Antwort Co znamená škálovatelný? Weitere Antworten – Co je to škálovatelnost

Co znamená škálovatelný?
Škálovatelnost neboli rozšiřitelnost je žádoucí vlastnost systému, sítě nebo procesu – schopnost pracovat s náhlými změnami potřeby obsluhy čili zvyšovat sledované parametry v případě, že taková potřeba nastane.škálování – (z lat. scalae = schody, také žebříček, stupnice) – obecně jde o formování měřicích stupnic neboli škál, specif. pak o soubor spec. technik měření jevů, zachycovaných obvykle sadou nominálních znaků (položek, stimulů), které tvoří určité kontinuum.Škály. Škály jsou měřící nástroje, které lze použít na měření celé řady jevů. Pro měření postojů jsou však nenahraditelné.

Jak vznikla skála : Skála nebo skalisko je označení pro větší souvislý výchoz skalních hornin na zemský povrch, který může být lehce zvětralý. Skály mohou mít charakter terénních stupňů, osamělých skal či skalisek. Vznikají zvětráváním, erozí a denudací hornin, které mají obvykle selektivní ráz.

Kde jsou pískovcové skály v ČR

Pískovcové skály, kaňony a skalní věže – to jsou Teplicko-Adršpašské skály. Teplické a Adršpašské skály najdete severně od Náchoda a jde o největší skalní město střední Evropy.

Co to je skála : Skála nebo skalisko je označení pro větší souvislý výchoz skalních hornin na zemský povrch, který může být lehce zvětralý. Skály mohou mít charakter terénních stupňů, osamělých skal či skalisek.

Díky poklesu hladiny moře se zde postupně usazovaly mořské sedimenty mocné až 1000 m. Ty poté vytvořily horninu typickou pro toto území – křemenný pískovec. Následně na tuto mocnou vrstvu pískovců začaly působit exogenní (voda, vítr, mráz) činitelé a erozní vlivy. Tento proces probíhá dodnes a dílo tak není dokončeno.

K nejznámějším oblastem v ČR patří:

  • Děčínská vrchovina: Tiské stěny, Jetřichovické stěny, Pravčická brána.
  • Broumovská vrchovina: Adršpašsko-teplické skály, Broumovské stěny, stolová hora Ostaš
  • Ralská pahorkatina: Rač u Zakšína, Kokořínsko, u Vojtěchova, u Vlhoště, Hradčanské stěny, Sloupské skalní město.

Jaké skály jsou v Českém ráji

V Českém ráji najdete spoustu malebných skalních městeček. Kromě nejznámějších Prachovských skal, stojí za návštěvu Drábské světničky, Hruboskalské skalní město, Suché a Besedické skály. Drábské světničky se nacházejí v bývalé skalní pevnosti Příhrazských skal.Díky poklesu hladiny moře se zde postupně usazovaly mořské sedimenty mocné až 1000 m. Ty poté vytvořily horninu typickou pro toto území – křemenný pískovec. Následně na tuto mocnou vrstvu pískovců začaly působit exogenní (voda, vítr, mráz) činitelé a erozní vlivy. Tento proces probíhá dodnes a dílo tak není dokončeno.Skalním městem se podle Rubína (1986) rozumí seskupení skalních tvarů (např. bloků, věží a stěn) vytvořených procesy zvětrávání a odnosu v různých typech hornin (sedimentárních, vulkanických krystalických aj.).

Ta nejznámější jsou zastoupena na severozápadě rozsáhlými pískovci Českého Švýcarska, které svými soutěskami a kaňony sahají až za hranice do sousedního Saska, severovýchodně od Prahy můžeme navštívit Český ráj a ve východních Čechách pak rozlehlá skalní města Broumovska, která volně přecházejí v polský park Stolových …