Antwort Jak bolí Lumbálka? Weitere Antworten – Jak moc bolí lumbální punkce

Jak bolí Lumbálka?
Pokud to Váš stav neumožňuje, není problém provést lumbální punkci v poloze vleže na boku. Vyšetření není nijak bolestivé, průnik kůží je stejný jako kterákoliv jiná injekce, jen při podráždění nervového kořene dojde k vyvolání prchavého pocitu elektrického výboje v některé z dolních končetin.Vhodné je vlastní oblečení pro pobyt v nemocnici, 2 litry oblíbeného nápoje, s výhodou kofeinové nápoje (kola, káva), které zvyšují produkci obnovu mozkomíšního moku po punkci. Po provedení lumbální punkce budete ležet cca 4 hodiny na lůžku neurologického oddělení.Vyšetření je pro pacienta bezplatné. Obavy z vyšetření jsou naprosto zbytečné. Odběr se provádí v dolní části bederní páteře, kde se již mícha nevyskytuje.

Co se dá zjistit z mozkomíšního moku : Vyšetření MM mozku je nutné pro správné vyšetření některých onemocnění mozku. Vykonává se při podezření na encefalitidy a meningitidy (záněty mozku a jeho obalů – mening), krvácení pod mozkové pleny (subarachnoidální krvácení), demyelinisační onemocnění (roztroušená sklerosa) a další.

Co všechno se dá zjistit z lumbální punkce

Vyšetření se využívá především k diagnostice zánětlivých nebo degenerativních onemocnění mozku, mozkomíšních obalů, míchy a nervových kořenů. Dále k průkazu krvácení do páteřního kanálu a potvrzení či vyloučení přítomnosti nádorových buněk v mozkomíšním moku.

Jak se dělá lumbální punkce : Podání cytostatika pacient necítí, ale samotný vpich může být bolestivý. Z toho důvodu dětem oblast lokálně znecitlivujeme speciální náplastí v oblasti plánovaného vpichu. Po lumbální punkci může pacienta obtěžovat bolest hlavy, které obvykle zabrání poloha vleže po výkonu minimálně 3 hodiny.

Po lumbální punkci

Po odběru mozkomíšního moku musí pacient dodržovat přísný klid ve vodorovné poloze a přijímat větší množství tekutin. Po dobu 24 hodin není dovoleno ani zvedat hlavu. Jedná se o prevenci postpunkčních bolestí hlavy, které jsou sice přechodné, ale bývají velmi intenzivní.

Samotná lumbální punkce probíhá obvykle vsedě, za přísně sterilních podmínek, nejčastěji s použitím atraumatické jehly. V nekomplikovaných případech trvá cca 5-10 minut. Jedná se o výkon, který nevyžaduje lokální anestezii. V případě potřeby lze lumbální punkci provádět i vleže na boku.

Jak probíhá punkce

Nejčastěji se provádí vsedě. Zdravotní sestra vydesinfikuje místo, kde má být vpich jehly proveden. Lékař pak mezi bederní obratle zavede jehlu, ze které následně odkapává punktát (mozkomíšní mok) do zkumavky. Punktát je později odeslán k biochemickým analýzám.Lumbální punkce slouží především k potvrzení nebo vyloučení zánětlivých onemocnění centrálního nervového systému, mozkomíšních obalů a míchy. Používá se také v diagnostice krvácení při poranění hlavy a mozku. Odběr se provádí v bederní krajině, v místě, kam už mícha nedosahuje.Klíšťová encefalitida, roztroušená skleróza nebo nádory mozku a míchy – nejen tato onemocnění pomáhá odhalit lumbální punkce.

Po lumbální punkci

Po odběru mozkomíšního moku musí pacient dodržovat přísný klid ve vodorovné poloze a přijímat větší množství tekutin. Po dobu 24 hodin není dovoleno ani zvedat hlavu. Jedná se o prevenci postpunkčních bolestí hlavy, které jsou sice přechodné, ale bývají velmi intenzivní.

Co vše se dá zjistit z lumbální punkce : Lumbální punkce slouží k průkazu nebo vyloučení zánětlivých nebo degenerativních onemocnění mozku, mozkomíšních obalů, míchy a nervových kořenů, k průkazu krvácení do páteřního kanálu a k průkazu nádorových nebo metastatických buněk v mozkomíšním moku.

Jak dlouho trvá bolest hlavy po lumbální punkci : Výkon i s přípravou trvá obvykle 5–10 minut, nepříjemnost je dána bolestivostí při vpichu jehly podobně jako u jiných takových výkonů (injekce, odběr krve). Komplikace při námi používané tzv. atraumatické jehle (velmi tenká) jsou jen vzácné, většinou se jedná o bolesti hlavy, které v řádu dnů odezní.

Kdo provádí lumbální punkci

-vyšetření provádí lékař se specializací (neurolog, infekcionista, neurochirurg, lékař ARO, dětský lékař atd.)

Když se vám točí hlava vleže, dejte si nohy do zvýšené polohy a opřete je například o zeď. Tato poloha pomáhá rychlejšímu pohybu krve do mozku. Vypijte najednou velké množství čisté vody (například dvě sklenice) a pijte ji i poté, co se váš stav uklidní. Rychle snížit krevní tlak pomůže také studený obklad na hlavu.Co je to lumbální punkce:

Mozkomíšní mok (likvor) je bezbarvá tekutina obklopující mozek a míchu uvnitř lebky a páteřního kanálu. Jeho analýza poskytuje cenné informace o stavu mozku a míchy a pomáhá odhalit poškození, abnormality nebo infekce, jako např. zánět mozkových blan.

Kdy je bolest hlavy nebezpečná : Pokud zaznamenáte kterýkoli z těchto příznaků, vyhledejte ihned lékařskou pomoc: Náhlá a/nebo silná bolest hlavy doprovázená ztuhlým krkem, horečkou, nevolností nebo zvracením. Silná bolest hlavy doprovázená zmateností, slabostí, dvojitým viděním nebo bezvědomím.