Antwort Jak řešit kyberšikanu ve škole? Weitere Antworten – Jak vyřešit kyberšikanu

Jak řešit kyberšikanu ve škole?
Je velmi důležité, aby si oběť uchovala důkazy kyberšikany. Ty pak může ukázat rodičům, učitelům a policii. V případě hodně závažných případů kontaktujte servisního poskytovatele a policii. Policie může servisnímu poskytovateli umožnit, aby se podíval do dat dalších uživatelů.Jak se bránit útokům

  • Oznamte útoky dospělým, známým.
  • Zablokujte útočníkovi možnost přístupu k vám, změňte svou virtuální identitu.
  • Ukončete s útočníkem komunikaci, nechtějte se pomstít.
  • Pokuste se útočníka odhalit, identifikovat.
  • Uschovejte si důkazy pro možné vyšetřování (zprávy, videozáznamy, odkazy, naweby, blogy…)

Pronásledované oběti hrozí naprostá ztráta soukromí, osobních údajů a pocitu bezpečí. Stalking v České republice dne 1. ledna 2010 nabyl skutkovou podstatu trestného činu a je pod názvem "nebezpečné pronásledování" zapsán v trestním zákoníku.

Jak se bránit proti šikaně ve škole : Vždy je třeba co nejrychleji začít řešit situaci s třídním učitelem žáka. Šikanovat však může nejen žák nebo skupina žáků, ale výjimečně také učitel žáka. Ve všech případech je třeba se obrátit na vedení školy a na pedagogicko-psychologickou poradnu.

Jak řešit šikanu mimo školu

Výjimkou může být situace, když se rodiny oběti a agresora dlouhodobě a dobře znají. Pokud jde o šikanu mimo školu nebo kroužek, je na místě oslovit Oddělení sociálně právní ochrany dětí (OSPOD), které sídlí na Městském úřadě v místě bydliště. Ve vyhrocených případech je také možné oslovit Policii.

Co se považuje za kyberšikanu : Kyberšikana x klasická šikana

Zatímco klasická šikana označuje fyzické i psychické týrání, ponižování, zastrašování či omezení jedince, za kyberšikanu se považuje jen psychické omezování. Společným cílem kyberšikany a klasické šikany je někomu ublížit.

Kyberšikana (kybernetická – počítačová šikana, angl. cyberbullying) je druh šikany využívající informační a komunikační technologie (počítače, tablety, mobilní telefony, sociální sítě, emaily apod.) k ublížení druhému (vydírání, ubližování, ztrapňování, obtěžování, ohrožování, zastrašování apod.).

Příznaky kyberšikany – pozor, můžou odpovídat i běžným projevům puberty

  1. Citové rozrušení při používání počítače nebo mobilu.
  2. Změny nálad, chování, spánku, chuti k jídlu.
  3. Ztráta zájmu o oblíbenou hru, aplikaci nebo počítač a telefon obecně
  4. Zavírání se v pokoji, tajnůstkářství a snaha utajit své digitální aktivity.

Co dělat když jsem šikanovaný

Říct to můžeš rodičům, hodnému učiteli ze školy, školnímu psychologovi, výchovnému poradci nebo třeba metodikovi prevence. Důležité je, aby Tě vyslechl a snažil se Ti pomoct. Pokud se šikana děje ve škole, je povinností školy ji řešit. Ve vážných situacích můžeš volat i Policii na čísle 158.Mezi formy šikany patří ignorování oběti, její izolace, pomlouvání a zesměšňování (snižování pozice v kolektivu), ale i vyhrožování, udílení násilných a manipulativních příkazů a vydírání. Dále sem řadíme krádeže věcí, jejich poškozování a nedovolenou manipulaci s nimi.Šikanu ve škole řeší nejčastěji výchovný poradce či metodik prevence.

Profil útočníka

Ve virtuálním světě neplatí pravidla klasické šikany – nezáleží zde na věku, pohlaví, fyzické síle útočníka, sociálním postavení apod. Převládají převážně znalosti a dovednosti v užívání informačních a komunikačních technologií.

Jak dokázat bossing : Bossing

  1. zadávání nesplnitelných nebo ponižujících pracovních úkolů
  2. nepřiměřené trestání a bezdůvodné postihy.
  3. zesměšňování, posmívání
  4. neodůvodněné kritizování
  5. ironické poznámky.
  6. neustálé přerušování při mluvení
  7. podceňování
  8. nekomunikování a ignorace.

Co se bere jako šikana : Šikana může naplňovat skutkovou podstatu trestných činů (omezování osobní svobody, krádeže, ublížení na zdraví, poškozování cizí věci, vydírání, loupeže, rasově motivované skutky, znásilnění, pohlavní zneužívání).

Co dělat když škola neřeší šikanu

Co dělat, když jde o šikanu ve škole:

Přítomný by měl být třídní učitel a výchovný poradce/metodik prevence. Rodiče by měli dostat prostor popsat, co o chování ve třídě vědí, popsat incidenty a požadovat od školy prošetření šikany. Dále požadovat zápis z jednání, kde bude formulovaný termín dalšího setkání.

Poskytněte dítěti dostatek péče, více s ním komunikujte, věnujte se mu ve volném čase, odjeďte na chatu, chalupu či k prarodičům. Nemáte-li jistotu, že dítě nebude ohroženo během pobytu ve škole, ponechejte dítě doma, ale pozor – zvažte, zda v jeho situaci může být samo.boss – „nadřízený, šéf“) může být považováno:

  1. přehnané kontrolování plnění povinností či docházky,
  2. neschválení dovolené,
  3. arogantní chování,
  4. slovní urážky,
  5. nedocenění práce či častá a neoprávněná kritika,
  6. zesměšňování před kolegy,

Jak resit šikanu od Nadrizeneho : Jak se šikaně na pracovišti bránit

Je-li šikanujícím přímý vedoucí pracovník, oslovte s problémem vyššího nadřízeného či personální oddělení. Hodit se vám budou také důkazy, například v podobě korespondence či e-mailů. V krajním případě pak lze podat oficiální stížnost na oblastní inspektorát práce.