Antwort Co znamená zásaditá půda? Weitere Antworten – Co je zásaditá půda

Co znamená zásaditá půda?
Hodnota pH ukazuje, zda je půda kyselá nebo zásaditá. Neutrální půda má hodnotu pH okolo 7. Čím nižší pH, tím je půda kyselejší, a čím je pH vyšší, tím je půda zásaditější. Kyselou půdu s pH v rozmezí 4–6 preferují například rododendrony, azalky, borůvky, brusinky nebo vřes.Kyselost či zásaditost půdy můžete ovlivnit přimícháním různých běžných přísad. Neutrální či mírně alkalické půdy můžete okyselit například hnojem. Ten nejen sníží zásaditost půdy, ale obohatí ji i o živiny a mikroorganismy. Dále se rozhodně nabízejí kuchyňské zbytky ve formě použitých čajových sáčků a kávové sedliny.Stupnice pH udává, nakolik je půda zásaditá (vápenitá čili alkalická) nebo naopak kyselá. Platí pravidlo: čím vyšší číslo na stupnici, tím více má půda vápníku, čím je hodnota pH nižší, tím je půda kyselejší. Neutrální půdy mají obsah vápníku vyvážený a jsou vhodné pro většinu rostlin.

Co to je pH půdy : pH půdy je dáno přítomností a aktivitou iontů vodíku. Rozsah hodnot pH je od 0 ~ do 14, kde 7 je neutrální. Pod hodnotou 7 se pohybujeme v oblasti kyselé, nad hodnoutou 7 pak v oblasti bazické neboli zásadité. pH půdy má značný vliv na dostupnost živin pro rostliny.

Co pěstovat v zásadité půdě

Na zásaditých půdách se pěstují rostliny, které se obecně označují jako bazifyty či alkalofyty. Patří mezi ně třeba bučiny, lipiny nebo společenstva bazofilních teplomilných dubů. Dále jsou to pak některá travní společenstva, sukulenty nebo vegetace vápnitých skal. Také ječmen nebo vojtěška patří mezi bazifyty.

Co škodí půdě : Půdě prospívají šetrné formy zemědělství, avšak škodí intenzivní pěstování spojené s chemizací a častými přejezdy těžkých strojů. Velkým ohrožením je eroze půdy. Přibližně 53 % z rozlohy ČR je ohroženo erozí. Téměř 20 % je potenciálně silně až extrémně ohroženo vodní erozí a více než 5 % větrnou erozí.

Do půdy se dostávají z imisní zátěže, při havarijních situacích (přeprava a skladování chemikálií apod.), vypouštěním odpadních vod (fluvizemě), z nezabezpečených skládek odpadů, a také používáním agrochemikálií a odpadních látek v zemědělství.

Pro silně kyselé, těžké a nepropustné půdy se doporučuje vápnit jak na jaře, tak na podzim. U mírně kyselých a propustných půd není dodatečné vápnění na jaře vždy dobrý nápad. Existuje riziko, že půda bude ochuzena kvůli nadměrnému množství uhličitanu vápenatého .

Co znamená vysoké pH

Kyselost či zásaditost vodných roztoků vyjadřujeme hodnotou pH. Pro praxi chemického ošetřování vody stačí vědět, že pH se pohybuje v rozsahu 1-14. pH = 7 má roztok přesně neutrální. Hodnoty nižší než 7 charakterizují zvyšující se kyselost a hodnoty vyšší než 7 naopak zásaditost.Jak se co dělá

Často v ní najdeme i úlomky vápence. Jednoduchým testem si můžeme ověřit přítomnost vápníku. Stačí na vzorek půdy kápnout ocet – pokud vzorek šumí, půda je vápenitá. Charakter půdy lze velmi dobře určit podle planě rostoucích rostlin v okolí zahrady.Na zásaditých půdách se pěstují rostliny, které se obecně označují jako bazifyty či alkalofyty. Patří mezi ně třeba bučiny, lipiny nebo společenstva bazofilních teplomilných dubů. Dále jsou to pak některá travní společenstva, sukulenty nebo vegetace vápnitých skal. Také ječmen nebo vojtěška patří mezi bazifyty.

Mnoho plevelů (pampeliška, jetel, hluchavky) je medonosných a prospívají včelám, čmelákům i jinému hmyzu v době, kdy odkvétají kulturní plodiny. Hustě vysázené rostliny obvykle skoro žádný plevel nepropustí. Vhodné jsou rostliny, které krásně kvetou a přitom ozdravují půdu – aksamitník, měsíček, lichořeřišnice.

Jak člověk ničí půdu : Tyto procesy jsou způsobovány lidskými činnostmi, jako jsou např. zábor půdy, intenzivní využívání půdy (odráží se mimo jiné v množství živin používaných na zemědělské půdě) a opouštění půdy. Každý z těchto procesů má dopad na hlavní dimenze půdy: krajinný pokryv/využití území, vegetaci a půdu jako takovou.

Čím člověk ničí půdu : Jsou to zejména kyselé deště, vysušování, likvidace velkých ploch lesů a intenzivní zemědělství s aplikací průmyslových hnojiv a pesticidů a monokulturním pěstováním plodin a hloubkovým obděláváním půdy, které ničení půdy provádějí.

Čím se Vápní půda

K vápnění půdy se nejčastěji používá pálené vápno nebo mletý vápenec. Pálené vápno rychleji přijímá vlhkost a je vhodnější do těžké půdy, mletý vápenec uvolňuje vápník pomaleji a je vhodný pro vápnění lehkých a středně těžkých půd. Vyzkoušet můžete například dusíkaté vápno Perlka nebo dusíkaté vápno Forestina.

Množství použitého Dusíkatého vápna se liší v závislosti na účelu použití. Na jaře před výsadbou se používá jako hnojivo, a to v menším množství cca 50 g na m2, nebo na podzim jako dezinfekce, kdy použijeme poněkud větší množství, tedy asi 100 g na m2.Vysoké pH způsobuje vápenaté usazeniny, zákaly vody, snižuje účinnost chloru, dráždí oči. Hodnota pH výrazně ovlivňuje rozpustnost a účinek použitých dezinfekčních přípravků.

Co je to pH : Termín pH je zkratkou pro "potenciál vodíku" nebo také latinsky "pondus/potentia hydrogenii" a jako hodnota udává, jak kyselý nebo zásaditý/bazický je roztok.