Antwort Co zpusobuje Gravitacni sílu? Weitere Antworten – Co způsobuje gravitační sílu

Co zpusobuje Gravitacni sílu?
Lidské tělo tak nevděčí za svůj tvar vlastní gravitaci, ale právě vlivu elektromagnetické síly. Zmíněná interakce působí prostřednictvím výměnných částic – v tomto případě fotonů –, ovlivňuje výhradně částice s elektrickým nábojem a projevuje se na středních vzdálenostech.Vzhledem ke své obrovské hmotnosti, stávají se planety zároveň obrovskými magnety. Přitahují tak všechno, co je v určitém dosahu. Říkáme, že působí gravitační silou. Gravitace je označení přitažlivého působení mezi tělesy.Ahoj Pavle, v klasické fyzice, která popisuje gravitaci pomocí Newtonova zákona závisí gravitační síla mezi tělesy jen na jejich hmotnosti a vzájemné vzdálenosti.

Co způsobuje zemskou přitažlivost : Podle gravitačního zákona přitahuje Země tělesa tak, jako by její hmota byla soustředěna v jejím středu, a přitom se velikost přitažlivé síly úměrně se čtvercem vzdálenosti zmenšuje.

Jaké jsou účinky síly

Síla se projevuje statickými účinky – je příčinou deformace těles – a dynamickými účinky – je příčinou změny pohybového stavu tělesa (hmotného bodu), např. uvedení tělesa z klidu do pohybu nebo naopak, či změny velikosti nebo směru rychlosti tělesa.

Co způsobuje vztlaková síla : Vztlaková síla vzniká jako výslednice hydrostatických sil působících na povrchu tělesa v kapalině v klidu.

Teorie

Planeta Gravitační zrychlení (m/s2)
Venuše 8,87
Saturn 8,96
Země 9,79
Neptun 11,15


Gravitační intenzita pole se liší na různých planetách. To znamená, že zatímco objekty mohou mít stejnou hmotnost kdekoliv v solární soustavě, mohou se lišit. Síla gravitace na Zemi je 9,8 N / kg, zatímco na Měsíci je síla gravitačního pole jedna šestina.

Jaké máme účinky síly

Jak to funguje Země a Měsíc se vzájemně přitahují a přitom obíhají kolem společného těžiště, které je v hloubce asi 1800 km pod povrchem Země. Z pohledu pozorovatele na Zemi vlivem tohoto oběhu působí na Zemi odstředivá síla, která směřuje směrem pryč od Měsíce a přesně vyrovnává přitažlivou sílu Měsíce.Druhý Newtonův pohybový zákon – zákon síly Začne-li na těleso v působit silou jiné těleso, změní se pohybový stav daného tělesa. Těleso se bude pohybovat se zrychlením. Zrychlení tělesa je přímo úměrné působící síle: a nepřímo úměrné hmotnosti tělesa.- Třecí síly vznikají při pohybu pevných těles po podložce, ke které jsou přitahovány určitou silou. – Příčinou vzniku je drsnost stykových ploch těles a vzájemné silové působení částic ve stykových plochách. – Třecí síla působí ve stykové ploše tělesa s podložkou a má směr proti pohybu tělesa (viz obr. 1.104).

„Působením vnější tlakové síly na kapalinu v uzavřené nádobě vzniká ve všech místech kapaliny stejný tlak. “

Co je to působiště síly : Působiště síly je bod, ve kterém se přenáší účinek síly na těleso. Směr síly je dán přímkoup, tzv. nositelka síly, a smysl síly určuje její orientaci na této nositelce.

Jaké účinky může mít síla : Síla se projevuje statickými účinky – je příčinou deformace těles – a dynamickými účinky – je příčinou změny pohybového stavu tělesa (hmotného bodu), např. uvedení tělesa z klidu do pohybu nebo naopak, či změny velikosti nebo směru rychlosti tělesa.

Jak zní 2 Newtonův zákon

Druhý Newtonův zákon

Nazývá se také Zákon síly. Mutationem motus proportionalem esse vi motrici impressae et fieri secundam lineam rectam qua vis illa imprimitur. Jestliže na těleso (hmotu) působí síla, pak se těleso pohybuje zrychlením, které je přímo úměrné působící síle a nepřímo úměrné hmotnosti tělesa.

Tření vzniká částečně vlivem hrubosti dotýkajících se povrchů, jak vidíš v podrobnějším náhledu. Aby se těleso mohlo pohnout, musí se zvednout natolik, aby jeho nerovnosti mohly klouzat po povrchu pod ním. K uvedení tělesa do pohybu je tedy potřebná síla.Síla se projevuje statickými účinky – je příčinou deformace těles – a dynamickými účinky – je příčinou změny pohybového stavu tělesa (hmotného bodu), např. uvedení tělesa z klidu do pohybu nebo naopak, či změny velikosti nebo směru rychlosti tělesa.

Co potřebujeme znát k popisu síly : K jednoznačnému popisu síly musíme uvést nejen velikost síly, ale i její směr a působiště. Sílu znázorňujeme úsečkou se šipkou. Délka úsečky odpovídá velikosti síly.