Antwort Jak často má králík říji? Weitere Antworten – Jak poznat že je králík v říji

Jak často má králík říji?
Říji můžeme rozpoznat dle několika jevů. Nejnápadnějším a současně nejprokazatelnějším projevem říje je zvětšení, zarudnutí a nadměrné prokrvení pohlavního orgánu samice (na obrázku). Rozhodneme-li se králici připustit, měli bychom si vždy v prvé řadě všímat tohoto jevu.Už po 9 dnech začínají vidět a kolem 20. dne začínají též vylézat z hnízda a hledat si vlastní potravu. V této době musíme být více než dosti obezřetní, abychom se vyvarovali krmným chybám. Samice svá mláďata kojí poměrně dlouho.Králíci jsou schopni se rozmnožovat během celého roku, ale nejvhodnějším obdobím je jaro, kdy je nejvyšší procento zapuštěných králic. V zimě a na podzim může být plodnost nižší a může docházet k potratům nebo úhynům mláďat. Připouštět byste měli králíky, které dosáhly pohlavní a chovatelské dospělosti.

Proč samice králíků nechtějí připustit : Připouštění samic

Neměla by mít ani aktuálně hlad, protože pak přírodní pochody směřující k rozmnožování zkrátka nefungují. Optimální dobu pro připuštění pak jednoduše určíme podle stavu zevních pohlavních orgánů králice. Pokud je vulva červená a jakoby nateklá, můžeme očekávat úspěšné zapuštění.

Co znamená když vás králík olizuje

Králík olizuje jen ty, které má opravdu rád, protože vás chce potěšit. Takto se chovají králíci i k ostatním králíkům. Stává se také, že králík olizuje předměty, které voní po majiteli. Zřejmě je v některých případech králičí olizování člověka způsobeno nedostatkem soli, ale kdo by tomu věřil.

Co znamená když králík vrčí : Tiché i hlasité vrčení, sklopené uši, napětí a při sebemenším pohybu výskok a útok – králíček je z něčeho značně nabroušený a chce, abyste mu dali pokoj. Samičky si tímto často brání svoje teritorium, například klec. Důležité je zachovat klid, trpělivost, králíčka netrestat a vytrvat.

Pokud králík toaletu ignoruje a trousí bobky všude kolem, seberte je a vložte je do toalety. Králík své bobky pozná po čichu a pokud je bude neustále nacházet v toaletě, za čas mu to dojde a začne chodit tam. Důležité je, aby se králíček naučil mít toaletu rád, proto ho v blízkosti toalety hlaďte a chvalte.

Březost u samice králíka lze poznat pohmatem, ale je to odborná záležitost, která může poškodit plody. Lepší je spoléhat na další indikátory, jako je odmítání dalšího páření, přibývání na váze, zvětšování břicha, stavba hnízda nebo změna chování.

Kdy králík otevírá oči

okolo 10. dne otvírají oči a 20. den začínají opouštět hnízdo.Králíci moc rádi do měkkých, savých věcí čurají. Toto nežádoucí chování se stupňuje v pubertě, kdy se králík snaží získat dominantní postavení ve "své skupině". Uživatelka Halibeli k této problematice uvádí: "Králíčci většinou do postele nebo na gauč (či křeslo) čůrají jen v období puberty.Nejčastější otázky:

  1. Tělesná řeč: Naštvaný králík může mít například vztyčené uši, otočené dozadu nebo na stranu.
  2. Zvuky: Králíci mohou při naštvanosti vydávat zvuky jako je syčení, vrčení nebo dokonce křik.
  3. Kousání nebo škrábání: Pokud se králík cítí ohrožený nebo velmi naštvaný, může se snažit kousnout nebo škrábat.


Pokud jsou ledové, je mu zima. Pokud jsou horké, je mu vedro. Na druhou stranu, bytoví králíčci mají častěji společnost a pozornost.

Co vadi králíkům : Čerstvé seno by mělo tvořit většinu potravy králíka a musí být vždy k dispozici. Dospělí králíci mohou jíst timotejku a jiné druhy trávy , zatímco mladší králíci by měli být krmeni vojtěškou. Jetel by se neměl podávat dospělým králíkům z důvodu vyššího obsahu bílkovin a cukru.

Co dát králíkovi do zachodu : Králíci jsou velmi čistotní a rychle se naučí chodit na záchůdek. Ten umístěte do rohu klece a do něj kvalitní stelivo. Nejvhodnější jsou pelety. Stelivo z toalety denně vyhazujeme a umyjeme ji.

Co na dno klece pro králíka

Nejvhodnější jsou klasické dřevěné pelety. Na zem v kleci můžete dát kobereček, což se doporučuje zejména v zimních měsících. Stelivo by nemělo být po celé kleci, neboť králík se naučí vykonávat potřebu po celé kleci a ne ve “svém koutku“. Navíc je náročnější udržet klec čistou, pokud je stelivo po celém dně.

Králík olizuje jen ty, které má opravdu rád, protože vás chce potěšit. Takto se chovají králíci i k ostatním králíkům. Stává se také, že králík olizuje předměty, které voní po majiteli. Zřejmě je v některých případech králičí olizování člověka způsobeno nedostatkem soli, ale kdo by tomu věřil.Březost pak trvá 28 až 35 dní. Čím je méně králíčků tím déle trvá březost. Březí samice si připravuje hnízdo pro vrh mláďat. Toto chování se objevuje i u králic, které sice byly připuštěny, ale nezabřezly – pak se jedná o březost falešnou.

Proč králíkovi teče z oči : Myxomatóza. Opět se jedná o virové onemocnění, vyskytující se u divokých i domácích králíků. A bohužel je onemocnění opět velmi často smrtelné. Mezi první příznaky patří různé otoky a zduření kolem hlavy, na boltcích, kolem tlamy, čumáčku a na pohlavních orgánech, dále nateklá oční víčka a výtok z očí.