Antwort Jak řadit na horském kole? Weitere Antworten – Jak správně řádit na horském kole

Jak řadit na horském kole?
Pravou rukou ovládáte přehazovačku, která přesunuje řetěz po pastorcích v kazetě. V kazetě jsou menší pastorky těžší, rychlejší převody a větší pastorky pak snazší, pomalejší převody. Když stisknete menší řadicí páčku, přehazovačka posune řetěz na menší pastorek, tedy na těžší, ale rychlejší převod.Nejčastěji používané převody u horských a krosových kol jsou 21, 24 a 27. Převody 18, 20, 27, 30 se používají u kol silničních. Převody jsou u všech kol rozdílné, například kolo dětské disponuje 6 až 8 převody a to pro jednoduchost ovládání pro dítě stačí.Zkuste příště předvídat a zařadit na lehčí převod již před kopcem, nebo se snažte zařadit v takový moment, kdy jsou kliky v dolní úvrati. V tento moment totiž nevyvíjíte takovou sílu a řetěz tak má větší šance hladce přeskočit na jiný převod.

Jak správně řádit : Optimální otáčky

Vyšší převodové stupně řaďte co nejdříve, a to mezi 2 000 a 2 500 otáčkami za minutu. Volte vždy takový převod, na kterém motor při citlivém sešlápnutí plynu ještě zareaguje mírným zrychlením. Jakmile dokončíte přeřazení a přidáte plyn, sundejte vaše chodidlo zcela ze spojkového pedálu.

Jakou kazetu na horské kolo

Co se týká rozsahu počtu zubů, tak u horské a krosové cyklistiky se většinou začíná s pastorkem s 11 zuby a končí u 28 – 36 zuby, podle voleného předního ozubení. U silniční cyklistiky začínáme s 11-12-ti zubým pastorkem a končíme u 21 – 28 zubů. Je nutné brát také v potaz maximální rozsah, resp.

Kolik rychlosti má kolo : Vzdálenost 60-90Km za den (max 150/den), průměrná rychlost 20 – 25 Km/h, maximální 45 – 80Km/h (dle terénu a rychlosti větru). Obecná kritéria: cena kola.

Řidítek se během výjezdu, podobně jako na silničním kole, držíme pevně, ale nikdy křečovitě. Váhá zůstává pevně v sedle a hlavním motorem výkonu jsou dolní končetiny. Šlapeme plynule a kruhovým pohybem tak, abychom sílu nohou spojili se zpevněnými svaly trupu a rukou. Jak trup, tak i ruce musí zůstat v klidu.

Řidítka výš nedáš. Jedině můžeš koupit představec s větším úhlem, popř. polohovatelný. Starý představec můžeš vyhodit, prodat, schovat, položit mezi skleničky a talíře,…

Jak šlapat na kole

Při šlapání by se neměl pohybovat kotník, ale hlavně kyčel a koleno. Větší naklopení špiček nebo naopak prošlápnutí paty dolu znamená zbytečnou ztrátu energie. Přenos síly při šlapání by měl být způsoben pouze přes podrážku, mělo by se tedy tlačit jen shora dolů, nikoli do stran a dopředu.Nejmladší a nejrychleji rostoucí z této trojice. Jeho výhody jsou v nižší váze a velmi jednoduchému řazení – řadí se pouze na kazetě, takže už žádné křížení řetězu. Navíc tím ubude jedna páčka na řídítkách a jeden bovden, o který se musíte starat.Včas řaďte výš: Hlavní zásada úsporné jízdy. Motor není třeba skoro vůbec vytáčet, dobře seřízené auto se rozjede téměř z volnoběžných otáček. A okamžitě po rozjetí auta řaďte dvojku a pak pořád nahoru. Čím vyšší zařazená rychlost, tím nižší potřeba.

Když máte nízké otáčky, jedete do kopce, přidáte plyn a auto vůbec nezačne akcelerovat, znamená to, že se motor trápí a je třeba podřadit. "Samozřejmě na rovině není třeba motor vytáčet a nižší otáčky stačí," uzavírá Chvála.

Jak poznat špatnou kazetu na kole : 2) Jednoznačným signálem pro výměnu řetězu a kazety je, když při šlapání začne přeskakovat a řazení je přitom seřízeno správně. 3) Pokud se začne zhoršovat řazení, často je problém spíše v seřízení nebo zaoxidované kabeláži.

Jak nahustit horské kolo : Obecně platí, že nejvíce se foukají silniční kola – kolem 8 barů a výjimečně až 10 barů. Naopak horská kola se hustí pouze na 1,4 až 2,5 baru. Mezi tím se pohybují krosová a trekingová kola, která se foukají zhruba na 4 bary,“ vysvětlil cyklistický expert Pavel Čábelický.

Kolik km se dá ujet na kole

Průměrně zdatný cyklista dokáže ujet na kole přibližně sto kilometrů za den. Pokud však chceš absolvovat delší a náročnější cyklistickou túru, která bude trvat několik dní nebo týdnů, měl by sis ji precizně naplánovat. Nejdůležitější v tomto případě je nepřepálit začátek a důkladně rozvrhnout trasu na každý den.

Správné využití brzd

Na dospělých kolech se zpravidla nachází přední a zadní páková brzda. Páky jsou situovány na řídítkách, přičemž přední brzda se ovládá na levé straně, zadní pak na pravé. Obě brzdy by se měly používat rovnoměrně. Dávkovat brzdy je potřeba s citem, a to především přední brzdu.Prodlužujte délku tréninku, čímž zlepšíte vytrvalost. Délka jízdy by měla odpovídat vaší aktuální kondici. Vytrvalost se buduje při jízdách dlouhých 90 a více minut, pro nováčky se za dobrý začátek považuje 60 minut. Postupně navyšujte délku a dobu jízdy a pokaždé se snažte dojet o kousek dál.

Na jaký tlak nafouknout kolo : Zpravidla je dobré foukat v rozmezí cca 2–3 bary / 30–40 psi. Pokud jezdíte spíše po asfaltu, volte spíše horní hranici. Pláště se budou lépe odvalovat a pojede se Vám lehčeji. Pokud jezdíte více v terénu a po přírodním povrchu, volte spíše tlaky kolem 2 barů.