Antwort Jak ředit G13? Weitere Antworten – Jaký je rozdíl mezi G12 a G13

Jak ředit G13?
G12 + – fialová chladicí kapalina má stejné vlastnosti jako červená G12, liší se od ní pouze zabarvením. G13 – fialová kapalina je moderní směsí do nových aut, která velmi účinně chrání kovové části proti korodování. Může také nahradit jakýkoliv jiný typ chladicí kapaliny ve starších vozidlech.Chladící kapalina, jakožto neředěný roztok má bod mrazu na hranici -23°C, kdežto ředěný roztok v poměru 1L chladící kapaliny a 0.7L vody, má bod mrazu přibližně v -40°C. Ředění je doporučováno pomocí měkké čisté či technické vody, nikoliv destilované vody – ta může být agresivní vůči určitým částem chladícího okruhu.Z těchto a dalších důvodů nelijeme do chladícího okruhu obyčejnou vodu, ale speciální chladící kapaliny, které je možné ředit jen destilovanou vodou. Výsledná směs se postará o to, že se bod tuhnutí dostane pod nejnižší reálně očekávatelnou teplotu.

Kolik nalít chladící kapaliny : V jeho motorové části najdete obvykle „baňatou” nádobku s barevnou tekutinou, se šroubovacím víkem a měrkou s maximálním a minimálním doporučeným množstvím. Hladina chladící kapaliny by se měla pohybovat nejlépe mezi těmito dvěma ryskami. Hladina pod ryskou minima a nad nebo zároveň maxima se nedoporučuje.

Co je G13

Chladicí kapalina G13 je vysoce účinná kapalina převážně fialové barvy (není pravidlem), která byla speciálně vyrobena k ochraně motorů proti extrémním teplotám, korozivním vlivům a nahromadění usazenin. Díky svým unikátním vlastnostem poskytuje za všech povětrnostních podmínek stabilní chlazení motoru.

Jaký je rozdíl mezi K12 a G12 : Nemrznoucí směs do chladičů K12 EXTRA

Odpovídá normě VW TL 774/D. Svými vlastnostmi je totožná s originální chladicí kapalinou G12 a G12+, která je schválena pro použití ve vozech Škoda a je s touto kapalinou plně mísitelná. Kapalina určená do moderních motorů, včetně celohliníkových.

Pokud je hladina chladicí kapaliny mezi minimální a maximální hodnotou, není potřeba žádné doplnění. Pokud je hladina pod minimální hodnotou, je třeba doplnit chladicí kapalinu.

Každý výrobce předepisuje pro konkrétní vůz vhodný druh chladicí kapaliny. Moderní motor s hliníkovou hlavou tak vyžaduje jinou, než starší vozy. Pro odlišení se chladicí kapalina barví umělými barvivy, ale optimální je orientovat se podle typu. Nejčastěji používané jsou G10, G11, G12, G12+ a G13.

Co dolít chladící kapalinu

Dolijte chladicí kapalinu stejné barvy, jako už vidíte v nádržce. Opatrně dolijte chladicí kapalinu do nádržky tak, aby její hladina nepřesáhla rysku s maximální hladinou. Přelití chladicí kapaliny by mohlo způsobit přetlakování motoru. Po doplnění kapaliny do chladiče pevně uzavřete nádržku a ujistěte se, že těsní.Obyčejná voda do chladiče nepatří

Ano, v nouzi nejvyšší voda z kohoutku poslouží, ale poté je třeba co nejdříve všechnu kapalinu z chladicího okruhu vypustit a vyměnit za směs destilované vody a chladicí kapaliny. Kromě toho, že snižuje bod, kdy směs v systému mrzne, totiž chladicí kapalina má i další funkce.Výměnu chladicí kapaliny je třeba provádět jednou za tři roky u starších kapalin G11 a jednou za pět u kapalin novějších. Interval doporučený výrobcem vašeho auta byste měli najít v manuálu. Pokud tam žádný nenajdete, případně se dočtete, že není nutné kapalinu měnit, platí výše popsaný interval 3 nebo 5 let.

Důležité je jedno. S řešením problému neotálejte. Nedostatek chladicí kapaliny v motoru způsobuje jeho přehřátí. Tím riskujete poškození hlavy válců, zkroucení hlavy motoru nebo roztavené písty.

Kam dolít chladící kapalinu : Otevřete kapotu a najděte nádržku chladicí kapaliny. Většinou má průsvitně bílou barvu a vede od ní hadice k chladiči. Nádržka má na boku značky plnicího rozsahu. Pokud je motor vychladlý, chladicí kapalina by měla dosahovat po rysku plnění za studena.

Jak ředit G12 : Ředí se destilovanou nebo kvalitní pitnou vodou. Při poměru 1:1 s vodou je bod tuhnutí 38°C a 27°C při poměru 3:2. Zředěnou kapalinu plňte do čistého chladicího systému podle pokynů výrobce motorového vozidla. Nepoužívejte neředěnou nebo v koncentraci pod 30%.

Jak zjistit jakou chladící kapalinu

Přesný typ chladicí kapaliny do vašeho automobilu naleznete v manuálu vašeho vozidla nebo jej vyčtete z nádobky chladicí soustavy, která se nachází v motorové části vašeho auta.

Dolijte chladicí kapalinu stejné barvy, jako už vidíte v nádržce. Opatrně dolijte chladicí kapalinu do nádržky tak, aby její hladina nepřesáhla rysku s maximální hladinou. Přelití chladicí kapaliny by mohlo způsobit přetlakování motoru. Po doplnění kapaliny do chladiče pevně uzavřete nádržku a ujistěte se, že těsní.Výměnu chladicí kapaliny je třeba provádět jednou za tři roky u starších kapalin G11 a jednou za pět u kapalin novějších. Interval doporučený výrobcem vašeho auta byste měli najít v manuálu. Pokud tam žádný nenajdete, případně se dočtete, že není nutné kapalinu měnit, platí výše popsaný interval 3 nebo 5 let.

Jak se projevuje vadný termostat : Nefunkční termostat.

Zkontrolujte spodní hadičku chladiče hned po tom, jakmile měřidlo teploty začne ukazovat vyšší hodnotu než nulovou. Hadička by měla být studená. Pokud se ihned zahřeje, bude zde problém s termostatem. Zkontrolujte spodní hadičku chladiče poté, co chladicí kapalina dosáhne teploty 85 °C.