Antwort Jak dlouho vařit švestkový kompot? Weitere Antworten – Jak udělat kompot ze švestek

Jak dlouho vařit švestkový kompot?
Vodu přivedeme k varu a rozpustíme v ní odměřený cukr a kyselinu citronovou. Stranou si připravíme velký hrnec nebo hrnec na zavařování, ve kterém přivedeme vodu na teplotu okolo 90 °C. Švestky plníme do čistých sklenic a každou poté zalijeme připraveným cukerným sirupem.Omyté ovoce zalijete ve sklenicích nálevem tak, aby švestky byly celé ponořené a sklenice důkladně uzavřete. Sterilují se při teplotě 85° Celsia 15 až 20 minut podle toho, jak jsou plody tvrdé. Kompoty necháte na utěrce vychladnout otočené víčkem dolů.Omyté, vypeckované švestky smícháme s cukrem a octem a necháme do druhého dne odležet. Druhého dne dáme švestky vařit asi na 2,5-3 hodiny. Záleží na tom, jak hustá povidla chceme. Nejdříve uvedeme do varu a potom vaříme při mírném ohni.

Kolik cukru do švestkového kompotu : Na přípravu švestkového kompotu se připravuje nálev ze 2l vody a 0,5kg cukru.

Jak dlouho vařit kompot

Do hrnce vložíme jablka a nalijeme vodu tak, aby všechny kousky jablek byly ponořeny. Přidáme skořici, hřebíček a vaříme tak dlouho, dokud jablka nezměknou (typicky 30 – 45 minut). Výsledný produkt (tedy kompot) podáváme vychlazený z lednice, a to buď samostatně, nebo alternativně jako přílohu k jídlům např. z drůbeže.

Na co je dobrý švestkový kompot : Proti zácpě

Vyzkoušejte kompot! Uleví obzvlášť švestkový, ale skvělé jsou i zavařené meruňky, jablka, hrušky nebo angrešt. Projímavě působí také kompotová šťáva.

Postup přípravy

  1. Švestky důkladně omyjeme a zbavíme pecek. Buď je necháme celé, nebo je rozkrojíme napůl.
  2. Švestky narovnáme do sklenic těsně vedle sebe.
  3. Do hrnce nalijeme vodu, přidáme cukr a necháme provařit.
  4. Naplněné sklenice zalijeme mírně zchladlým nálevem.
  5. Uzavřeme víčkem a ihned sterilujeme 20 minut při 80 °C.


Lze doporučit např. postřik Mospilan 20 SP nebo Sulka (při vyšších teplotách 20-25°C může pálit). Jarní postřik stromů (jabloní, třešní, švestek, drobného ovoce okrasných dřevin a rostlin,…) aplikujeme ke konci vegetačního klidu, na počátku rašení, do stádia zeleného až růžového poupěte, kdy už jsou škůdci vylíhlí.

Proč se dává do povidel ocet

Proč se dává do povidel ocet

Ocet poslouží částečně jako konzervant, během vaření zabrání připalování a zpříjemní chuť povidel, bez které se například švestková povidla rozhodně neobejdou. Doporučujeme přidat kvalitní vinný ocet s jemnější chutí.Rozkrájená jablka vložíme do hrnce, přidáme vodu (ať jsou jablka ponořená), skořici, cukr, hřebíček a zakápneme citronovou šťávou. Přivedeme k varu a vaříme táhlým varem zčásti zakryté pokličkou asi 10-15 minut, dokud nejsou jablka měkká. Podáváme vlažné nebo vychlazené z lednice.Jsou podpůrným lékem při dně, revmatismu, ledvinových a jaterních kamenech, neboť zvyšují vylučování vody, močoviny a močové kyseliny. Starý a osvědčený recept při zácpě. Večer zalijte pět sušených švestek vlažnou vodou. Ráno na lačný žaludek vypijte šťávu a švestky snězte.

Jak dlouho sterilizovat kompot

Délka zavařování záleží na tom, v čem budeme kompot zavařovat. V zavařovacím hrnci zavařujeme po dobu asi 30-35 minut, v troubě déle přibližně 45-50 minut. V mikrovlnné troubě sice zavaříme menší množství sklenic najednou, ale ovocným kompotům stačí "vlnit" 3 minuty.

Jaký postřik proti Pilatce švestkové : Alternativou je přírodní insekticid NeemAzal TS. Aktivní látkou je azadirachtin ze semen tropické rostliny Azadirachta indická (Azadirachta indica). Přípravek má nulovou ochrannou lhůtu. Proti pilatce švestkové funguje jako požerový insekticid, likviduje tedy pouze housenky.

Kdy ošetření švestek proti Červivosti : Pilatky jsou příčinou častého jevu, kdy stromy slivoní sice bohatě kvetou, ale nemají prakticky žádné plody. Výjimečné nejsou případy, kdy je napadeno více než 90 procent plodů. Ošetření insekticidy je třeba provést ve velmi krátkém termínu – v době, kdy opadlo 80 až 90 % květních plátků.

Jak poznat že jsou povidla hotová

Švestková povidla jsou hotová, když jsou tak hustá, že se brázda za vařečkou neuzavírá. Pokud by se nám zdála povidla kyselá, můžeme trochu cukru přidat, ale až těsně před dokončením varu, když už jsou povidla hustá, necháme pak ještě tři až pět minut provařit.

Na 1 kg přidáváme maximálně 200 g cukru. Cukr přisypáváme do povidel až na konci, necháme ho dobře rozpustit. Při tomto množství švestek by měla být povidla hotová asi po 2 hodinách vaření. Měla by být lesklá, velmi tmavá až černá, tuhá.Kompoty naskládejte do hrnce tak, aby voda dosahovala zhruba dva centimetry pod okraj sklenic. Nechte je zavařit asi 35 minut při teplotě 80 °C. Po zavaření sklenice vyskládejte na utěrku dnem vzhůru a nechte vychladnout. TIP: Chystáte se zavařovat pravidelně

Na co jsou zdravé švestky : Obsahují přírodní látky, jež působí preventivně na celé zažívací ústrojí, jejich konzumací předcházíte zánětům žaludku a střev, účinně působí na zdravou střevní mikroflóru. Velký obsah antioxidantů, a to i u sušených švestek, je řadí mezi ovoce zpomalující stárnutí.