Antwort Co vyset po hrášku? Weitere Antworten – Co sázet po hrášku

Co vyset po hrášku?
Poslední várku hrášku můžete vysévat až koncem června, sklízet pak budete v září. Pro sklizeň na podzim vyberte pozdní odrůdy. Hrách nemusí mít samostatný záhon, můžete ho pěstovat ve společnosti jiné zeleniny, třeba celeru, salátů, brokolice, okurek nebo mrkve. Ve stejný čas můžete vysévat i fazole (dietní luštěniny).Semena hrachu vyséváme nejlépe do řádků, které jsou od sebe vzdálené asi 20 až 30 centimetrů. Jednotlivá semínka umísťujeme po jednom do hloubky přibližně 5 centimetrů, do řádků vzdálených od sebe asi 30 centimetrů. Semínka zakryjte vrstvou zeminy a plochu lehce přimáčkněte. Hrášek je opravdu nenáročná rostlina.Co vysadit v květnu

Na slunná místa se hodí petunie, muškáty, šruchy, lobelky, balkónová rajčata nebo bylinky. Pokud truhlíky umístíte na stinné místo je vhodné zvolit begonie, které doplní máta nebo splývavý břečťan. Konec května znamená čas pro výsadbu největších okrasných květin tedy dosny.

Co sázet po ředkvičkách : Vysévat můžete pozdní letní a podzimní zeleninu – bezpečně vám jště naroste mrkev, řepa, černá ředkev, hrách nebo kopr. Zkusit můžete i letní hlávkový salát pro pozdější sklizeň.

Kdy nejpozději zasadit hrášek

Kdy sázet hrách

Semena hrachu klíčí i při nízkých teplotách. Mezi zahrádkáři se termíny pro výsev hrachu různí. Někteří čekají na konec dubna až začátek května, ovšem v teplejších oblastech můžeme semena vysévat již koncem března.

Kdy začít dělat sazenice : Pokud nehrozí silnější mrazy, můžete začít s výsevem klidně už v únoru. O to dříve pak můžete zeleninu sklízet. Pařeniště však prodlouží i dobu sklizně na konci sezóny ‒ ještě v zimě v něm můžete pěstovat některé druhy salátů. Teplota v pařeništi je vyšší než v zahradě, což pro rostliny vytváří skvělé podmínky.

Zelený hrášek není ještě zcela dozrálý plod a svým složením se více blíží zelenině. Hrách jako luštěnina pak není jen usušený hrášek, ale plně vyzrálé semeno, které je usušeno, a tak má i jiné látkové složení. Rozdíl poznáme i na ochutnání. Lusky nebo zelený hrášek mají v sobě jako zelenina více vody.

Výsadbu jarních květin, jako například tulipánů, narcisů či hyacintů, je třeba provést už v září. V průběhu září se vysazují také jehličnany a stálezelené dřeviny, které je potřeba usadit do půdy i spolu s kořenovým balem. Plánujete-li v podzimním období zasadit opadavé listnáče, vyhlubte pro ně jámy již v tuto dobu.

Co zasadit koncem srpna

Co zasít a zasadit v srpnu

V druhém měsíci prázdnin je vhodná příležitost zasít ozimou cibulku, špenát, ředkvičky, vodnici nebo rychle rostoucí odrůdy salátů, například polníček. Koncem srpna ale můžeme do skleníku nebo pařeniště zasít i přezimující salát (odrůda Humil nebo Altenburský) pro časnou jarní sklizeň.Jaké je využití ředkve v kuchyni

  1. Zlepšuje trávení, takže se hodí k hůře stravitelným pokrmům.
  2. Nejlepší je čerstvá, nakrájená na kolečka nebo nastrouhaná.
  3. Lze ji také dusit na másle a podávat jako teplou přílohu.
  4. V tepelné úpravě ji známe z asijské kuchyně.
  5. Syrová je výborná do pomazánek a salátů.

Platí, že čím sázíme dříve, tím hlouběji: v září a říjnu je vhodná hloubka kolem 8 cm, v prosinci stačí 4 cm. Vzdálenost mezi zasazenými stroužky by měla být asi 10–12 cm, rozestup řádků 25 až 30 cm. Proti houbovým chorobám je vhodné stroužky před výsadbou namořit přípravkem Sulka.

Proti nárazovým nižším teplotám můžeme řádky se vzešlými rostlinkami chránit netkanou textilií. Hrášek roste velmi rychle, pro růst a pro nasazování květů mu nejlépe vyhovují teploty kolem 14 – 18 °C. Na konci jara se však často vyskytne několik velmi horkých dní, což může být pro hrášek kritické.

Jak nejlépe pěstovat hrách : Hrách vyžaduje neutrální pH půdy, optimální je pH 6,5-7. Zemina by měla být kyprá, vzdušná a dobře propustná. Stanoviště volíme světlé, přímé slunce však může semena i celé rostliny zbytečně vysušovat. Rostliny chráníme před větrem.

Kdy sázet okurky ze semínek : Okurka je jednoletá rostlina, která vyžaduje hodně tepla a slunce – semena začínají klíčit kolem 10 °C. Zasejte je do země až v druhé polovině května, případně dříve při výsadbě v květináčích. Půda musí být úrodná, propustná a dostatečně vlhká. Optimální teplota pro vývoj okurek je kolem 20-25 °C.

Co teď zasadit

Na záhon stále můžeme vysévat cibuli, mangold, hrách, mrkev, ředkvičky a ředkve, petržel, vodnice i řepu. Brokolici, pór, kadeřávek, zelí i některé saláty už také lze vysévat přímo do půdy, stejně tak kapustu a kedlubnu. Z tykví lze sít všechny, ať se jedná o cukety, dýně, či patizony.

Kromě sacharidů je hrášek dobrým zdrojem rostlinných bílkovin, vitamínů C a B, hořčíku, draslíku, vápníku, saponinů a vydatným zdrojem vlákniny. Zelený hrášek má vysokou koncentraci vitamínů, minerálů, antioxidantů a dalších rostlinných sloučenin, díky nimž nám poskytuje celou řadu zdravotních benefitů.Připravíte z něj lahodnou polévku, hodí se do těstovin, rizot, k masu i rybám, do omelety a slaných nákypů a výborně osvěží třeba bramborovou kaši. Vyluštěné (semen zbavené) lusky obyčejného hrachu se ale dají využít například na vývar, který zesílí chuť hráškové nebo hrachové polévky.

Co udělat v září na zahradě : V září vás svými pozdními květy potěší řada trvalek, bylin i okrasných dřevin. Je to také nejvhodnější měsíc pro sázení a přesazování. Chcete-li se na jaře dočkat rozkvetlých narcisů, krokusů, lilií, pestrobarevných hyacintů či tulipánů, začněte s výsadbou kvetoucích cibulovin právě v září.