Antwort Co znamená věnec? Weitere Antworten – Proč se dělá věnec

Co znamená věnec?
Původ adventního věnce

Tradice zapalování svíček na adventním věnci pochází z Hamburku. Zde roku 1839 Johann Hinrich Wichern v ústavu pro opuštěné děti vytvořil první adventní věnec, aby děti potěšil a ulehčil jim čekání na Štědrý den. Tento první adventní věnec měl podobu dřevěného kruhu se 23 svícemi.Oslava vítězství Již v antickém Římě lidé věšeli věnce na dveře, jako oslavu vítězství po bitvě. Stejně tak křesťané během Vánoc oslavují vítězství.Věnec představuje důležitý prvek stavby, neboť zvyšuje její prostorovou tuhost. Zachycuje vodorovné namáhání stavby způsobené např. větrem či otřesy a zlepšuje tak statiku domu. Ve stavebnictví se na bednění věnce používá mnoho materiálů, mezi nejčastější patří dřevo nebo cihly.

Co se dává do věnců : Živé rostliny, které ozdobí základ věnce: barvínek, jehličnany, eukalyptus, ilex, mech, šípek a různé bobule, trnkové větvičky. Suché rostliny: sušené květiny, obilí, hortenzie, bodláky, plevele, štětka. Šišky, oříšky, bukvice, kaštany, větve, lišejníky. Ozdoby, zvonky, rolničky, stuhy.

Kterou svíčku Zapalit jako prvni

Jako první zapálíte svíčku Naděje a poté pokračujete proti směru hodinových ručiček. Poslední pátou svíci zapálíte na Štědrý den po západu slunce. Pokud stavíte svíce vedle sebe a ne do kruhu, zapalujte zleva doprava.

Co symbolizují 4 svíčky : Čtyři svíce – 4 předvánoční neděle

svíčka je pojmenována Naděje, v církevním prostředí je nazývaná také svíce proroků nebo Izaijášova, druhá je Mír, neboli betlémská, třetí symbolizuje Přátelství, známe ji také jako pastýřskou. Poslední je Láska, andělská či Mariina svíce.

Adventní věnec – symbolika

Zvyk vyladění adventního věnce se pěstuje mezi rodinami, které slaví Vánoce. Je to symbol čekání na příchod Ježíše a počet svíček ukazuje, kolik týdnů zbývá do Vánoc. Samotný tvar věnce, tj. Kruh, znamená věčnost Boha, který nemá začátek ani konec.

Svíčky, které mají dokonce i svá jména, se mají zapalovat proti směru hodinových ručiček. První z nich „svíce proroků“ (naděje), druhá „betlémská“ (láska), třetí „pastýřská“ (radost) a čtvrtá „andělská“ (mír a pokoj). Pátá je "Kristova svíčka". Ta může být zapálena na Štědrý den a Boží hod vánoční.

Čím Bednit věnec

K tradičnímu bednění věnců se nejčastěji používá smrkové dřevo ve formě prken, fošen či hranolů. Toto bednění je ovšem velmi pracné a časově náročné, proto se od něj již odstupuje a používá se jen při velmi atypických konstrukcích.Je rozsvícena na čtvrtou neděli adventní. Někdy je adventní věnec se svíčkami ve čtyřech barvách – fialové, červené, růžové a bílé.Třetí svíčka se zapaluje na třetí neboli stříbrnou neděli. Svíčka se jmenuje Přátelství a měla by být růžové barvy. Na třetí adventní neděli podle zvyklostí zapaluje svíčky matka rodiny.

Je tradicí, že na adventním věnci svíčky jsou vždy zapalovány proti směru hodinových ručiček.

Co dát na věnec : Z tradičních smutečních květin se uplatňují především Lilie, Karafiáty, dále také Cally, Gerbery, Chryzanthémy Orchideje, růže a Anturie. Zcela doslovně se však tohoto pravidla držet nemusíte, lze volit i takové květiny, které měl zesnulý za života v oblibě.

Co znamenají barvy svíčky na adventním věnci : „První dvě svíčky by tedy měly být fialové, první se jmenuje Naděje neboli Svíce proroků, druhá Betlémská svíce se zapaluje za mír a třetí je Pastýřská, která symbolizuje přátelství. Ta už může být růžová, což je barva radosti. Čtvrtá svíčka by měla být podle katolíků zase fialová.

Jakou výztuž do věnce

Obecně věnce jsou vyztuženy podélnou nosnou výztuží, kterou zpravidla představuje hřebínková betonářská výztuž o průměru 10 nebo 12 mm v rozích průřezu věnce.

Věnec je možné vytvořit i dodatečně při rekonstrukci, buď zeď ubourat a věnec v úrovni stropu vybetonovat, nebo věnec nahradit ocelovými táhly, která dům pevně sepnou. Náklady na tato opatření jsou v desítkách nebo stovkách tisíc korun, a tak je třeba s nimi při rekonstrukci počítat.Doba zrání věnce

Doba zrání betonu závisí na mnoha faktorech, nicméně doba, kdy beton dosáhne předepsané pevnosti, je 28 dnů. Zatížit jej však (alespoň částečně) lze již po pár dnech. Po cca 2–3 dnech totiž beton dosáhne přibližně 70% pevnosti.

Jaké jehličí na věnec : Na klasický adventní věnec omotejte slaměný věnec jedlovými větvičkami. Jako zeleň jsou ideální poměrně poddajné větvičky jedle kavkazské (Abies nordmanniana). Jehličí jedle vznešené (Abies nobilis) se vyznačuje stříbřitě zeleným třpytem. Na smíšený věnec použijte různé druhy zeleně.