Antwort Jak dlouhá je záruční doba u spotřebního zboží? Weitere Antworten – Jak dlouho trvá záruka na zboží

Jak dlouhá je záruční doba u spotřebního zboží?
Zákonná záruka je platná po dobu dvou let v celé EU a vztahuje se na veškeré vady, které existovaly v době převzetí a projevily se během prvních dvou let. Pokud se závada projeví do jednoho roku od převzetí, nemusíte dokazovat, že vada existovala již v době, kdy jste zboží převzali.Ano, prodávající nese odpovědnost i za vady použitého zboží (ojeté automobily, jiné bazarové zboží), a to ve stejném rozsahu jako u jiného spotřebního zboží až na pár odlišností. U použitého zboží rovněž platí doba 24 měsíců pro výskyt vad a jejich reklamování.A co živnostník a jeho záruka na zboží I živnostník při výkonu své podnikatelské činnosti vstupuje do vztahu s prodávajícím jako firma. Neuplatní se žádná ochrana, jak je tomu u spotřebitelů, tj. žádná záruka za zboží (není-li to s prodávajícím sjednáno jako záruka za jakost).

Jak se prodlužuje záruka o dobu kdy byla věc v reklamaci : Doba, po kterou nemůže spotřebitel vadnou věc užívat, tedy od uplatnění reklamace až do doby, kdy je spotřebitel povinen si ji z reklamace převzít, se do lhůty pro uplatnění práv z vadného plnění nepočítá.

Jaká je záruka na spotřební zboží

Zákonná záruka

Při prodeji spotřebního zboží je záruční doba 24 měsíců (§ 620 odst. 1). Odstranitelná vada – nárok na opravu, nebo výměnu části. Není-li to neúměrné, možná výměna.

Kdy má zákazník nárok na vrácení peněz : Obchodník nemá právo zboží odmítnout v případě, že ho zákazník neodešle v původním obalu. Vrácené zboží ale nesmí být poškozené ani opotřebené. Obchodník má povinnost vrátit všechny peníze za zboží, a to včetně peněz za dopravu zboží k zákazníkovi, a to do 14 dnů od doby, kdy od kupní smlouvy odstoupil.

Záruční lhůta je doba, po kterou výrobce nebo prodejce nese odpovědnost za vadné zboží. Tato lhůta se obvykle udává v měsících nebo letech a začíná běžet v den zakoupení výrobku. Její délka se může lišit v závislosti na zboží, jeho typu a výrobci.

pro spotřebitele, má objednatel možnost uplatnit u zhotovitele vady opravy po dobu 24 měsíců ode dne převzetí opravené věci, tuto lhůtu však strany mohou dohodou zkrátit až na 12 měsíců.

Jak je to se záruční dobou lhůtou po výměně zboží za jiné

Nové zboží neznamená novou záruku

Záruční lhůta tedy bude 24 měsíců od data prvního nákupu zboží, a i když spotřebitel během tohoto období využije práva na výměnu zboží za nové, běží stále původní lhůta. Výhodnější tedy bude využít práva odstoupení od smlouvy a vrácení kupní ceny.V případě marného uplynutí této lhůty má spotřebitel i právo odstoupit od kupní smlouvy. Nevyřízení reklamace ve lhůtě 30 dnů je přestupkem, s podnětem k zahájení řízení se může spotřebitel obrátit na Českou obchodní inspekci.Zákonem stanovená záruční lhůta trvá zpravidla 2 roky. Zvlášť u větších spotřebičů ale určitě plánujete, že je budete používat déle. Se službou Prodloužená záruka si můžete vybrat, zda si záruční dobu prodloužíte o jeden, dva nebo dokonce tři roky.

89/2012 Sb.) právo zakoupené zboží vrátit bez udání důvodu, a to do 14 kalendářních dní od data převzetí zboží.

Jak vrátit zboží zakoupené v kamenném obchodě : Zboží zakoupené na kamenné prodejně lze vrátit do 365 dnů ode dne zakoupení na kterékoliv prodejně na území České republiky. Aby bylo možné vrátit zboží, musí být s výrobkem předložen i originální doklad o nákupu (např. účtenka, faktura ).

Jak dlouhá je reklamační lhůta : Prodávající, ale i jím určený servis, u kterého žádáte opravu, musí reklamaci včetně odstranění vady vyřídit nejpozději do 30 dnů ode dne jejího uplatnění. Dohodnete-li se s prodávajícím na lhůtě delší, pak musí být reklamace vyřízena do konce prodloužené lhůty. Lhůta běží od okamžiku uplatnění reklamace.

Jak funguje záruka

Kupující-spotřebitel je oprávněn uplatnit právo z vady, která se vyskytne u spotřebního Zboží, v době dvaceti čtyř měsíců od převzetí Zboží. Projeví-li se vada Zboží v průběhu šesti měsíců od převzetí Kupujícím-spotřebitelem, má se za to, že Zboží bylo vadné již při převzetí, pokud není prokázán opak.

Nevyřízení reklamace ve lhůtě 30 dnů je přestupkem, s podnětem k zahájení řízení se může spotřebitel obrátit na Českou obchodní inspekci. Pravidlo „maximálně 30 dní“ platí bez ohledu na to, zda spotřebitel reklamuje věc movitou anebo nemovitou. Stejně tak musí nanejvýš do 30 dní vyřídit podnikatel reklamaci díla.Peníze smíte požadovat až po třetí reklamaci stejné vady.

Prodávající vám kromě toho může nabídnout opravu zboží nebo výměnu rozbité součástky. Je také potřeba počítat s tím, že prodejce usoudí, že k vadě došlo kvůli nevhodnému zacházení s produktem a vaši reklamaci neuzná.

Jak postupovat při vrácení zboží : Obchodníkovi oznamte, že odstupujete od smlouvy do 14 dnů od převzetí zboží. Pak máte dalších 14 dnů na to, abyste odeslali zboží zpátky. Oba kroky lze spojit dohromady, tedy poslat balík se zbožím a oznámením o odstoupení. Rozhodně nedělejte to, že zboží jenom pošlete zpátky bez komunikace a součinnosti z vaší strany.