Antwort Jak dlouho trva MR hlavy? Weitere Antworten – Jak dlouho trvá MR hlavy

Jak dlouho trva MR hlavy?
Průběh vyšetření

Doba trvání vyšetření je mnohem delší než u CT, dle náročnosti se pohybuje od 15 minut (MR mozku) do 45 minut (celotělové MR).Samotné vyšetření se provádí v tunelu o průměru asi 60 cm, do kterého pacient zajede na pohyblivém lůžku. Je nutné ležet klidně a nehýbat se. Při vyšetření MR se využívají radiofrekvenční cívky, které slouží jako přijímače nebo i vysílače elektromagnetického vlnění. Vyšetření je doprovázeno hlukem.Elegantně určí výši poškození, lépe než jiné zobrazovací metody zobrazí měkké tkáně – tedy ploténky, vazy a míchu s míšními nervy. Nemocný segment lze vyšetřit ve 3 prostorových rovinách, což též jiné metody nedovolují. Oblast lze poté dovyšetřit pomocí počítačové tomografie (CT).

Kdy jsou výsledky z MR : Kdo hodnotí výsledky vyšetření Vyšetření hodnotí lékař – radiolog, který má dostatečné zkušenosti s MR. Výsledek vyšetření (tj. popis a snímková dokumentace) bude připraven k osobnímu vyzvednutí či zaslání poštou na adresu odesílajícího lékaře do 4 dní od vyšetření.

Jak dlouho se čeká na výsledky z magnetické rezonance

Nejdéle se čeká na magnetickou rezonanci, a to 30 dnů. Dva až tři týdny si počkáte na CT, do 15 dnů jsou lékaři schopni provést sono a do pěti dnů vyšetření mamografem.

Kdy se dává kontrastní látka : Kontrastní látka je pomocná látka používaná při rentgenovém vyšetření, popř. i při vyšetření ultrasonografickém nebo při magnetické rezonanci. Kontrastní látka více zachycuje rentgenové paprsky nebo jinak odráží ultrazvuk a umožňuje tak zobrazení orgánů, které by jinak nebylo možno zobrazit.

V některých případech se před vyšetřením pacientovi aplikuje kontrastní látka. Ta slouží ke zlepšení zobrazení snímané oblasti, zvýrazňuje struktury v těle pacienta. Kontrastní látka je aplikována do žíly (nejčastěji na ruce). Tyto látky jsou relativně bezpečné a nežádoucí reakce se vyskytují zcela ojediněle.

Zobrazení svalů, kloubů a kostí. Lze tedy odhalit drobné léze – (poranění menisků, vazů, chrupavek), obtížně diagnostikovatelné zlomeniny, detekce zánětlivých i nádorových změn skeletu a v neposlední řadě i vyšetření kloubů – ramenního, loketního, zápěstního, kyčelního, kolenního, hlezenního a malých kloubů ruky.

Co se nesmi před MR

Příprava k MR vyšetření

A to ani před případnou nitrožilní aplikací kontrastní látky. Výrazný problém mohou působit kovové předměty v kapsách nebo na těle včetně šperků a dále pak syntetické látky, ze kterých je vyrobeno oblečení.Napijte se před vyšetřením tak, abyste v žádném případě před vyšetřením neměli pocit žízně. Výjimkou je vyšetření v oblasti břicha – např. vyšetření jater, slinivky břišní a zejména žlučových cest (MR cholangiografie – MRCP), kdy byste neměli pít ani jíst alespoň 2 hodiny před vyšetřením.Magnetická rezonance je skvělá k zobrazení měkkých tkání, u jejichž vyšetření pak není ani potřeba kontrastní látka. U CT je naopak měkká tkáň spíš taková nevýrazně šedá, takže MR v tom bude vždy lepší. CT je zase lepší na kostěné struktury, plus má výhodu, že je to vyšetření kratší.

Kontrastní látka se může aplikovat přímo do tělesné dutiny (zažívací trakt, močový měchýř, ale např. i vývody různých žláz). Při podání do žíly se kontrastní látka kumuluje (hromadí) ve specifickém orgánu (např. v ledvině), při podání do tepny (angiografie) se zobrazí tepenné cévní řečiště a příslušné kapiláry.

Jak dlouho je kontrastní látka v těle : Jodová kontrastní látka se vylučuje z 98% ledvinami a ze 2% žlučí, při normálně fungujících ledvinách vyloučíte z těla přibližně 60% této látky do 3 hodin po vyšetření a cca 94% této látky do 24 hod.

Co zjistí magnetická rezonance hlavy : Magnetická rezonance je nezastupitelná u zobrazení onemocnění nervové soustavy, zejména mozku či míchy. Detailní diagnostiku poskytuje také u poruch pohybového aparátu, ať už se jedná o výhřezy meziobratlových plotének páteře či poúrazová poškození vazů kloubů.

Co zjistí Magnetická rezonance hlavy

Magnetická rezonance je nezastupitelná u zobrazení onemocnění nervové soustavy, zejména mozku či míchy. Detailní diagnostiku poskytuje také u poruch pohybového aparátu, ať už se jedná o výhřezy meziobratlových plotének páteře či poúrazová poškození vazů kloubů.

Před CT vyšetřením břicha a pánve je někdy třeba naplnit trávicí trubici vodou či ředěnou kontrastní látkou, aby byla dobře odlišitelná od ostatních struktur. Podává se voda, event. s přídavkem kontrastní látky, kterou pacient pije, dle vyšetřované oblasti, průběžně po dobu obvykle 30 až 60minut před vyšetřením.Nežádoucí účinky kontrastních látek

  • anafylaxe, bronchospasmus, hypotenze, vazovagální reakce, nevolnost, zvracení, erytém,
  • kontrastní nefropatie:
  • Biguanidy: riziko laktátové acidózy, doporučeno dočasně vysadit.
  • Nekorigovaná hypertyreóza: kontrastní látka může vyvolat tyreotoxickou krizi.

Jak chutná kontrastní látka : Pokud jste diabetik, je na to potřeba upozornit, aby se vyšetření přizpůsobilo vašemu režimu. Pacientům ohroženým alergickou reakcí se předem podává protialergický lék. V některých případech můžete být také požádáni o vypití kontrastní látky před vyšetřením – asi 500 ml hořké chuti.