Antwort Jak dlouho trvá laboratorní vyšetření krve? Weitere Antworten – Jak dlouho trvaji výsledky z krve

Jak dlouho trvá laboratorní vyšetření krve?
Pokud jste samoplátce, výsledky jsou k dispozici cca od 2 hodin do 14 dnů po odběru, v závislosti na druhu vyšetření.Pomocí krevních testů se diagnostikují určité nemoci a stavy. Sleduje se průběh chronických onemocnění nebo stavů, jako je cukrovka nebo vysoká hladina cholesterolu. Zjišťuje se, zda je léčba nemoci účinná. Pozorují se hodnoty orgánů, jako jsou játra, ledviny, srdce a štítná žláza.14 hodin před odběrem

  • vynechejte jídla s obsahem tuku.
  • zdržte se pití alkoholu.
  • pijte dostatečné množství nealkoholických tekutin, až 3 litry za den.
  • dbejte na dostatečný odpočinek – nevystavujte se zvýšené fyzické námaze (sport, sauna)

Jak dlouho trvá první odběr krve : Odběr plné krve – odebírá se obvykle 470 ml krve do plastového vaku. Samotný odběr trvá obvykle méně než 10 minut. Odebraný objem krve u dárce se nahradí během několika hodin, plazmatické bílkoviny a krevní destičky během několika dnů, červené krvinky během 2-3 týdnů.

Co vše ukáže krevní obraz

Krevní obraz obsahuje několik složek, konkrétně erytrocyty, červené krvinky, leukocyty, bílé krvinky, trombocyty, krevní destičky, hemoglobin neboli červené krevní barvivo a hematokrit, což je poměr objemu erytrocytů k celkovému objemu krve.

Co se zjistí že sedimentace krve : Zvýšená sedimentace vypovídá o tom, že v těle probíhá akutní nebo chronický zánětlivý proces. Kde se zánět v těle nachází, je však nutné zjistit pomocí dalších vyšetření. Příčinou zvýšené krevní sedimentace může být mnoho. Bakterie, viry, chronické záněty, poškození jater, chudokrevnost, nádorová onemocnění.

Ověříte:

  • krevní obraz, který slouží k přehledu o celkovém zdravotním stavu.
  • funkci ledvin.
  • funkci jater.
  • hladinu cukru v krvi (ohrožení diabetem)
  • riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění – hladinu cholesterolu (zdraví srdce a cév)
  • možné onemocnění močových cest.


Je vhodné před odběrem vypít neslazené tekutiny abychom vyloučili dehydrataci pacienta (např. neslazený černý čaj, voda, neochucená minerálka).

Co se nesmí dělat po odběru krve

– minimálně 12 hodin po odběru klidovější režim – nevykonávat činnosti vyžadující zvýšenou fyzickou námahu nebo psychickou zátěž (sport, práce ve výškách, řízení dopravních prostředků, zvedání těžkých předmětů…)Příznaky leukémie

V těle nemocného najdeme zvýšený počet bílých krvinek, někdy i bizarně vysoké počty. Nádorové bílé krvinky jsou nezralé a neumí plnit obrannou imunitní funkci a utlačují tvorbu ostatních krevních buněk. Příznaky leukémií jsou zprvu nespecifické (únava, horečky, noční pocení, bolesti kloubů aj.).Díky testu zjistíte poměry jednotlivých složek krve (červené, bílé krvinky, krevní destičky), hladinu cukru v krvi, funkci jater a ledvin, riziko kardiovaskulárních onemocnění (hladinu cholesterolu) a rozbor moči pro zjištění možných onemocnění močových cest či ledvin.

CRP je lépe vypovídající zánětlivý marker než FW – sedimentace červených krvinek. CRP koncentrace v séru se zvyšuje a snižuje rychleji než sedimentace červených krvinek. Výsledky měření lze odečítat nikoli za hodinu a za dvě hodiny jako u sedimentace, ale již do 2 minut.

Co s sebou na odběr krve : Nezapomeňte si vzít k odběru krve občanský průkaz, nebo cestovní pas (průkaz s fotografií) a průkaz pojištěnce. Žádná vyšetření nejsou nutná (všechna vyšetření budou provedena přímo na Krevním centru).

Co jíst a pít po odběru krve : Doporučujeme dostatečný příjem tekutin 1,5–2 litry (čaj, káva, ovocné šťávy, džusy, minerálky). Je vhodné konzumovat ovoce,zeleninu, netučné pečivo, marmelády, med, těstoviny bez tučného dresingu, maso libové vařené, brambory vařené, to vše bez omastku.

Jak se pozná že mám rakovinu

Mezi možné hlavní příznaky zde patří ztráta energie, rychlá únavnost, bledost, časté infekce a krvácivost z nosu a dásní, nadměrná tvorba modřin a červených teček na kůži, zvětšené mízní uzliny, bolesti břicha, bolesti kostí a kloubů, případně horečka, noční pocení, bolesti hlavy, nechutenství a úbytek na váze.

Diagnózu bezpečně potvrdí pouze odběr tkáně

V diagnostice zhoubných nádorů má klíčový význam vyšetření vzorku tkáně (získané např. prostřednictvím biopsie), případně krve.Vyšetření CRP je řešením – nemocnému se vezme malý vzorek krve a přímo v ordinaci dá do hodnotícího přístroje, výsledek je hotový za několik minut. Je-li CRP vyšší než 100 mg/l, je vysoká pravděpodobnost bakteriální infekce a je to důvodem k nasazení antibiotik.

Kolik má být hodnota CRP : Do 5 mg/l – normální hodnota CRP u zdravého člověka. 6 – 30 mg/l – mírná infekce, obvykle virového původu. Pokud příznaky infekce do 2 – 3 dnů neodezní, je vhodné test opakovat. 50 – 200 mg/l – bakteriální infekce, zpravidla streptokoky nebo stafylokoky, vyžadující adekvátní léčbu.