Antwort Jaké elektrody na litinu? Weitere Antworten – Jakou elektrodu na litinu

Jaké elektrody na litinu?
OK NiFe-Cl-A (OK 92.58) je elektroda pro litinu šedou, tvárnou a spoje ocelí s litinou.Rutilky způsobují menší rozstřik a snadněji se odstraňuje struska oproti bazické elektrodě. Zvlášť nutné jsou rutilové elektrody pro trafo svářečky s nízkým zapalovacím napětím ale jsou vhodné i pro invertory. U invertoru si jen dáme pozor na správné zapojení kabelů pro rutilové elektrody ( takzvaně změníme polaritu ).Pro sváření šedé litiny použijeme např. elektrodu CHEM-WELD 6100. Ta umožňuje sváření litiny bez předehřevu. Teplota svařence musí být max 60°C, proto je nutné svařovat litinu po malých úsecích.

Jak vybrat průměr elektrody : Pro materiál o síle 1 mm je obvykle dostatečná elektroda o průměru 1,6 mm, zatímco pro materiál o síle 6 mm bys měl sáhnout po elektrodě o průměru 2,4 mm nebo 3,2 mm. Zvaž typ proudu: Pro stejnosměrný proud ( DC ) můžeš použít menší průměry, protože proud se soustředí na menší plochu.

Jak svářet litinu

Litin je celá dlouhá řada. Některé se dají svařit po předehřevu na cca 400°C elektrodami s vysokým obsahem niklu (nikelitky), jiné se doporučuje svařit bronzovými elektrodami s předehřevem kolem 250°C. Z dlouhodobé praxe musím upozornit, že se dá svařit skoro každá litina, kromě "bílé".

Jak spojit litinu : Nejběžnější technologií u svařování litiny je použití obalované elektrody. Vždy je však nutné vzít v úvahu základní faktory, které velmi podstatně určují svařitelnost litin. Jde zejména o vlastní chemické složení litiny, formu uhlíku v litině, mechanické vlastnosti, korozní napadení a prosycení tuky a oleji.

Rutilové elektrody mají všestranné použití. Jsou vhodné pro trafo i usměrněné svářečky. Používají se pro sváření tenkých a středních plechů (CHEM-WELD 7000). Někdy obal obsahuje i celulozu, která umožňuje ohnutí elektrody bez popraskání obalu (elektroda CHEM-WELD 7013).

Kabel s držákem obalené elektrody se zapojuje na PLUSový pól svářečky a kostra – zemnící kabel na MÍNUSový pól svařovacího zdroje. Při tomto zapojení se používají výhradně RUTILOVÉ obalené elektrody.

Jak správně svařovat litinu

Svařování s vysokým předehřevem

Interpass teplota by neměla klesnout pod 450 °C. Po svaření následuje dohřev v délce asi 1 – 2 hodiny v peci a následné ochlazování by mělo probíhat rovněž v peci, až do teploty 150 °C. Jako přídavné materiály se používají elektrody na bázi litiny.Základní nastavení elektrodové svářečky – invertoru pro MMA a jeho svářecího proudu

Průměr elektrody Tloušťka svařovaného materiálu Rozsah hodnot svářecího proudu
1,6 mm do 1,5 mm 20 – 40 A
1,6 mm 1,5 – 2,0 mm 50 – 75 A
2,0 mm 2,3 – 3,0 mm 60 – 80 A
2,5 mm 2,0 – 5,0 mm 70 – 100 A

Pro běžné svařování jeklů použijte univerzální elektrodu o průměru 2,5 mm – je vhodná jak pro tenké, tak tlusté materiály. Na tenké stěny 1-2 mm je vhodný průměr elektrody 2 mm, na tlusté materiály od 5 mm je vhodná elektroda 3,2 mm.

Rovnoměrné zahřátí celé plochy nádobí zajistíte, pokud ho budete plynule předehřívat na plotýnce/hořáku přibližně stejné velikosti. Protože litina zadržuje teplo, není nutné nastavovat teplotu na vyšší než střední hodnotu. Při dodržení těchto kroků nebude během vaření pokrm ulpívat na povrhu nádobí.

Čím natřít litinu : Dobrý den, pro nátěr kovu můžete použít HOSTAGRUND 3v1 PRIM S2177, vyrábí se v cca 14 odstínech, případně lze tónovat do dalších. Ratan pokud již není ošetřen nějakým nátěrem z dřívější doby můžete použít LAZUROL LAK POCHOZÍ VENKOVNÍ S1020.

Jak vypalit litinu : Natřete celý povrch nádobí speciální ošetřující pastou Petromax, nebo neutrálním rostlinným olejem. Nádobí vložte do trouby rozpálené na 180 °C a nechte 1–2 vypalovat. Poté troubu vypněte, pootevřete dvířka a nechte litinu pomalu vychladnout. Pozor!

Jak řezat litinu

Diamantové kotouče se vyznačují přesným a čistým řezem. Díky nové technologii i-HD mají diamantové kotouče na litinu výrazně vyšší životnost segmentů a rychlost řezu. Kotouče jsou vhodné pro Technické služby, Vodovody a kanalizace a společnosti zabývající se údržbou vodovodních a kanalizačních přípojek.

3) Správné zapojení svařovacích kabelů – držáku elektrody (+) a zemnící svěrky (-), v případě použití invertoru a bazické elektrody. V případě použití invertoru a rutilové elektrody, se zapojení otočí.Název invertor pochází z anglického INVERTER – měnič. Obecně se jedná o zdroj stejnosměrného svařovacího proudu, pracujícího na bázi spínaného zdroje – měniče. Spínaný zdroj svařovacího proudu využívá toho, že se stoupající přenášenou frekvencí klesá hmotnost (a tím i velikost) jádra transformátoru.

Kolik ampér na 2 5 elektrodu : Základní nastavení elektrodové svářečky – invertoru pro MMA a jeho svářecího proudu

Průměr elektrody Tloušťka svařovaného materiálu Rozsah hodnot svářecího proudu
1,6 mm 1,5 – 2,0 mm 50 – 75 A
2,0 mm 2,3 – 3,0 mm 60 – 80 A
2,5 mm 2,0 – 5,0 mm 70 – 100 A
3,2 mm 3,0 – 10,0 mm 90 – 120 A