diody) kdy při průchodu elektrickým proudem emituje světlo. Dioda je polovodičová součástka, která propustí elektrický proud pouze jedním směrem. LED vyzařuje z obnaženého PN přechodu, a vede stejnosměrný proud pouze jedním směrem.

Jde o podobný efekt, jaký lze pozorovat třeba u klasických zářivek. Blikání je dáno kvalitou, respektive nekvalitou elektroniky v LED žárovce – takzvaného předřadníku. Někomu toto blikání může vadit, jiný jej nevnímá. Systémové řešení tohoto problému neexistuje.

Co sviti pod UV lampou : Fluorescentní, reflexní, nebo infra jsou označovány barvy, které jsou aktivní pod UV světlem. Jedná se o velice výrazné-reflexní odstíny, které při nasvícení UV lampou svítí a vytvářejí fluo efekt.

Co všechno je vidět pod UV světlem : Nejkrásněji ze všech nasvícených předmětů svítí uranové sklo. Dříve se používalo k výrobě skleniček a dalších skleněných nádob. Momentálně je možné tyto předměty vidět na různých internetových aukcích. Uranové sklo můžeme také najít pod pojmem „fosforeskující sklo“.

Jak zapojit LED žárovky

Ten zahrnuje tyto kroky:

  1. Odpojíme těleso od proudu.
  2. Odebereme kryt tělesa.
  3. Odebereme klasické zářivkové trubice.
  4. Odebereme startéry, což jsou nápadné bílé „čudlíky“, umístěné po stranách tělesa.
  5. Nasadíme LED zářivky – lehce je pootočíme, aby přesně zapadly do určeného prostoru.
  6. Zaděláme kryt tělesa.


Do otvoru L zapojte fázový (černý, hnědý), do konce N naopak nulový modrý kabel a zelenožlutý zapojte na kostru u vodivého svítidla, a pokud to není možné, pak jej nezapínejte nikam a zaizolujte ho. Kabely zajistěte šroubkem pomocí elektrikářského šroubováku.Střední množství světla – Doporučujeme LED žárovky se světelným tokem 450-700 lumenů (lm). Takové množství světla je vhodné pro méně náročnou práci, relaxaci a čtení. Odpovídá 40-60W obyčejné žárovce. Větší množství světla – Doporučujeme LED žárovky se světelným tokem 700-1500 lumenů (lm).

Jak připojit LED diodu : LED diody zapojujeme pomocí 2 připojovacích drátků tzv. nožiček (u vícebarevných LED diod to mohou být nožičky i 3 nebo 4, ale nemusí), které se nazývají Anoda – delší, kladná a Katoda – kratší, záporná nožička. !! V paralelním zapojení je na všech prvcích v obvodu "odpory, LED diody" stejné napětí.