Antwort Jak cistit Litinovy tál? Weitere Antworten – Jak čistit Litinovy tál

Jak cistit Litinovy tál?
Při údržbě litinového tálu si vystačíte s tím, že tál dáte odmočit do horké vody a pak jej očistíte ručně hadříkem namočeným ve vodě se saponátem.Čištění a skladování litinového nádobí

K jejímu čištění nepoužívejte žádné chemické prostředky (saponáty, mycí prášek, …), ani hrubé nástroje. Po použití obvykle stačí litinové nádobí vytřít papírovou utěrkou, případně omýt v čisté horké vodě pomocí jemného kartáče či měkké houbičky. Nemyjte litinové nádobí v myčce!Jak na čištění litinového nádobí

  1. Nemyjte ho v myčce.
  2. Nenechávejte v něm jídlo po delší dobu.
  3. Myjte jej hned, jakmile dovaříte (po vychladnutí), v teplé tekoucí vodě s trochou saponátu.
  4. K čištění můžete použít kartáček.
  5. Po vysušení jej vytřete hadříkem nebo papírovou utěrkou napuštěnou olejem.

Jak vypálit litinu : Natřete celý povrch nádobí speciální ošetřující pastou Petromax, nebo neutrálním rostlinným olejem. Nádobí vložte do trouby rozpálené na 180 °C a nechte 1–2 vypalovat. Poté troubu vypněte, pootevřete dvířka a nechte litinu pomalu vychladnout. Pozor!

Jak pečovat o litinu

Po každém umytí potřete celé nádobí slabou vrstvou jedlého oleje a vytřete papírovou utěrkou do sucha. Oleje použijte takové množství, které obnoví lesk nádobí a nezanechá lepkavou vrstvu. Tím zachováte „seasoning“ a ochráníte nádobí před působením vlhkosti. Litinové nádobí nepatří do myčky nádobí!

Jak vyčistit litinu od rzí : Jak vyčistit litinovou pánev od rzi

Pokud vaše litinová pánev zreziví, není to konec světa. Stačí, když rez odstraníte a pánev ošetříte olejem. Pánev vydrhněte mýdlovou vodou a drátěnkou a všechnu rez odstraňte. Pánev opláchněte a důkladně vysušte.

Po každém umytí potřete celé nádobí slabou vrstvou jedlého oleje a vytřete papírovou utěrkou do sucha. Oleje použijte takové množství, které obnoví lesk nádobí a nezanechá lepkavou vrstvu. Tím zachováte „seasoning“ a ochráníte nádobí před působením vlhkosti. Litinové nádobí nepatří do myčky nádobí!

Odpověď: Dokonalé odstranění koroze je možné opískováním. Drátěným kartáčem odstraníte převážně hrubší korozní produkdy, pro jemnější korozi jsou použitelné odrezovače (obbykle na bázi kyseliny fosforečné), něktré druhy zabarví podklad až do černofialové barvy (komplexony železa).

Proč litinové nádobí

Litinové hrnce jsou skvělou volbou pro vaření mnoha různých chodů. Díky své vysoké tepelné kapacitě a rovnoměrnému rozložení tepla se hodí pro pomalé vaření, dušení, pečení i smažení. V litinových hrncích můžete vařit prakticky cokoliv – od polévek a omáček přes pokrmy z masa, ryb, zeleniny až po dezerty.Jak obnovit a udržovat litinové nádobí

Po čištění nádobí důkladně umyjte a vysušte. Poté naneste tenkou vrstvu rostlinného oleje na vnitřní i vnější povrch litiny. Poté litinu zahřejte v troubě na 180-200°C po dobu jedné hodiny, a poté ji nechte úplně vychladnout.Ideální je odstraňovač starých nátěrů, který na litinu naneseme a necháme působit. Změklý starý nátěr odstraníme drátěnkou na nádobí a nakonec povrch utřeme hadrem a neutralizujeme. K tomu nám skvěle poslouží obyčejný aceton. Očištěnou a suchou litinu poté natřeme barvou na železo.

Renovace pečící formy

Základní podmínkou k renovaci litinových forem je, že nosná litina nesmí být poškozená – nesmí mít žádné díry a praskliny. Samotný smaltovaný povrch vyrobíme nový. Napřed odstraníme zbytky starých smaltů a nečistot, pak opakovaně ručně naneseme a vypálíme v peci jednotlivé vrstvy smaltů.

Jak odstranit rez z litinového nádobí : Přesto ale může dojít k tomu, že se na něm objeví rez. Pokud se jedná jen o pár rezavých flíčků, jednoduše je vydrhněte, nádobí opláchněte, osušte a do jeho povrchu vetřete trochu rostlinného oleje.

Co delat v Litinovem hrnci : Litinové hrnce jsou skvělou volbou pro vaření mnoha různých chodů. Díky své vysoké tepelné kapacitě a rovnoměrnému rozložení tepla se hodí pro pomalé vaření, dušení, pečení i smažení. V litinových hrncích můžete vařit prakticky cokoliv – od polévek a omáček přes pokrmy z masa, ryb, zeleniny až po dezerty.

Jak zrenovovat litinu

Litinu je vhodné odmastit přípravky IPA, aceton i MEK, k povrchové úpravě můžete použít smirkový papír o zrnitosti 220 až 320, úhlovou brusku či pískování. Následné lepení proveďte do 15 minut po povrchové úpravě, než dojde k oxidaci materiálu.

Zabere soda, ocet, citronová šťáva, Coca-cola nebo syrová brambora. Další způsob, jak v tomto případě odstranit rez, nabízejí prostředky na ošetření kovu proti korozi, třeba odstraňovač rzi WD-40, což je mazivo odstraňující rez z kovových nástrojů.Nejvhodnějšími materiály pro vaření z hlediska zdravotní nezávadnosti zůstávají sklo, kvalitní keramika, nepoškozené smaltové nádobí a nejedovaté kovy – např. titan, nerez, litina a další.

Jak udržovat litinové nádobí : Po každém umytí potřete celé nádobí slabou vrstvou jedlého oleje a vytřete papírovou utěrkou do sucha. Oleje použijte takové množství, které obnoví lesk nádobí a nezanechá lepkavou vrstvu. Tím zachováte „seasoning“ a ochráníte nádobí před působením vlhkosti. Litinové nádobí nepatří do myčky nádobí!