Antwort Jak funguje aplikace na měření tlaku? Weitere Antworten – Jaký má být tlak podle věku

Jak funguje aplikace na měření tlaku?
Normální hodnoty krevního tlaku podle věku:

Věk Normální krevní tlak
Dospívající 12 až 17 let 115/70
Dospělí 18 až 45 let 120-125/75-80
Dospělí 46 až 65 let 135-140/85
Senioři 65 let a více 150/85

Když dosáhne manžeta systolického tlaku, krev začne kolísat kolem arterie. To vytváří vibrace, které tlakoměr zachytí a detekuje hodnotu systolického tlaku. Následně se manžeta vyfukuje, v tomto stadiu měření se detekuje diastolický tlak a vibrace ustávají.i Krevní tlak se mění nejen cyklicky, ale také během dne. Nejnižší krevní tlak máme obvykle ve spánku a naopak nejvyšších hodnot dosahuje v dopoledních hodinách (do oběda). V jiných časech pak stoupá při fyzické a psychické zátěži.

Kdy je vyšší tlak ráno nebo večer : Klidná místnost, vsedě, ruka položená na stole, při tlakovém rozdílu měřit na ruce s vyšším krevním tlakem. Tlak krve je nejnižší během spánku, před probuzením se začne pomalu zvyšovat, během práce nebo ve stresových situacích se může náhle zvýšit, na večer vykazuje v ideálním případě opět nízké hodnoty.

Který tlak je horší horní nebo spodní

Hodnoty systolického krevního tlaku („horní“ tlak), u lidí nad 40 let jsou důležitější než hodnoty diastolického krevního tlaku („dolní“ tlak), protože jsou lepším ukazatelem možné mrtvice či srdečního infarktu. O vysokém krevním tlaku mluvíme tehdy, je-li jedna z těchto dvou hodnot vyšší.

Co znamená tlak 140 90 : Za normální tlak považujeme hodnoty do 120-129 systolického tlaku a do 80-84. Vysoký normální tlak se pohybuje mezi 130-139 a 85-89. Za mírnou hypertenzi považujeme hodnoty 140-159/90-99. Středně závažná hypertenze je definována jako hodnoty tlaku 160-179/100-109.

Aplikace My Hearth funguje na Androidu a slouží k záznamu naměřeného krevního tlaku. Verze zdarma je ke stažení s reklamou, placená vás vyjde cca na 55 Kč (odkaz v aplikaci). Při prvním spuštění se zobrazí ideální hodnoty, které si můžete rolováním upravit podle svých naměřených údajů.

Krevní tlak u dospělého

U dospělého by se krevní tlak měl pohybovat kolem hodnoty 120/80 mmHg. Pokud jsou hodnoty vyšší než 140/90 mmHg, je dobré mít se na pozoru a raději vyhledat lékaře – vysoký tlak je nebezpečný a nelze jej podceňovat, může poškodit cévy do té míry, že mohou vyústit v mrtvici, nebo infarkt.

Jak poznat vysoký tlak bez měření

Navést na problém mohou například následující příznaky:

  1. několikadenní únava,
  2. závratě,
  3. vnitřní neklid, nervozita,
  4. bolesti hlavy, obzvláště ráno,
  5. zvonění v uších,
  6. poruchy spánku,
  7. dušnost při námaze,
  8. palpitace (bušení srdce).
  1. Užívejte své léky podle pokynů Snižte svůj vysoký krevní tlak na normální hodnoty a chraňte tak své srdce a cévy.
  2. Hýbejte se. K takzvané nefarmakologické léčbě patří zvýšený aerobní pohyb.
  3. Skoncujte s kouřením.
  4. Omezte příjem soli.
  5. Snižte míru stresu.
  6. Snižte množství alkoholu.

Zpozornět byste však měli jestli pociťujete tyto symptomy:

  1. bušení srdce.
  2. závratě
  3. bolesti hlavy.
  4. mravenčení prstů na rukou a nohou.
  5. zmatenost.
  6. únava.
  7. ospalost.


Odhaduje se, že až desetina případů nemá žádné příznaky a až třetina případů má příznaky atypické a mírnější – například jen dušnost či bolest v zádech nebo v rameni. Mezi příznaky infarktu patří také pálení žáhy, bolest břicha, zvracení, nevolnost, závratě či mdloby nebo studené pocení.

Co rychle snížit tlak : Protože nám tlak může často jednorázově „vylítnout“ kvůli stresu či nervozitě, snažte se v první řadě uklidnit – zavřít oči, zklidnit dýchání, popřípadě si lehnout. Dalšími tipy, jak okamžitě snížit krevní tlak, je například masáž hlavy, studený obklad nebo doplnění tekutin (doporučuje se studená voda).

Jak se cítí člověk s vysokým tlakem : Lidé s vysokým krevním tlakem nemusí pociťovat příznaky. Jediný způsob, jak to zjistit, je nechat si změřit krevní tlak. V počátečních stadiích onemocnění postačí přírodní doplňky stravy na regulaci krevního tlaku.

Jak se pozná infarkt u žen

Mezi hlavní příznaky infarktu u žen patří velká únava, pocit závratě, omdlévání, nevolnost a zvracení, potíže s dýcháním, studený pot, bolesti v zádech, čelistech, krku a pažích. Ostražitost je na místě zejména po ránu. Ráno totiž dochází k infarktům mnohem častěji než v jiné části dne.

Hlavním klinickým projevem infarktu myokardu je typicky klidová dlouhotrvající bolest na hrudníku, která se může šířit do krku, dolní čelisti, zubů, jedné nebo obou horních končetin, může být v zádech nebo v oblasti břicha. U části nemocných proběhne infarkt myokardu jako klinicky němá příhoda bez jakýchkoliv příznaků.Typické je, že bolest neustupuje, v každé poloze je stejná, a nepolevuje ani po podání nitroglycerinu. Člověk postižený infarktem je bledý, potí se a špatně se mu dýchá. Může být až agresivní, neboť pociťuje úzkost a často i strach ze smrti. Stav může být doprovázen i nevolností až zvracením.

Co se děje před infarktem : Obvykle postižený nejprve ucítí tlak na prsou nebo pálivou bolest za prsní kostí tzv. stenokardii, která může vyzařovat do levé paže, krku, čelisti, zad, ale i do břicha. Je nezávislá na poloze těla a na dýchání a trvá zpravidla několik minut až hodin.