Antwort Jak často připouštět králíky? Weitere Antworten – Kdy připouštět králíka

Jak často připouštět králíky?
Králíci jsou schopni se rozmnožovat během celého roku, ale nejvhodnějším obdobím je jaro, kdy je nejvyšší procento zapuštěných králic. V zimě a na podzim může být plodnost nižší a může docházet k potratům nebo úhynům mláďat. Připouštět byste měli králíky, které dosáhly pohlavní a chovatelské dospělosti.Věnujte králíkovi svůj čas. Aby si králík co nejlépe uvykl na lidi a chod domácnosti, musí být nutně několik hodin denně puštěný. Absolutní minimum jsou 4 hodiny denně mimo ubikaci a někteří králíci potřebují ještě víc. Pokud tolik času nemáte, ušáka si nepořizujte.Králici máme tedy v říji , tak ji dáme k samcovi do kotce. Samec si samici nejdříve očuchá a pak na ní skočí. Při zapouštění je nejdůležitější , aby samec z samice spadnu a případně zachrochtal. Jestliže normálně ze samice sleze , připouštění bylo neúspěšné , a ještě chvilku ji tam nechte.

Kdy znovu připustit králíka po porodu : Intenzita připouštění

Ve druhém případě doporučuji druhé připouštění provést 20. den po porodu, další i dříve, v rozmezí 12–18 dní. U třetího způsobu je nebezpečí, že samice při tomto režimu zatloustnou. Je nutno omezit krmnou dávku v době, kdy samice nemají u sebe mláďata.

Jak se připouští králíci

Králíky je dobré připouštět opakovaně, např. ráno a večer. „Potom počkat 7 nebo 14 dní a znovu dát samici k samci. Když samice neprská, je nejspíš zapuštěná.

Kdy mohou králičí od matky : Mláďata se od matky odstavují ve věku 6 až 8 týdnů.

Podstatné je mít na paměti, že i když králík nevyžaduje celodenní nepřetržitou péči, musí se mu chovatel každý den věnovat a nechat ho alespoň 4 hodiny a více proběhnout mimo jeho ubikaci.

Voda a napájení králíků

Čerstvou čistou vodu musí mít každý králík k dispozici neustále. Zajistěte, aby králíci měli stálý přístup k čerstvé čisté vodě. Králíci dávají přednost miskám s vodou, ale použít můžete i závěsnou napáječku.

Proč samice králíků nechtějí připustit

Připouštění samic

Neměla by mít ani aktuálně hlad, protože pak přírodní pochody směřující k rozmnožování zkrátka nefungují. Optimální dobu pro připuštění pak jednoduše určíme podle stavu zevních pohlavních orgánů králice. Pokud je vulva červená a jakoby nateklá, můžeme očekávat úspěšné zapuštění.Nejdůležitější je: Kvalitní králíkárna – která je odolná proti větru a mrazu. Pokud padne teplota v zimě pod bod mrazu, je nutné, aby králíkárna byla zateplená. Na dvířka od králíkárny můžete umístit například průhledný plast, aby se Váš chlupáč mohl dívat ven, ale zároveň aby neunikalo zbytečné teplo.Po porodu je králice velice žíznivá, je dobré mít pro ni nachystán dostatek vody. Po chvíli nabere síly a začne jíst. Případné problémy: Vlivem stresu (hluk, žízeň, špatné zacházení, zvedání) nebo vlivem špatné výživy (nedostatek bílkovin a minerálů) mohou samice požírat po narození svá mláďata.

Samice králíka dosahuje pohlavní dospělosti kolem 4–6 měsíců a od té doby může být březí téměř kdykoliv. U králíka se totiž jedná o tzv. indukovanou ovulaci – pohlavní styk je faktorem, který způsobuje ovulaci. V domácím prostředí může být samice březí až osmkrát ročně.

Jak casto se páří králíci : Samice králíka dosahuje pohlavní dospělosti kolem 4–6 měsíců a od té doby může být březí téměř kdykoliv. U králíka se totiž jedná o tzv. indukovanou ovulaci – pohlavní styk je faktorem, který způsobuje ovulaci. V domácím prostředí může být samice březí až osmkrát ročně.

Kdy je králík starý : U králíčka starého 5 a více lze hovořit, že patří do věkové kategorie seniorů. Takoví králíci potřebují více individuální a pravidelné péče než mladší králíci. Starší (geriatričtí) králíci jsou daleko vnímavější na onemocnění a doba rekonvalescence se u nich poměrně protahuje, často díky nově vznikajícím komplikacím.

Proč si nepořizovat zakrslého králíka

5 důvodů, proč si nepořídit zakrslého králíčka do bytu. Králíček je společenské zvíře. Když se mu člověk od malička nevěnuje a králíček tráví sám dlouhé dny v kleci (nebo puštěný na volno bez dozoru a výchovy) může se stát, že si na člověka nezvykne a bude se ho dokonce bát. Nebo že taky vyroste jako "dříví v lese".

Podstatné je mít na paměti, že i když králík nevyžaduje celodenní nepřetržitou péči, musí se mu chovatel každý den věnovat a nechat ho alespoň 4 hodiny a více proběhnout mimo jeho ubikaci. Je to důležité pro socializaci králíčka.Mrkev je prospěšná a hlavně oblíbená králičí potrava, ale jen v omezeném množství. Králík by neměl dostat víc než jednu mrkev za den. Zahradní mrkev může být přehnojena dusíkem, stejně jako salát, a tudíž pro králíka nebezpečná.

Kdy oddelit králíky od matky : Králíčata zůstávají s králicí do odstavu různě dlouhou dobu, a to v závislosti na technologii chovu, ve které vyrůstají. V drobných chovech se odstav obvykle uskutečňuje ve věku mláďat 7–9 týdnů, zatímco u faremních chovů probíhá dříve, již kolem pátého týdne věku.