Antwort Jaký časový průběh má okamžitá výchylka oscilátoru? Weitere Antworten – Jaký časový průběh má výchylka oscilátoru

Jaký časový průběh má okamžitá výchylka oscilátoru?
Mají-li jednotlivé harmonické kmitavé pohyby okamžité výchylky , je okamžitá výchylka výsledného kmitání rovna . Časový průběh výsledného kmitání závisí na amplitudě okamžité výchylky, frekvenci a počáteční fázi jednotlivých jeho složek.Použijeme k tomu rovnici y = y_m * sin (omega * t), kde omega = 2*PI/T. Pozor, argument v závorce je v radiánech.Trajektorií kmitající částice je úsečka. Veličina popisující kmitání má časový průběh, který lze popsat pomocí harmonických funkcí (sinus, kosinus).

Co je to maximalni Vychylka : Absolutní hodnota největší výchylky se nazývá amplituda výchylky (maximální výchylka) . Fakt, že grafem závislosti okamžité výchylky na čase je sinusoida, lze ověřit např. rozkmitáním závaží na pružině a chůzí s kmitajícím oscilátorem. Tak dostaneme z pohledu kolmého ke směru pohybu oscilátoru krásnou sinusoidu.

Co to je okamžitá výchylka

Okamžitá výchylka (např. y ; [y] = m) je okamžitá vzdálenost těžiště oscilátoru od jeho rovnovážné polohy. Nabývá kladných i záporných hodnot. Diagram vyjadřující závislost této okamžité výchylky y na čase t se nazývá časový diagram a má tvar sinusoidy (viz obrázek).

Jaký je fázový rozdíl kmitání : fázový rozdíl, což je rozdíl počátečních fází pohybů. Jsou–li okamžité výchylky dvou harmonických kmitání y1 = ym1sin(ωt + φ1) a y2 = ym2sin(ωt + φ2), pak fázový rozdíl jejich kmitání je Δφ = φ1 − φ2.

Frekvenci vypočítáme tak že spočítáme kmity za nějaký čas. Potom počet kmitů dělíme tímto časem.

Okamžitá poloha hmotného bodu nebo tělesa při mechanickém kmitání, kterou zaujímá vzhledem k rovnovážné poloze, se označuje jako okamžitá výchylka (též elongace). Právě okamžitá výchylka je veličinou, která se s časem periodicky mění.

Kdy je rychlost kyvadla maximální

Rychlost kmitavého pohybu tělesa je maximální tehdy, když těleso prochází rovnovážnou polohou (tj. ). Naopak nulová rychlost je v bodech, v nichž dosahuje oscilátor maximální výchylky, tj. platí . Rovnici pro rychlost kmitavého pohybu odvodíme opět na základě analogie s pohybem po kružnici.Největší velikost okamžité výchylky se nazývá amplituda (výkmit, rozkmit).Výchylka kmitajícího tělesa závisí na čase podle funkce sinus a grafickým vyjádřením této závislosti je časový diagram kmitavého pohybu. Kmitavý pohyb, jehož časový diagram má podobu sinusoidy, popř. kosinusoidy, nazý- váme jednoduchý kmitavý pohyb nebo harmonický pohyb.

Tlumené kmitání

Jak už bylo na začátku řečeno, s tlumeným kmitáním se setkáváme v případě, že se část energie kmitavého pohybu přemění na energii jinou. Tlumení kmitání harmonického oscilátoru je závislé na hustotě prostředí, ve kterém kmitá. Tlumení je větší ve vodě než na vzduchu.

Na čem závisí doba kmitu : Doba kmitu fyzického kyvadla je přímo úměrná odmocnině z momentu setrvačnosti J kyvadla vůči ose otáčení a nepřímo úměrná odmocnině ze součinu hmotnosti M kyvadla, velikosti tíhového zrychlení g a vzdálenosti r hmotného středu kyvadla od osy otáčení.

Kolik je 1 Hz : Jeden Hertz je roven jednomu kmitu za sekundu. Zkratka: Hz 1 kHz – kilohertz – 1 000 Hz 1 MHz – megahertz – 1 000 kHz – 1 000 000 Hz.

Co znamená 1 Hz

Frekvence představuje hodnotu kolikrát proud změní směr za sekundu. Měří se v Hertzích (Hz), mezinárodní jednotce měření, kde 1 Hertz je roven 1 cyklu za sekundu. Hertz (Hz) = jeden Hertz je roven jednomu cyklu za sekundu. Cyklus = jeden úplný vlnový průběh střídavého proudu nebo napětí.

Jeho kmitání způsobuje buď síla pružnosti nebo tíhová síla. Příkladem mechanického oscilátoru je kulička zavěšená na niti, která představuje kyvadlo. Volně zavěšené kyvadlo je v rovnovážné poloze. Při vychýlení z rovnovážné polohy působí na kuličku výsledná síla, která vznikne složením tíhové síly a tahové síly závěsu.Oscilátor (z lat. oscillo, kmitat) je systém nebo zařízení, schopné kmitavého pohybu, při němž se hodnoty určitých parametrů (poloha, rychlost, napětí atd.) periodicky opakují. Oscilátory mohou být mechanické, elektrické aj.

Jaká je maximální rychlost člověka : Usain Bolt je nejrychlejším člověkem zaznamenané historie, neboť mu byla přímo změřena maximální rychlost 44,72 km/h (při světovém rekordu na 100 metrů v roce 2009 zaběhl letmý 20 metrů dlouhý úsek za 1,61 sekundy).