Antwort Co zpusobuje kurovec? Weitere Antworten – Co dělá kůrovec

Co zpusobuje kurovec?
Co je kůrovec

Má válcovitý nebo oválný tvar těla a je zbarven do hnědé až černé barvy. Patří do podčeledi brouků z čeledi nosatcovitých. Jedná se o škůdce, který napadá zejména stromy, listy, větve, ovoce, ale smlsne si také na semenech, bylinkách, kapradinách a jiných rostlinách.Většinu života stráví zavrtaní pod kůrou stromu. Larvy se živí lýkem, kterým zdravý strom rozvádí vodu a živiny. Strom začne usychat a uhyne. Zdravý smrk má možnost obrany: když se lýkožrout zavrtává do kůry, narušuje pryskyřičné kanálky, zalije ho míza a zadusí ho.Jak poznat, že strom je kůrovcem napaden – výrony pryskyřice a závrtové otvory, rezavé drtinky za šupinkami kůry na patě kmene, po sloupnutí kůry je možné nalézt typické požerky, – barevné změny jehličí, které postupně rezne a začíná opadávat, rovněž opadává kůra – pozdní příznaky.

Jak se zbavit lýkožrouta : Jediná šance, jak se jej zbavit, jsou často plošné prořezy až monstrózních rozměrů, a především včasná a rychlá likvidace postiženého dřeva – dokud se v něm kůrovec zdržuje.

Jak se šíří kůrovec

V současnosti se může šířit i z neasanovaného kůrovcového dříví, které si nakoupíte a dovezete z lesa. Pokud si takové dříví pořídíte na topení, je potřeba ho spálit včetně opadané kůry přes zimu do dubna, jinak hrozí, že napadne smrk nebo další jehličnaté dřeviny v okolí.

Co proti kůrovci : Z lesa je třeba v průběhu zimy odstranit kromě kůrovcem napadených stromů veškeré smrkové polomy, vývraty či zlomy a ty následně asanovat. V případě, že nezvládnete vytěžit veškeré kůrovcem napadené stromy, je možné odložit těžbu stromů, na nichž již není kůra.

Ačkoli v porovnání s některými dlouhověkými druhy hmyzu žijí kůrovci poměrně krátce, jejich život určitě není jepičí. Pokud se šťastnému lýkožroutu smrkovému podaří vyhnout všem nepřátelům v podobě šplhavých ptáků, dravého hmyzu, či obranných mechanismů stromů, může se dožít až dvou let.

V Evropě je známo více jak 70 entomofágních druhů (predátoři i parazitoidi) [1]. Mezi predátory lýkožrouta patří například datlovití ptáci, brouci, mouchy či roztoči. Životy kůrovců mohou ohrožovat také paraziti, jako třeba vosičky či hlístice, a různé patogeny.

Jak poznat strom podle kůry

Trochu jinak vypadá pohled na řez středem kmene a jinak na řez mimo střed a docela jiný je pohled na řez příčný. To je ten na pařezech. Čitelnost dřeva je někdy velmi obtížná a ten příčný řez nám pomůže určit, odkud byla část – prkno, fošna – vyříznuta.Jak to poznat „V první řadě lehce škrábneme nehtem do kůry mladé větvičky a pokud je pod kůrou viditelně zelená, strom je živý. Pokud má však odstíny, které jsou více do žluta, nebo do kůry už nejde nehtem škrábnout, taková dřevina – nebo její část – je pak suchá,“ radí specialista na naše dřeviny Tomáš Vencálek.Těmito faktory jsou: polomy; sucho a vysoké teploty; zanedbání obranných opatření. Lýkožrout smrkový (kůrovec) je typický sekundární škůdce, který přednostně napadá čerstvě odumřelé dřeviny a silně oslabené stromy, což silně ovlivňuje i faktory způsobující jeho ideální prostředí k množení.

Mezi predátory lýkožrouta patří například datlovití ptáci, brouci, mouchy či roztoči. Životy kůrovců mohou ohrožovat také paraziti, jako třeba vosičky či hlístice, a různé patogeny.

Jak zabránit kůrovci : Desatero ochrany lesa

  1. Odstraňujte pro kůrovce atraktivní dříví
  2. Důsledně vyhledávejte a těžte napadené stromy.
  3. Zredukujte stav kůrovců při jarním rojení
  4. Kombinujte metody asanace.
  5. Eliminujte kůrovce na skládkách.
  6. Nenechávejte napadené dříví v lese.
  7. Dočišťujte ohniska žíru.
  8. Neplýtvejte kapacitami a energií

Proč bobři koušou stromy : Během vegetačního období se bobr živí bylinnou potravou, na podzim a v zimě pak přechází postupně na konzumaci listů, větviček a kůry stromů. Z olistěných větví si pod vodou vytváří zimní zásoby. Právě kvůli zajištění dřevinné části své potravy kácí stromy.

Které stromy napadá kůrovec

Většinou se v současné době pod pojmem kůrovec myslí převážně druh lýkožrout smrkový, který napadá přednostně smrk, ale pokud je přemnožen a smrk v okolí není v dosahu, je schopen napadnout a zahubit i borovici lesní, vejmutovku, kleč, modřín, nalezen byl i na douglasce.

Pak proudovou vodou řádně prolít korunu stromu.

A pak se modlit, aby strom přežil. Velmi uvážlivě a omezeně po poradě s orgány životního prostředí lze použít postřik Pirimorem (provádějí specializované firm) a jiným přípravkem proti mšicím, ale je to rizikové pro člověka, včely, vodní zdroje apod.Kácení stromů lze provádět podle zákona číslo 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny, 8. odstavce, pouze v období takzvaného vegetačního klidu (od začátku října do konce března), nejlépe pak v období zimním, kdy již stromy spí a jejich pokácení je vůči nim samým nejšetrnější (usmrcujeme život).

Co dělá bobr v zimě : Bobři jsou převážně noční zvířata, ale někdy začínají svou práci už odpoledne. Jsou aktivní v průběhu celého roku, ale populace žijící na severním okraji teritoria omezují v zimě svou činnost jen na dopravu připravené potravy z jezera do své nory. Stejně jako většina hlodavců neupadají do zimního spánku.