Antwort Jak a kdy stříhat fíkovník? Weitere Antworten – Kdy Řízkovat fíkovník

Jak a kdy stříhat fíkovník?
Je vhodné jednotlivé řízky popsat názvem odrůdy. Povrch řízku po nastříhání umyjeme, vydezinfikujeme slabým roztokem hypermanganu (konce řízku můžeme ještě zavoskovat) a uložíme je do vlhkého igelitového sáčku do lednice nebo na jiné chladné místo. Samotné řízkování provádíme koncem zimy nebo na začátku jara.Zaštipování letorostů

Provádí se za pátým až šestým listem mladého letorostu. Počítá se s tím, že za každým ponechaným listem nasadí rostlina zárodek fíku. Fíkovník většinou utlumí růst letorostů a energii vrhne na růst fíků. V případě obnovení růstu výhonů musíme zaštipnutí letorostů opakovat.Doporučuje se je skladovat přikryté jednotlivě na tácku pokrytém papírovým ubrouskem nebo v nehluboké dóze, neboť mohou vysychat, snadno se poškodit či přijímat aroma z okolních potravin. Nezralé fíky je vhodné nechat dozrát rozložené na tácku při pokojové teplotě.

Kdy se sklízí fíky : „Fíkovník v nádobě, na zimu schovaný do haly nebo zimní zahrady, nabídl plody ke sklizni už v červnu. Z fíkovníků pěstovaných venku budeme fíky sklízet až koncem léta. Rostliny plodí na vyzrálých výhonech.

Kdy a jak stříhat fíkovník

Fíkovník stříháme, především na podzim po opadu listů, aby byl co nejlépe foremný k zimnímu zabalení. Na jaře vystříháme všechny namrzlé větve. Během vegetace stříháme větve slabší a křížící se, aby do keře mohlo slunce.

Jak na řízkování : Nebojte se řízkování.

Každý ponoříte do práškového růstového stimulátoru, zastrčíte do připravené jamky a přihrnete substrátem. Řízky dáte zakořenit buď rovnou do substrátu, nebo je nejprve vnoříte do nádoby s vodou; ve vodě vypustí kořínky, a teprve pak se vysadí běžným způsobem.

Fíkovník stříháme, především na podzim po opadu listů, aby byl co nejlépe foremný k zimnímu zabalení. Na jaře vystříháme všechny namrzlé větve. Během vegetace stříháme větve slabší a křížící se, aby do keře mohlo slunce.

Listy jsou velké, kolem 30 cm na délku i do šířky, někdy i více, výrazně vonné, středně zelené, spíše matné a opadavé. Raší nejpozději až v poslední vlně exotických opadavých keřů a stromů společně s perskou akácií nebo ibišky. Koncem léta se tvoří středně velké, temně červené plody.

Jak se starat o fíkovník

od jara do podzimu, hnojte fíkovník jednou měsíčně hnojivem určeným pro pokojové rostliny. V zimě hnojení omezte nebo zastavte. Fíkovníky rostou poměrně rychle, takže je možná budete muset každé 2 – 3 roky přesadit do většího květináče. Přesazování pomáhá obnovit živiny v půdě a poskytuje rostlině více místa pro růst.Ale ani na jižní Moravě mnelze vysadit fíkovník úplně kamkoli, je potřeba vybrat speciální místo, nejlépe v krytém dvoře nebo alespoň u silné zdi směřující na jih či jihozápad. Rozdíl mezi takovým stanovištěm a volnou plochou někde v sadu je natolik výrazný, že dokáže urychlit zrání fíků o několik týdnů.Příprava řízků: Po vytažení řízků z místa uskladnění, případně po přepravě, je nutné řízky celé namočit nejméně na 24 hodin do vody. V případě výskytu plísně je možné řízky omýt v 5% roztoku Sava, ale většinou to není nutné.

Kuřecí prsa očistíme, osušíme a naklepeme pod fólií na tenké řízky. Řízky z obou stran dobře osolíme a opepříme. Připravené řízky postupně obalíme v mouce, rozšlehaném vejci a nakonec ve strouhance. Pak je smažíme ve vrstvě rozehřátého oleje (asi 1 cm) z obou stran dozlatova (asi 6 až 8 minut).

Jak zastřihnout fíkus : Řez a zaštipování: Aby se nám fíkus do bytu nebo kanceláře vešel, musíme jeho růst pravidelně redukovat. Nové přírůstky zakracujeme střídavě a nechceme-li přijít o rašení posledního pupene, necháme při řezu za posledním listem kousek větve. Vytékání mléčné šťávy zastavíme mlžením vodou.

Proč žloutnou listy Fíkusu : Pokud je rostlina vystavena studenému vzduchu, může docházet ke žloutnutí listů a opadání. Hnojíme zejména v období růstu jednou za 14 dní. Prach z listů je třeba sprchovat vlažnou vodou.

Kdy odebírat řízky

II.

Řízky odebíráme pro tento způsob množení z listnatých dřevin – vyzrálých, plně dřevnatých letošních letorostů, po opadu listů. Řežeme za bezmrazého počasí od listopadu do ledna (výjimečně i později, dokud se nenalévají pupeny). Za cennější jsou považovány spodní části letorostů s patkou dvouletého dřeva.

Smažíme 3–5 minut z každé strany, během přípravy nepřiklápíme poklicí ani do řízků nepícháme vidličkou, protože by zbytečně odtékala šťáva z masa. Doporučujeme smažit pokaždé jednu celou várku, vyjmout a poté vkládat další řízky, protože studené řízky tuk ochlazují, prodlužují smažení a tím se maso opět vysouší.Postup přípravy

Vepřové maso nakrájíme na plátky, naklepeme, osolíme, opepříme a trochu posypeme červenou paprikou. Na oleji na který jsme dali bobkový list a nové koření osmažíme maso z obou stran do zlatova. Dáme do kastrolu a zakápneme vodou. Dusíme pod pokličkou 5 – 10 minut do měkka.

Jak udělat šťavnaté řízky : Výborné a šťavnaté řízky připravíme naložením masa do jogurtu. Maso zkřehne a řízky budou dokonalé. Nejčastěji do jogurtu nakládáme sušší kuřecí prsní řízky, které nasolíme a opepříme. Připravíme si jogurtovou marinádu s česnekem a kořením, do které maso naložíme a necháme marinovat přes noc.