Antwort Jak fotit Street fotografie? Weitere Antworten – Jak mít ostrou fotku

Jak fotit Street fotografie?
9 tipů pro ostré fotky

  1. Ovládněte svůj fotoaparát, jeho funkce a hlavně zásady ostření.
  2. Pozor na dlouhé expoziční časy.
  3. Rovněž si dejte pozor na objekty v pohybu.
  4. Používejte stabilizaci, nebo stativ.
  5. Zapněte si samospoušť.
  6. Máte-li tu možnost, aktivujte funkci předsklopené zrcátko.
  7. Nebojte se trochu přiclonit.

Noční panoramata města se snažte fotografovat na místech, kde jsou jasná světla – například vánoční trhy v Praze či londýnský West End. Působivé mohou být i fotografie světelných stop. Proč nezkusit najít šikovné vyvýšené místo, například na mostě nebo terase na střeše nějakého domu, a nevyfotografovat ulici pod vámiSkupiny fotografuji převážně na menší ohniskové vzdálenosti a clonová čísla kolem 7. To mi zaručuje dostatečnou hloubku ostrosti. Ostřím pak na prostředek první řady. Pokud by ale šlo o opravdu velkou skupinu skládající se z několika řad, ostřil bych do zhruba třetinové vzdálenosti od první do poslední řady.

Jak zaostřit při focení krajiny : Jak zaostřovat

Určitě je vhodné zvolit jednorázový režim ostření, který bývá označován zkratkou AF-S, nebo ONE SHOT. V tomto nastavení fotoaparát při namáčknutí spouště zaostří a ostření se zablokuje. Vy pak můžete ještě pozměnit kompozici záběru a až poté domáčknout spoušť až nadoraz.

Jaký objektiv na Street

Na ulici se dají použít i objektivy s kratším ohniskem, v podstatě od rybího oka výš, ale už zde hrozí riziko prozrazení. Musíte totiž stát velmi blízko fotografované scéně. Celkem dobře se ale mohou osvědčit ultraširoké objektivy s ohniskem mezi 15-20mm.

Kdy a jak fotit Mlecnou drahu : Pokud chcete úspěšně zachytit Mléčnou dráhu, nejvíce je viditelná od června do září na severní polokouli (od srpna se přehoupne do vertikální polohy). Silný svit měsíce vám zcela znemožní fotit Mléčnou dráhu. Na druhou stranu fotografování noční krajiny za svitu měsíce vám může odkrýt zcela nový svět.

Velmi hezky také vypadají stany v noční krajině, zevnitř nasvícené baterkou nebo svíčkou. Blesky nebo ohňostroje nejlépe vyfotíte tak, že nastavíte nízké ISO 100 – 200, clonu přibližně 5,6 – 8, vypnete redukci šumu pro dlouhé expozice a manuálně zaostříte.

Jak a kam správně ostřit při focení krajin

Jediný správný způsob tedy je jednobodové ostření. Jedinou výjimkou je fotografování pohybu, dynamických reportáží, zvířat, dětí či sportu, kdy stojí za to využívat automatickou detekci a sledování fotografovaného objektu.

Jak správně fotit krajinu

Na focení krajiny se nejlépe hodí priorita clony, tedy režim A nebo Av. Jak už označení napovídá, můžete zde ručně nastavit hodnotu clonového čísla, což má velký vliv na hloubku ostrosti, tedy na to, co všechno se v záběru zobrazí ostře.Staré manuální objektivy nemají žádné kontakty a nemají tak možnost elektronické komunikace s tělem fotoaparátu. Je tedy třeba nastavit si focení s těmito objektivy v menu, aby mohl fotoaparát vypočítat potřebný čas a třeba i ISO. Ona funkce, která nám focení umožní, se jmenuje “Snímání bez objektivu”.Pro fotoaparáty s full-frame snímačem to jsou pak objektivy s ohniskem zhruba 24-70 mm a pro fotoaparáty se snímačem micro 4/3 je základní ohnisko cca 14-42 mm. Tyto objektivy pokrývají základní potřeby a jsou nedílnou součástí výbavy naprosté většiny fotografů.

Zájemcům zároveň poskytuje návod, jak Mléčnou dráhu rozeznat: „Když se koukneme na letní trojúhelník, tři jasné hvězdy a tři souhvězdí – Altair z Orla, Deneb z labutě a Vega z Lyry, tak mezi Altairem a Denebem krásně uvidíte stříbřitou Mléčnou dráhu.” Úkaz je viditelný pouhým okem.

Jak poznat Mléčnou dráhu : Mléčná dráha se klene vysokým obloukem na noční obloze (toto složené panorama bylo pořízeno z observatoře Paranal v severním Chile), jasným objektem je Jupiter v souhvězdí Střelce a Magellanova mračna lze vidět vlevo; galaktický sever je dole.

Jak nastavit foťák na noční focení : Všeobecně jsou pro fotografování noční krajiny lepší delší časy a nižší ISO, abyste na fotce neměli příliš šumu. Naopak když fotíte hvězdy, využijete i hodnoty ISO 12 800 a nižší časy 5-20 s. Získáte tak ostré a kulaté hvězdy. Záleží také na ohnisku jakým fotografujete.

Na jakou clonu fotit krajinu

Na focení krajiny se nejlépe hodí priorita clony, tedy režim A nebo Av. Jak už označení napovídá, můžete zde ručně nastavit hodnotu clonového čísla, což má velký vliv na hloubku ostrosti, tedy na to, co všechno se v záběru zobrazí ostře.

Manuální režim je zkrátka podstata ovládání fotoaparátu, která se nemění po 150 let – všechny tři klíčové hodnoty, tedy čas, ISO a clonu, nastavíme my. Foťáku do toho vůbec nedovolíme mluvit (jen ho milostivě necháme změřit intenzitu světla a sdělit nám, co on si o naší volbě myslí).Existuje pár základních pravidel, kterých bychom se při koupi bazarového objektivu měli držet.

  1. Při manipulaci s transfokátorem či ostřicím prstencem bychom neměli cítit žádné drhnutí či škrábaní, nebo dokonce zasekávaní.
  2. Průhled skrz objektiv bez obou krytek by měl být maximálně čistý.
  3. Pozor na clonu!

Jak fotit s 50mm objektivem : Je to velice prosté – stačí použít objektiv o takovém reálném ohnisku, které se po přepočtu crop faktorem bude blížit magickým 50mm. To v praxi znamená, že například 24mm až 35mm objektivy budou pro tento účel velice dobře fungovat.