Antwort Jak dlouho se Zavařuje Čalamáda? Weitere Antworten – Jak dlouho se sterilizuje Čalamáda

Jak dlouho se Zavařuje Čalamáda?
Zalijte šťávou, kterou zelenina pustila a zavíčkujte. Hrdlo sklenice před uzavřením otřete suchým hadříkem, aby na něm nezůstaly zbytky zeleniny nebo oleje. Sterilizujte 20 minut na 90 °C.Ocet, olej, cukr a kořenící přípravek na nakládání zeleniny promícháme, aby se cukr rozpustil. Připravený nálev scedíme do zeleniny a promícháme. Takto připravenou čalamádu necháme několik hodin stát. Potom ji naplníme do čistých sklenic.Čalamáda představuje tradiční maďarskou pochoutku, která je vyrobená především z tradiční maďarské zeleniny, tedy ze zelí a paprik.

Jak dlouho sterilovat : Nejdříve je potřeba, aby se sklenice zahřály, to je cca 15 minut, a pak dalších 20 – 25 minut na sterilizaci.

Co se dává do Čalamády

Čalamáda je směs pikantní přílohové zeleniny. Česká verze názvu je odvozena od původní, která zní „csalamádé“ a pochází z Maďarska. Jedná se o směs na nudličky nakrájené zeleniny různého druhu. Nejčastěji se používá zelí, papriky, mrkve, cibule, ale je možné přidat prakticky jakýkoliv jiný druh zeleniny.

Jak dlouho zavařovat : Jak dlouho zavařovat

Obecně platí, že ovoce a zelenina se zavařují asi 10-20 minut v zavařovacím hrnci s teplotou vody kolem 85-100 °C. Maso a jiné potraviny s vysokým obsahem bílkovin obvykle vyžadují delší zavařování, a to 60-100 minut při teplotě 100-120 °C. Vždy je dobré se řídit receptem a pokyny výrobce.

Postup přípravy

  1. Višně opláchneme vodou, necháme okapat a vypeckujeme je.
  2. Vkládáme je do sklenic, prosypaváme cukrem a malinko je utlačíme.
  3. Sklenice zavíčkujeme, vložíme do vodní lázně zavařovacího hrnce a sterilujeme 25 minut při teplotě 80 – 85 °C.


Do horkého nálevu přidáme Pomůcku ke konzervování a horkým nálevem zalijeme zeleninu. Sklenice uzavřeme (nejlépe šroubovacími uzávěry) a necháme 5 minut otočené víčky dolů. Takto připravená čalamáda vydrží v chladu a temnu přibližně 6 měsíců.

Jak poznám že se víčko chytlo

Vždy proveďte test, jestli dobře chytlo víčko – po vyjmutí z hrnce otočte zavařeninu dnem vzhůru a nechejte stát asi 2 minuty. Pokud tekutina neuniká zpod víčka, je vše v pořádku. Sklenice otočte zpět a po vychladnutí můžete zavařeninu dát do spíže.Na dno většího hrnce dáme asi 3–5 cm vody a složenou utěrku. Uzavřené sklenice pokládáme do hrnce na vlhkou utěrku a hrnec uzavřeme pokličkou. Sterilaci provádíme za mírného varu přibližně 20 minut. Po vyjmutí z hrnce sklenice narovnáme vedle sebe na utěrku a přikryjeme je ručníkem.Při zavařování je potřeba udělat test, abyste si mohli být jistí, že je správně zavařená. Hotovou zavařeninu vytáhněte ze zavařovacího hrnce, otočte ji dnem vzhůru a na 5 minut postavte na víčko. Pokud tekutina neuniká, zavařenina je správně zavařená a můžete ji uložit.

Omyté višně vypeckujte. Naplňte je do sterilovaných sklenic, zasypte cukrem, dokud je v nich místo a zalijte rumem až po okraj. Sklenice vložte do zavařovacího hrnce tak, aby se nedotýkaly, zalijte vodou a zahřívejte cca 15 minut na 80 °C. Vyjměte je, otočte dnem vzhůru a nechte vychladnout.

Kdy prořezávat višně : Peckoviny (třešně, višně, broskvoně, meruňky, slivoně) řežeme zásadně v době vegetace. Řez provádíme buď později na jaře, od začátku kvetení do doby po odkvětu, nebo během sklizně či těsně po ní. Zpravidla tento řez spadá na měsíce červenec a srpen (v teplejších lokalitách i začátek září).

Co dát do Čalamády : Nejčastěji se používá zelí, papriky, mrkve, cibule, ale je možné přidat prakticky jakýkoliv jiný druh zeleniny. Typickou pikantní a kyselou chuť čalamády zajistí nálev. Ten se připravuje krátkým povařením cukru, soli, oleje, octa a koření Deka.

Co udělat s přebytkem paprik

O pálení (červených) paprik, kterému se ve Španělsku říká escalivada, už jsme psali. Zuhelnatělé papriky bez slupky je ideální zamixovat do pomazánek, dipů, omáček a polévek, anebo rozkrájet do salátů, sendvičů, omelety či míchaných vajec.

Sklenice plňte cca 1 cm pod okraj. Šroubovací víčka nedotahujte! Během sterilizace musí unikat vzduch, aby sklenice nepopraskaly. Víčka utáhněte až po zavaření.Sklenice zavíčkujeme, vložíme do vodní lázně zavařovacího hrnce a sterilujeme 25 minut při teplotě 80 – 85 °C.

Kdy postřik třešní : Jarní postřik stromů (jabloní, třešní, švestek, drobného ovoce okrasných dřevin a rostlin,…) aplikujeme ke konci vegetačního klidu, na počátku rašení, do stádia zeleného až růžového poupěte, kdy už jsou škůdci vylíhlí.