Antwort Jak dát vrták do aku vrtačky? Weitere Antworten – Jak nasadit vrták do aku vrtačky

Jak dát vrták do aku vrtačky?
Při častém vyměňování vrtáků do průměru asi 10mm se dobře uplatňují samosvěrná rychloupínací sklíčidla, která k dotažení nepotřebují klíč, ale dotahují se pouze rukou. Sklíčidla se do vřetena vrtačky upevňují na závit, nebo pomocí kuželového upínacího trnu.Pokud se chystáte vrtat otvory v kovu s velkým průměrem, nejvhodnější je nejprve předvrtat otvor vrtákem o menším průměru. Pak bude větší vrták vrtat účinněji a bude méně pravděpodobné, že bude klouzat stranou. V případě potřeby můžete předvrtávat v několika fázích pomocí vrtáků s postupně se zvětšujícím průměrem.Chcete-li jej nastavit pro vrtání vzad / povolování, zatlačte volič doprava. Neměňte směr otáčení, když je aku vrtačka v chodu. PROVOZ ŠROUBOVÁKU Spínač s proměnnou rychlostí Stisknutím spínače zapněte šroubovák. Spouštěčem lze plynule regu- lovat rychlost otáček.

Na jakou stranu se má tocit Vrtacka : Směr šipky vyznačené na kotouči se musí shodovat se směrem otáčení na stroji.

Na co je příklep u vrtačky

Příklepová vrtačka se od ostatních typů vrtaček liší přidanou funkcí tzv. příklepu. Díky tomu zvládne o něco náročnější vrtání, stále si ale zachovává preciznost. Díky příklepu lehce provrtáte kámen, cihly, beton a panely.

Jak nastavit vrták : Při vrtání děr do zdi obecně začínejte s vypnutým příklepem a nízkým počtem otáček. V momentě, kdy se vrták pevně chytí, zvyšte počet otáček. Pokud vrtání nepostupuje, zapněte příklep. Pokud ani tak nepostupujete dál, je zeď pravděpodobně z betonu a pomůže pouze vrtací kladivo.

Čím vrtat do kovu Všechny vrtáky do kovu vypadají na první pohled stejně, přestože se mohou lišit velikostí středového úhlu. Jejich špička má totiž dva břity, které by měly být stejně dlouhé a ve stejném úhlu k ose vrtáku. Spíše než tvarem se však vrtáky liší materiálem, ze kterého jsou vyrobené.

Při vrtání děr do zdi obecně začínejte s vypnutým příklepem a nízkým počtem otáček. V momentě, kdy se vrták pevně chytí, zvyšte počet otáček. Pokud vrtání nepostupuje, zapněte příklep. Pokud ani tak nepostupujete dál, je zeď pravděpodobně z betonu a pomůže pouze vrtací kladivo.

Jak dát bít do vrtačky

Před montáží nebo demontáží vrtáku (šroubovacího bitu) se vždy přesvědčte, zda je stroj vypnut a bateriová vložka vyjmuta. Otáčejte pouzdrem doleva tak, aby se otevřely čelisti sklíčidla. Vložte vrták na doraz do sklíčidla. Otáčejte pouzdrem doprava, aby se sklíčidlo utáhlo.Aby vrták do zdi nepronikl našikmo, vždy nasaďte špičku vrtáku kolmo k povrchu a pak spusťte přístroj. Teprve až se vrták pevně opře, začněte na přístroj tlačit. Když potřebujete otvor s větším průměrem, vytvořte díru nejprve menším vrtákem, poté nasaďte větší a otvor rozšiřte a prohlubte.Před montáží nebo demontáží vrtáku (šroubovacího bitu) se vždy přesvědčte, zda je stroj vypnut a bateriová vložka vyjmuta. Otáčejte pouzdrem doleva tak, aby se otevřely čelisti sklíčidla. Vložte vrták na doraz do sklíčidla. Otáčejte pouzdrem doprava, aby se sklíčidlo utáhlo.

Samotný postup vrtání

Stačit by měly i nižší otáčky. Vrtačkou s příklepem byste mohli vyvrtat příliš velkou díru, kterou byste poté museli pracně opravovat. Panel a tvrdé zdi – použijte vrtačku s příklepem. Plasty – používají se vrtáky do dřeva, ale na vrtačce se sníží otáčky na minimum, aby se plast nezačal tavit.

Kdy vrtat s příklepem : Při vrtání do betonu používejte raději vrtání s příklepem, kdy postupuje vrták do zdi až třikrát rychleji. Avšak nelze příklep použít ve všech případech. Do betonu, plné cihly, kamene, železobetonu budete vrtat s příklepem pomocí dvoubřitých vrtáků SDS-plus.

Jak nabrousit vrták do železa : Při broušení vrtáku se ztenčuje příčné ostří. Následně je nutné podbrousit úhel hřbetu, který se liší materiálovým provedením. Úhel hřbetu u tvrdého materiálu bývá v rozmezí 6-9°, u střední tvrdosti 9-12° a u měkkého materiálu 12-18°. Při ostření vrtáku nezapomínejte kontrolovat, zda je hrot ostří stále souměrný.

Jak se dělí vrtáky

Dělení vrtáků podle tvaru

  1. Šroubovitý (válcovitý) – je nejrozšířenější typ vrtáku s vyfrézovanou šroubovici podél své osy, díky čemuž dobře odvádí piliny.
  2. Dělový – hodí se k vrtání dlouhých a rovných děr.
  3. Trojhranný – je vhodný pro vytváření otvorů do tvrdých materiálů, jako je sklo a nerezová ocel.


Průměrná hloubka vrtané studny je kolem 40 metrů. V případě kopané studny jde o 8 metrů. Tento údaj je však relativně nepřesný a nezohledňuje místní podmínky pro vrt.Při demontáži vrtáku otáčejte pouzdrem doleva. Nepoužíváte-li šroubovací bit, ponechejte jej v držácích bitů. V těchto držácích se mohou ukládat bity dlouhé až 45 mm. K zabezpečení bezpečnosti práce používejte vždy boční držadlo.

Jak používat vrtačku s příklepem : Jak funguje příklep u vrtačky a proč je vrtačka bez příklepu přesnější Příklepový mechanismus je pomocná funkce, umožňující efektivnější vrtání do křehčích materiálů. V převodovce je umístěno ozubnicové kolo, které způsobuje, že výstupní hřídel i s vrtákem poskakuje dopředu a vzad.