Antwort Jak dlouho se zvrací po chemoterapii? Weitere Antworten – Co na zvracení po chemoterapií

Jak dlouho se zvrací po chemoterapii?
O nevolnosti, která se po podání léčby může rozvinout až doma, Vás lékař poučí a předepíše Vám odpovídající léky. Setrony (ondansetron, palonosetron, granisetron). Velmi efektivní antiemetika využívaná hlavně u chemoterapeutických režimů s vysokým rizikem rozvoje zvracení. K dispozici je tabletová i nitrožilní forma.Rekonvalescence trvá tři týdny, po jejich uplynutí může člověk normálně jíst a pít s některými omezeními. Neměl by pít alkohol, jíst dráždivá a tučná jídla či si dopřávat velké množství jídla najednou.U onkologických pacientů může mít únava podobu nadměrného, trvalého vyčerpání a snížení kapacity k fyzické a duševní práci. Únava, vyčerpanost a zvýšená potřeba odpočinku trvá více jak dva týdny. Dostavuje se bez předchozí námahy a odpočinek nevede k jejímu odstranění.

Jak zmírnit vedlejší účinky chemoterapie : Mezi bezprostřední nežádoucí účinky chemoterapie patří nevolnost, případně zvracení. Může se objevit v průběhu podání cytostatik nebo krátce po podání. V současné době se většině pacientů podávají před chemoterapií podpůrné léky, které nevolnosti zabrání (Zofran, Emend, ad.).

Jak se člověk cítí po chemoterapii

Chemoterapie je léčba zhoubného nádoru pomocí léků, které se nazývají cytostatika. Tyto léky účinně ničí nádorové buňky, ale zároveň poškozují i některé zdravé buňky. Z toho pak vyplývají i nežádoucí účinky. Nejčastěji je to nevolnost, zvracení, nechutenství a vypadávání vlasů.

Jak se chovat při zvracení : V začátcích zvracení podávejte vychlazenou vodu po lžičkách nebo olizujte kostky ledu. Pro zklidnění žaludku je vhodné dodržovat BRAT dietu, která zahrnuje banány, rýži, jablka a toasty, a vyhýbat se těžkým, mastným, kořeněným jídlům, alkoholu a kofeinu.

Jak dlouho trvá léčba Obvykle dostanete chemoterapii do žíly jako "jednodenní pacient". To znamená, že po léčbě můžete jít domů a nemusíte zůstat přes noc. Léčba může trvat hodinu a půl až několik hodin.

Nejdůležitější je výrazné zvýšení příjmu tekutin před, v průběhu i ve dnech po podání chemoterapie. Pít můžete kromě alkoholu jakékoliv tekutiny. Bez vědomí lékaře si nenasazujte žádné nové léky. Obzvláště velkou pozornost si vyžadují léky na bolest, včetně různých mastí a krémů.

Co je zakázáno při chemoterapii

V této situaci je také vhodné vyhnout se jídlům s extrémní teplotou, suchým a silně kořeněným pokrmům. Doporučujeme častější a menší porce jídel bohatých kaloricky, majících však nízký objem. Takovou „kalorickou bombou“ je například smetana.Doporučujeme přiložit na čelo studený obklad a pro lepší pocit v ústech cucavé pastilky se zázvorem, které pomohou zlepšit pocit v ústech a také podporují normální funkci trávicího systému.Odpočívejte vleže, ve tmě, v tichu bez zvuků, bez puštěné televize. V pokoji důkladně vyvětrejte. Uleví studený obklad na čelo, vypláchnutí úst či vyčištění zubů, aby zmizel palčivý a dráždivý kyselý zápach. Ten totiž může vyvolávat další ataky nevolnosti.

Nejběžnějším prostředkem pro zmírnění nepříjemných projevů podrážděného žaludku je soda ve formě prášku. Na pálení žáhy jsou také velmi oblíbené žvýkací tablety Rennie či suspenze Gaviscon, která brání návratu žaludeční šťávy do jícnu.

Co mám dělat když se mi chce zvracet : Volně prodejné léky a alternativní možnosti

Volně prodejné léky proti zvracení jsou nejefektivnější zejména v případě cestovní nevolnosti. Tyto léky jsou dostupné ve formě tablet nebo žvýkaček, jako jsou například Kinedryl nebo Travel-Gum, přičemž je vhodné je podat přibližně hodinu před cestou.

Jak rychle zastavit zvracení : Zvracení většinou samovolně vymizí během 1-2 dní. Základem léčby je rehydratace (doplnění tekutin a minerálů) a nedráždivá strava. K rychlé rehydrataci slouží rehydratační roztoky (tzv. ORS), které do těla doplní spolu s vodou i potřebné minerály.

Jak se zbavit zvracení

Odpočívejte vleže, ve tmě, v tichu bez zvuků, bez puštěné televize. V pokoji důkladně vyvětrejte. Uleví studený obklad na čelo, vypláchnutí úst či vyčištění zubů, aby zmizel palčivý a dráždivý kyselý zápach. Ten totiž může vyvolávat další ataky nevolnosti.

Volně prodejné léky proti zvracení jsou nejefektivnější zejména v případě cestovní nevolnosti. Tyto léky jsou dostupné ve formě tablet nebo žvýkaček, jako jsou například Kinedryl nebo Travel-Gum, přičemž je vhodné je podat přibližně hodinu před cestou.Co pomáhá proti zvracení

  • sladké nápoje (dle preferencí) po lžičkách.
  • zázvorové kapky (pro ty, kterým pomáhají.
  • zázvorová lízátka (ideální pro děti na cesty) – opět pouze pro ty, které nedráždí
  • rehydratační roztoky (k dostání v lékárnách)
  • inhibitory protonové pumpy (například omeprazol, pantoprazol, k dostání v lékárnách)

Jaký prášek pomáhá na zvracení : Filtrovat

  • Cocculine (1)
  • Famosan (1)
  • Iberogast (1)
  • Kinedryl (1)
  • TRAVEL-GUM (1)