Antwort Jak často měnit Nasogastrickou sondu? Weitere Antworten – Jak casto menit PEG

Jak často měnit Nasogastrickou sondu?
Jak ošetřovat PEG (PEJ)

Pokud se objeví komplikace, informujte lékaře. Po této době se kolem setu vytvoří vazivový kanálek a PEG (PEJ) můžete bez obav ošetřovat pouze dvakrát týdně. Pokud se v místě vpichu objeví komplikace (zánět, hnis), je nutné PEG (PEJ) opět ošetřovat denně.Při některých nemocech jícnu či poruchách polykání se nosem, méně pak ústy, zavádí výživová sonda, kterou lze využívat pro výživu maximálně 4–6 týdnů. Při potřebě živit pacienta umělou výživou déle je vhodnější tzv. gastrostomie. Tenká hadička je vyvedena nosem, a pokud není využívána, je zašpuntována a stočena.V prvních dvou týdnech PEG ošetřujte každý den. Je třeba si všímat všech změn (zarudnutí, hnis, vytékání výživy apod.). Pod přítlačnou destičku lze v prvních dnech po zavedení nebo při řešení komplikací vkládat sterilní čtverec (případně i s dezinfekcí). Pokud se objeví komplikace, informujte lékaře.

Jak se odstraňuje PEG : Endoskopické odstranění PEG. Ve většině případů se gastrostomický set odstraňuje gastroskopicky. Nejprve uvolníme zevní fixační zařízení a gastrostomický set vtlačíme do žaludku. Přes vnitřní disk převlékneme polypektomickou kličku a zatáhneme ji okolo setu.

Jak dlouho může být PEG

Můj život s PEGem | Co je to PEG U jakého typu onemocnění se PEG doporučuje Zavedení PEG je doporučováno u nemocí a stavů, v jejichž průběhu (nebo při jejichž léčbě) není možný dostatečný příjem stravy ústy po dobu delší než 4–6 týdnů.

Jak dlouho může být zavedena Nasogastrická sonda : Ty jsou na našem pracovišti standardně používány k derivaci žaludečního obsahu, snížení žaludeční distenze, k aplikaci enterální výživy, podávání léků ve formě tablet či sirupů. Běžně používané nasogastrické sondy z PVC materiálu jsou, dle výrobce, možné ponechat in situ 7 dnů a následně by měla být sonda vyměněna.

Při zavádění ústy stáčíme lopatkou kořen jazyka. Špičku sondy následně opřeme o kořen jazyka, instruujeme pacienta k nádechu, polknutí a výdechu. Nejčastějšími komplikacemi při zavádění a používání žaludeční sondy je stlačení sondy v hrdle, její neprůchodnost nebo ucpání žaludečním obsahem.

Důvodem k založení gastrostomie jsou především stavy podvýživy, poruchy polykání, stavy po rozsáhlých operacích v oblasti čelisti, choroby trávicího traktu nebo těžké stavy spojené s dlouhodobým pobytem pacienta na oddělení intenzivní péče, případně další nemoci.

Jak krmit sondou

Prvních 24 hodin od zavedení sondy pacient přijímá výhradně čaj. Druhý den začíná být výživa podávána v množství 50 ml po dvou hodinách. Pokud je výživa pacientem dobře tolerována, pokračujeme v navyšování objemu bolusu, a to o 50–100 ml denně. Cílem je 250–400 ml výživy ve 2 až 3 hodinových intervalech.Zavedení žaludeční sondy je indikováno při neschopnosti přijímat dostatek potravy a tekutin ústy, nechutenství, jako prevence nevolnosti, při zvracení, onemocnění zažívacího ústrojí nebo po operacích (za účelem odtoku žaludečních šťáv).