Antwort Co vylučuje žluč? Weitere Antworten – Co vylucuje žluč

Co vylučuje žluč?
Největší část objemu žluči tvoří voda. Z pevných látek jsou to především žlučové kyseliny, dále hlen a žlučové pigmenty, cholesterol, mastné kyseliny a fosfolipidy, jako je lecitin, anorganické soli, peptidické hormony a případné cizorodé látky, které byly detoxikovány v játrech a vyloučeny do žluče.Funkce žlučníku

Hlavní úlohou žlučníku je skladování a uvolňování žluči. Žluč je klíčová tekutina pro trávení tuků v našem těle. Když jíme, žlučník se stahuje a vypouští žluč do tenkého střeva, kde pomáhá rozkládat tuky na menší částice, které mohou být dále tráveny.Projevuje se špatným trávením, pachem v ústech, nadýmáním, říháním a plynatostí. Dostavuje se zácpa, nesnášenlivost některých jídel, zvýšená únava a poruchy spánkového rytmu. Při vyštření jsou přítomny kameny. Léčba spočívá v podávání spasmolytik, analgetik, látek podporující trávení.

Co prospívá žlučníku : Pro podporu správné činnosti žlučníku je vhodné konzumovat artyčoky, fenykl, citrony, sladké brambory a sójové boby. A nezapomeňte na cokoliv naklíčeného! Existuje řada bylin, které mohou prospívat zdraví žlučníku, jako je například kurkuma dlouhá, čekanka obecná, benedikt lékařský nebo jablečník obecný.

Co nejíst při žlučníku

Většina nemocných nejí tučná masa, tučné pomazánky, krémy a majonézové saláty. Vhodnější je vázaný tuk v těstu, opatrně lze doplnit máslo či rostlinný tuk do 30 g/den. Kyselé mléčné výrobky jsou lépe tolerovány, stejně jako sladké pokrmy, tvaroh a sýry (kromě aromatických) do 30 % tuku.

Co se nesmi na žlučník : Stejně tak zelenině, jako je zelí, kedlubny, luštěniny, ale i cibule a česnek. Sbohem dejte i sladkostem – především čokoládě, různým sušenkám, dortíkům, a dokonce i kakau. Velké bolesti vám může způsobit tučné maso a uzeniny, smažená jídla, různé dresinky a majonézy.

Žlučník však slouží pouze jako zásobárna žluči, nevytváří ji. Po jeho odstranění bude zkrátka žluč proudit nepřetržitě, což není velký problém. Ze začátku může po operaci žlučníku docházet ke špatnému trávení, například k průjmům nebo nadýmání. To se však většinou časem srovná.

Přítomný může být i pocit plnosti, nafouklého břicha, škytání, říhání a pocit žluče v ústech. Pokud dojde k propuknutí záchvatu, zvláštní pocit pod žebrem se mění v krutou intenzivní bolest, která směřuje do pravého podžebří, někdy vystřeluje pod pravou lopatku a do oblasti páteře.

Jak se projevují ucpané žlučovody

Nejvíce se projevují kameny větších rozměrů, které se po tučném jídle při větším odtoku žluči uvedou do pohybu a zaklíní se ve vývodu žlučníku. Nastává tedy žlučníková kolika neboli žlučníkový záchvat. Tehdy vzniká bolest náhle, ve vlnách, bývá krutá a může trvat několik minut i hodin. Navíc se záchvaty mohou opakovat.Přítomný může být i pocit plnosti, nafouklého břicha, škytání, říhání a pocit žluče v ústech. Pokud dojde k propuknutí záchvatu, zvláštní pocit pod žebrem se mění v krutou intenzivní bolest, která směřuje do pravého podžebří, někdy vystřeluje pod pravou lopatku a do oblasti páteře.Tip lékárníka – při žlučníkových potížích vyzkoušejte bylinné čaje. Mezi bylinky, které napomáhají normálnímu trávení, normální funkci jater nebo žlučníku patří smetánka lékařská, ostropestřec mariánský, smil písečný, máta peprná, jablečník obecný, oregáno (dobromysl), artyčok, měsíček lékařský nebo řepík lékařský.

Při akutní bolesti se využívají analgetika tišící bolest, léky na zvýšení produkce žluči a usnadňující její vylučování. Podrážděný žlučník pomohou zklidnit také bylinné čaje z máty, meduňky, heřmánku, měsíčku nebo pampelišky.

Po čem bolí žlučník : Mezi rizikové faktory žlučníkového záchvatu patří přítomnost již vzniklých žlučníkových kamenů, tučná jídla, alkohol, sedavý životní styl nebo hormon estrogen. Proto jsou ke žlučníkovým kolikám náchylnější ženy.

Jak zklidnit žlučník : Při rozhozeném trávení pomohou i žaludeční kapky, které zlidní zažívání. Léčbu vhodně doplní i bylinky na žlučník. Patří mezi ně například máta, měsíček, řepík, ostropestřec či smetanka lékařská. Vhodný je také artyčok, který je spolu se šťávou zčerné ředkve tradiční přírodní očistou žlučníku.

Co jíst na zklidnění žlučníku

Vhodný je čaj, suchary, vařené ovoce, další dny pak rýže, těstoviny, uhlovodanová (cukerná) dieta. Bílkoviny podáváme nejprve v pečivu, bramborách a rostlinné stravě, až později pak odtučněné mléko, jogurty, tvarohy, libové maso. Dlouhodobě vylučujeme volné tuky, např. máslo.

Pokud vyšetření prokáže jejich přítomnost a pacient kvůli nim má problémy, řeší se to odstraněním celého žlučníku. Po odstranění žlučníku se doporučuje dodržovat zásady zdravé výživy – zejména omezit smažené a tučné jídlo. Jinak se bez žlučníku žije zcela bez omezení."Operace žlučníku je vhodná ihned po prvních projevech onemocnění," upozornil čtenáře lékař Jiří Fencl. Zbavit se žlučníku ale doporučuje chirurg i u pacientek bez obtíží, které plánují těhotenství a mají náhodný nález drobných kamenů. Poznat ale problémy se žlučníkem není úplně jednoduché.

Kde bolí břicho při žlučníku : Akutní zánět žlučníku se projeví nejčastěji 15-20 minut po jídle, jako ostrá bolest břicha na pravé straně pod žebry, břicho je v těchto místech tuhé. Dále se může objevit zvracení, nevolnost, nechutenství, horečka, zimnice.