Antwort Co vytváří magnetické pole Země? Weitere Antworten – Co vytváří magnetické pole

Co vytváří magnetické pole Země?
Magnetické pole je silové pole, které vzniká následkem pohybu elektrických nábojů. Magnetické pole vytváří buď pemanentní magnet nebo elektromagnet. Silové účinky tohoto magnetu jsou zdánlivě soustředěny v místech, jež nazýváme póly. Rozeznáváme severní a jižní magnetický pól.Magnetické pole je pole vytvořené pohybem elektrických nábojů. Magnetické pole lze definovat jako oblast kolem magnetu, kde je pociťován účinek magnetismu. Je to silové pole, které působí silou na materiály, jako je železo, když jsou umístěny v jeho blízkosti.Magnetická síla působí pouze na některé látky. Tyto látky se nazývají feromagnetické. Feromagnetické látky obsahují železo, kobalt nebo nikl. Tato změna může být dočasná – magneticky měkké látky nebo trvalá – magneticky tvrdé látky.

Co by se stalo kdyby Země neměla magnetické pole : Kdyby magnetické pole Země neexistovalo, mohly by proniknout až k povrchu Země, což by mělo škodlivé účinky na život. Mimo jiné by zřejmě došlo k poškození ozonové vrstvy a zvýšenému výskytu ultrafialového záření, které je pro organismy na Zemi nebezpečné.

Co způsobuje že se kolem Země vytváří magnetické pole

Magnetické pole Země je generované tekutým vnějším jádrem z tekutého kovu, který proudí kolem vnitřního pevného jádra. Vlivem rotace Země se tyto proudy vytvářejí v cyklických vzorech, pohybují se podél určitých směrů a vytvářejí elektrické pole a následně magnetické pole.

Co způsobuje magnetismus : Jak vzniká magnetismus Magnetické pole vzniká na atomové úrovni díky rotaci elektronů se záporným nábojem kolem osy elektronu a kolem jádra atomu. Tyto rotace a malý proud cirkulující v atomu vytvářejí magnetické pole. V mnohem větších měřítcích vzniká magnetické pole hvězd a planet.

Magnetické pole je fyzikální pole, jehož zdrojem je pohybující se elektrický náboj, tj. elektrický proud. Magnetické pole lze tedy pozorovat kolem elektrických vodičů, kde je zdrojem pole volný elektrický proud, ale také kolem tzv. permanentních magnetů, kde jsou zdrojem pole vázané elektrické proudy.

K magnetu se přitahují některé kovové látky, například železo, nikl, kobalt či jejich slitiny, jako je ocel. Tyto kovy jsou feromagnetické, mají vysokou magnetickou susceptibilitu a mohou být zmagnetizované.

Jaký je význam magnetického pole Země

Magnetosféra Země nedovoluje většině elektricky nabitých částic slunečního větru dostat se na povrch planety. Nabité částice musí při svém pohybu sledovat siločáry magnetického pole. Magnetosféra tedy plní ochrannou funkci, bez které by život na povrchu planety nebyl možný.Velikost vektoru GMP je v polárních oblastech rovna 60 000 až 70 000 nT, v blízkosti rovníku kolem 30 000 nT. Ve srovnání s umělými magnetickými poli je GMP velmi slabé.Jak vzniká magnetismus Magnetické pole vzniká na atomové úrovni díky rotaci elektronů se záporným nábojem kolem osy elektronu a kolem jádra atomu. Tyto rotace a malý proud cirkulující v atomu vytvářejí magnetické pole. V mnohem větších měřítcích vzniká magnetické pole hvězd a planet.

Magnetické pole se projevuje silovými účinky. Permanentní magnety se přitahují nebo odpuzují, taktéž vodiče a cívky, kterými protéká elektrický proud, vykazují silové účinky jak navzájem, tak na permanentní magnety nebo železné kovy. Tato síla se mění podle vzdálenosti magnetů.

Co vyzařuje elektromagnetické pole : Elektromagnetické záření se podle vlnové délky dělí na rádiové vlny, mikrovlny, infračervené záření, viditelné záření (světlo), ultrafialové záření, rentgenové záření a gama záření. Tyto typy záření jsou součástí elektromagnetického spektra.

Co působí na magnetické pole : Magnetické pole působí na vodiče protékané elektrickým proudem, na nabitá tělesa, která se pohybují, ale také na látky, které jsou v klidu. Magnetické pole se popisuje pomocí magnetické indukce a intenzity magnetického pole.

Co znázorňuje magnetické pole

Magnetické pole se popisuje pomocí magnetické indukce a intenzity magnetického pole.

Trvalý neboli permanentní magnet vzniká zmagetováním, magnetizací feromagnetického materiálu – železa, oceli a dalších směsí kovů či slitin. Aby se feromagnetický kov stal magnetickým, je třeba, ani na něj působilo silné magnetické pole. V domácích podmínkách se dá například hřebík zmagnetizovat pomocí silného magnetu.Podle frekvence lze určit například rentgenové záření, rádiové vlny, infračervené záření a mnoho dalších. Mobilní telefony používají ke své funkci vysokofrekvenční záření. Takové se pohybuje v rozsahu 880-960 MHz nebo 1710-1880 MHz. Stejné používají také televize, rádiové vysílače, ale například i mikrovlnné trouby.

Jak vzniká točivé magnetické pole : Točivé magnetické pole vzniká, otáčí li se magnet, nebo když trojfázový proud protéká kruhově uspořádanými trojfázovými vinutími. Stroje které pracují s točivým magnetickým polem, se nazývají točivé elektrické stroje, nebo též stroje s točivým polem. Elektromotory využívají točivého pole vytvářeného statorem.