Antwort Co způsobuje zadní rýma? Weitere Antworten – Co způsobuje zadní rýmu

Co způsobuje zadní rýma?
Zadní rýmu může způsobit klasická infekce, alergická reakce nebo reakce na mechanickou překážku či problém s nosní mandlí. Dost často k ní dochází pokud neřešíte akutní rýmu, nachlazení a vleklou alergii. Komplikacemi mohou procházet i kuřáci či lidé, kteří žijí v zakoušeném či jinak znečištěném prostředí.Žlutá barva hlenu značí infekci, způsobují ji bílé krvinky. Na základě rozboru krve lékař dokáže zjistit, jestli se jedná o virovou nebo bakteriální infekci. Nejčastěji však nemoc propuká do bakteriální infekce. Pro tento druh rýmy jsou vhodné antibiotika, proto navštivte lékaře.Chronická rýma je zánětlivé onemocnění nosní sliznice, které se opakovaně vrací a celkově trvá déle než 3 měsíce. Častou příčinou je alergie, jako např. u senné rýmy (pollinosis) neboli sezónní alergické rýmy. Také to však mohou být hormonální změny v těle, polypy na sliznici, případně nadměrné užívání nosních kapek.

Proč se ucpává nos : Ucpaný nos je nejčastějším důsledkem akutní rýmy a nachlazení, ale můžou za ním stát i příčiny jiného původu. Pokud vás trápí trvale ucpaný nos bez rýmy, je možné, že máte chronickou rýmu, trpíte alergií, nebo máte deformovanou nosní přepážku.

Jak dlouho trvá zadní rýma

Pokud potíže i přes domácí léčbu nevymizí do 10 dní nebo se dokonce zhoršují je vhodné navštívit lékaře. Lékaře navštivte i v případě, že nemoc doprovází horečka, silné bolesti hlavy nebo dechové potíže.

Co znamená zadní rýma : Syndrom zadní rýmy (angl. post nasal drip syndrom) je charakteristický stékáním sekretu či hlenu po zadní straně hrtanu, čímž dráždí nervy v této oblasti a vyvolává kašel.

Nejen žlutá a zelená rýma

Bílý hlen většinou doprovází běžné nachlazení. Vedle bílého, hustého sekretu je přítomný otok sliznice, který způsobuje pocit plného, ucpaného nosu. Žlutý hlen je známkou toho, že se organismus vypořádává s infekcí. Barva pochází z odumřelých bílých krvinek, které likvidují původce infekce.

Kdy stačí kašel a rýmu vyležet, a kdy už raději zajít k lékaři K návštěvě lékaře bychom se měli vydat, pokud kašel či rýma trvají déle než týden a pokud jsou spojené s teplotami nad 38 stupňů Celsia, případně silnějšími bolestmi hlavy či v krku.

Jak se léčí zadní rýma

Ucpaný nos nejlépe uvolní hypertonická mořská voda, která je ve spreji dostupná pro všechny věkové kategorie. Pozor jen na maximální dobu používání, ktera je obvykle 14 dní. Dekongestiva (léky na snížení otoku nosní sliznice) ve formě nosního spreje nebo kapek bývají často první volbou.zadní rýma vzniká, když se hleny zaseknou ve vedlejších nosních dutinách – mnohdy jsou nažloutlé nebo nazelenalé, což je známnkou infekce, často je provázená i bolestí hlavy. Na uvolnění hlenů jsou vhodné přípravky Sinupret – ve formě kapek nebo tablet. Cca za 3 dny hleny uvolní. Užívají se 3x denně, 1-2 tablety.Kdy je rýma nejhorší Rýma je v největším rozpuku během 3. – 5. dne od propuknutí příznaků, kdy se spustí vodnatý výtok z nosu a přidají se bolesti hlavy.

Nejlepším způsobem, jak uvolnit ucpané dutiny je kromě smrkání použití konvičky pro výplach nosu. Pro výplach lze použít Vincentku, fyziologický roztok, příp. jiný slaný roztok. Ucpané dutiny lze rovněž uvolnit nahříváním a inhalací.

Kdy s rýmou k lékaři : Kdy stačí kašel a rýmu vyležet, a kdy už raději zajít k lékaři K návštěvě lékaře bychom se měli vydat, pokud kašel či rýma trvají déle než týden a pokud jsou spojené s teplotami nad 38 stupňů Celsia, případně silnějšími bolestmi hlavy či v krku.

Co nedělat při rýmě : 6 věcí, kterým se raději při nachlazení vyhnout

  • Na kloktání slivovice zapomeňte. Taky vám tatínek vždycky radil, abyste bolest krku vypálili pálenkou
  • Nepřepínejte se. Všichni to známe.
  • Látkové kapesníky vyměňte za papírové
  • Nebraňte se lékům.
  • Vyhněte se saunám.
  • Nekombinujte protichůdné léky.

Jak urychlit léčbu rýmy

Jak je možné léčbu rýmy urychlit

  1. Smrkat, smrkat, smrkat. Tím, že ze sebe dostanete co největší množství hlenů, pomáhají tělu rychle se zbavit virů a bakterií, které se právě v nosní sliznici usídlili.
  2. Inhalujte páru.
  3. Doplňujte minerály a vitamín C.
  4. Výplachy nosní dutiny solným roztokem.
  5. Použijte kapky a spreje proti rýmě


Ucpané dutiny lze rovněž uvolnit nahříváním a inhalací. Využít lze buď inhalátor, ale postačí i hrnec nebo lavor. Do něj nalijte horkou vodu, nakloňte se nad něj, přikryjte hlavu ručníkem a pomalu několik minut vdechujte výpary. Účinek lze zesílit přidáním esenciálního oleje nebo inhalovat přímo odvar z bylin.Přírodní léčba dutin spočívá v napařování, do hrnce s horkou vodou nakapejte trochu esenciálního oleje (mátový, meduňkový), přehoďte si přes hlavu ručník a inhalujte. Ještě účinněji působí inhalátory produkující páru, která není teplá a tedy sliznice nevysušuje.

Jak uvolnit zadní rýmu : Spreje s mořskou vodou a výplachy nosu se doporučují i dlouhodobě k pravidelné nosní hygieně. Dostatek tekutin správný pitný režim je nejjednodušším způsobem, jak ředit hlen. Pořiďte si zvlhčovač vzduchu dostatečná vlhkost vzduchu v domácnosti je pro nosní sliznici velmi důležitá.