Antwort Jak fungují dálnice v Polsku? Weitere Antworten – Jak se plati dalnice v Polsku

Jak fungují dálnice v Polsku?
Mýtné se platí v Toll Collection Plazas a v mýtných stanicích na dálničních křižovatkách. Platit lze bankovní nebo palivovou kartou a samozřejmě také hotově (PLN, EUR, USD). Na dálnici A4 jsou mýtné brány v bodech Myslowice a Balice.Mýtné se platí pouze na některých dálnicích – A1, dále na čtyřech úsecích dálnice A2: Konin – Wrzesnia, Wrzesniaa – Krysiny a Komornič – Nowy Tomysl. Na dálnici A4 pak jen v úseku Krakov – Katovice. Řidiči, kteří použijí jen část placeného úseku, uhradí polovinu částky. Za tunely a mosty se mýtné neplatí.Dálnice v Polsku jsou zpoplatněny pro motocykly a vozidla s hmotností do 3,5 t prostřednictvím mýtných systémů několika provozovatelů. Poplatky lze v mýtných branách zaplatit hotovostí, platební kartou, mobilní aplikací nebo palubní jednotkou.

Kolik kilometrů dálnic je v Polsku : Dálnice a rychlostní silnice v Polsku jsou součástí národní silniční sítě. K 13. říjnu 2023 zde bylo 1849 km dálnic a 3268,6 km rychlostních silnic (dohromady 5117,6 km).

Kolik stojí dálniční poplatek v Polsku

Ceny dálničních známek v Polsku

Dálniční úsek Cena za automobil (do 3,5 tuny)
Dálnice A1 – Rusocin – Nowa Wieś 29,90 PLN (cca 155 Kč)
Dálnice A2 – Świecko – Konin 87,00 PLN (cca 450 Kč)
Dálnice A2 – Konin – Lodž (Stryków) 9,90 PLN (cca 50 Kč)
Dálnice A4 – Wrocław – Sośnica 16,20 PLN (cca 85 Kč)

Jak je to v Polsku s dálniční znamkou : Nejen že je většina tamních dálnic pro osobní auta do 3,5 tuny zdarma, ale i zpoplatněné úseky se řeší zaplacením mýtného v mýtných branách. Kam nalepit dálniční známku v Polsku To vás trápit nemusí. Dálniční známka totiž v Polsku neexistuje.

Mýto se zde platí pomocí kuponu e-ticket, který si můžete zakoupit přes mobilní aplikaci, online nebo na určených distribučních místech. Elektronický kupon umožňuje plynulý průjezd přes mýtné brány, kde tak není nutné platit fyzicky.

Na dálnicích A2 Konin – Stryków a A4 Wrocław – Sośnica od konce roku 2021 probíhá výběr mýtného prostřednictvím eToll free flow systému. Zpoplatněné dálnice jsou bez mýtných bran a platba se provádí přes mobilní aplikaci, internet nebo některého zprostředkovatele plateb.

Kde je dálnice bez poplatku

  • D1, úsek Kývalka – Holubice (km 182-210)
  • D2, úsek Brno – Chrlice (km 0-3)
  • D5, úsek Ejpovice – Sulkov (km 67-89)
  • Silnice I/37, úsek Hradec Králové – Pardubice.
  • D5, úsek Beroun-východ – Beroun-západ (km 14-22)
  • D10, úsek Satalice – Stará Boleslav (km 0-14)
  • D10, úsek Bezděčín – Mladá Boleslav (km 39-46)

Na cestu do Polska si dálniční známku pořizovat nemusíte. Naši sousedé vybírají poplatky v mýtných branách či elektronicky. Žádná dálniční známka není třeba, stejně jako v dalších státech EU. Dálniční známku nebudete potřebovat ani na dálnicích v Itálii či Německu.Zaplatit za parkování je většinou možné v parkovacích automatech a paragon se umístí za předním sklem auta. V některých městech funguje i placení pomocí SMS zprávy nebo mobilní aplikace (k nejpoužívanějším patří moBiLET, mobiParking a flowbird).

Mohou tak učinit zakoupením elektronického dálničního e-ticketu v aplikaci e-TOLL PL TICKET, v aplikacích partnerů e-TOLL, v internetovém obchodě etoll.gov.pl a na 1 398 čerpacích stanicích. Jízda po těchto úsecích dálnic je plynulá, bez zastavování před svodidly.

Co se stane když omylem vjedu na dálnici : Co ale můžu udělat, když na dálnici či rychlostní komunikaci omylem vjedu do protisměru

  1. Zastavte co nejvíce u kraje vozovky, nejlépe vlevo, tj.
  2. Zapněte varovné blinkry, aby bylo vozidlo co nejlépe vidět.
  3. Oblečte si reflexní vestu, ve které budete vidět na velkou vzdálenost, pomůže Vám ochránit vaše zdraví.

Jak poznat že je dálnice placena : Jak se značí placené a neplacené úseky dálnic Začátek a konec placeného úseku, kde je třeba mít zaplacený dálniční kupón poznáte podle zelené značky s piktogramem dálnice, konec tohoto úseku pak totožnou značkou s červeným pruhem (je přeškrtnutá).

Kolik se jezdí v Polsku v obci

Povolené rychlosti

V obci 50 km/h
Mimo obec 90 km/h, 100 km/h na dvoupruhové silnici v každém směru (2+2 pruhy)
Silnice pro motorová vozidla 100 km/h na jednopruhových silnicích v každém směru (1+1), 110 km/h na dvoupruhových silnicích v každém směru (2+2 pruhy)
Dálnice 130 km/h


vaše vozidlo patří mezi vozidla složek záchranného systému, provádíte záchranné a likvidační práce nebo chráníte obyvatelstvo, je-li nutno při uzavírce použít pro vedení objížďky zpoplatněnou komunikaci, je možné užít tuto komunikaci bez zpoplatnění.Kdo neplatí za elektronické dálniční známky

Historická vozidla s přidělenou zvláštní registrační značkou a průkazem historického vozidla. Vozidla přepravující držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P. Vozidla sloužící k přepravě nezaopatřených dětí, které jsou léčeny pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastózou.

Co delat kdyz omylem vjedu na dálnici : Co dělat, pokud omylem vjedu do protisměru na dálnici Co nejdříve zastavte u kraje vozovky, z pohledu řidiče vozidla v protisměru ideálně na levé straně v odstavném pruhu pokud to situace umožní. Pokud to ale možné není, zastavte co nejblíže u středového pásu dálnice.