Antwort Jak často používat Sadpal? Weitere Antworten – Jak funguje Sadpal

Jak často používat Sadpal?
Sadpal – přípravek na spálení sazí, odstraňuje saze z kouřovodů a komínů. Sadpal je zelený prášek – směs anorganických solí, které se při teplotě nad 340 °C rozloží na látky s katalytickými vlastnostmi. Slouží ke spálení sazí a organického podílu na konečný produkt – oxid uhličitý a vodu.Podstatou čištění je katalytická reakce, při níž dochází k přeměně sazí na kysličník uhličitý. Jedná se o spalování bez plamene při nižší teplotě, než probíhá klasické hoření.Použití kominíčku pro čistý krb a odvody spalin včetně komína. Saze a dehet v komíně se vysuší, odsypávají se a odcházejí spolu s kouřem. Katalytické působení mědi způsobí vyčištění komína . Potřebné je před vložením kominíčka do kamen vytopit ich na pořádnou teplotu , a špalíky aby byli rozžhavené .

Jak casto pouzivat Sadpal : Na začátku se doporučuje použít SADPAL během prvních 5 až 10 zatopení (např. vždy ráno). Později ho používejte při každém 4.

Jak nejlépe vyčistit kotel od dehtu

Dehet z kotle většinou mechanicky odstranit kartáčem ani škrabkou nejde. Námi ověřený způsob je SADPAL. SADPAL je zelený, nevýbušný a nehořlavý mix anorganických solí, které se od 650°C rozkládají na látky, které mají katalytické vlastnosti. Saze a dehet v komíně se vysuší, odsypávají se a odcházejí spolu s kouřem.

Jak často používat Kominíček : Používejte vždy uzavřené sáčky Kominíčka. Větší dávku najednou nedávejte. V případě potřeby (větší stupeň znečištění) aplikaci zopakujte, v topné sezóně přibližně každých 14 dní.

Jak často se provádí kontrola komínu

  1. Pevné palivo (např.
  2. Kapalné palivo – kontrola 1× ročně.
  3. Plynné palivo – kontrola 1× ročně (u kondenzačního kotle 1× za 2 roky).
  4. U sezónního vytápění stačí kontrola 1× ročně.
  5. Kontrola a čištění komínu vyjde orientačně na 1000–2000 Kč.


Existuje několik příznaků, které mohou naznačovat, že je váš komín ucpaný. Nejčastější jsou: Kouř vycházející z komína při zapálení. Pokud kouř z komína nevychází správně a začíná vycházet ze dveří nebo oken, může to být známkou ucpání.

Jak často se musí čistit komín

U sezónního vytápění stačí kontrola 1× ročně. Jestliže se spalinová cesta (spotřebič, kouřovod, komín) využívá celoročně, je třeba provádět kontrolu 2× ročně.V případě potřeby jej lze vysušit tak, že necháte sáček otevřený, na suchém, větraném nebo teplém místě. Po vysušení znovu uzavřete tak, aby se zabránilo opětovnému zvlhnutí. Po ukončení aplikace zameťte zbytky přípravku a vhoďte je do ohně.U kotle na tuhá paliva je povinná odborná kontrola každé dva roky. Po skončení topné sezóny je potřeba vyčistit výměník, na kterém se během provozu usazují nečistoty. Zkontrolujte též stav šamotové vyzdívky a případné praskliny nechte opravit.

Dehet se vytváří a usazuje, když kotel nebo krbová kamna z nějakého důvodu dusíte a oheň nemá dost vzduchu. Ulpívá na vnitřních částech kamen, kotle i komína, které se výrazně zanáší. Pokud dehet neodstraňujete, jeho vrstva stále narůstá a je obtížnější se jí zbavit.

Jak casto cistit komín od krbu : Kominík by měl komín zkontrolovat minimálně 1x za rok. Přitom vůbec nezáleží na tom, jak často komín používáte. Každoroční kontrola komínu by tedy měla probíhat u komínu, který používáte každý den, stejně jako u toho, ve kterém zatopíte dvakrát za zimu.

Jak často se musí provádět revize komínů : Komín je třeba nechat odborně zkontrolovat minimálně 1× ročně, nicméně četnost kontrol se odvíjí od druhu paliva, které používáte. Pevné palivo (např. topení v krbových kamnech) – kontrola by měla proběhnout 2× ročně. Kapalné palivo – kontrola 1× ročně.

Jak často má chodit kominík

Dle zákona je nutné, aby kominík provedl kontrolu všech komínů alespoň jednou ročně. Kontroly je možné provádět v jakémkoliv ročním období, doporučuje se však provádět ji před začátkem topné sezóny na konci léta.

Nejpoužívanějším způsobem nutné úpravy nebo rekonstrukce komínu je vložkování. Komínová vložka zamezí průsaku vlhkosti, vodních par a spalin skrz plášť komínového tělesa. Příkladem takového nežádoucího průniku spalin jsou dehtové skvrny, viditelné na omítce starších komínů.Komín netáhne. Topíte-li pevnými palivy, při přikládání cítíte kouř. Používáte-li plyn, zamlžují se okna a vzduch je plný typického zápachu.

Kdy je nutná revize komínu : Dle zákona je nutné, aby kominík provedl kontrolu všech komínů alespoň jednou ročně. Kontroly je možné provádět v jakémkoliv ročním období, doporučuje se však provádět ji před začátkem topné sezóny na konci léta. Kominíka si ale domluvte dopředu.