Antwort Co vyživuje plod? Weitere Antworten – Co chrání plod

Co vyživuje plod?
Plod (fructus) je rostlinný orgán obsahující semena. Vzniká přeměnou semeníku, případně i dalších květních částí, po oplození vajíček a jeho funkcí je výživa a ochrana semen, případně pak napomáhání jejich šíření.Plod je k placentě připoután pupečníkem, jehož hlavní funkcí je zajistit plodu přívod kyslíku a živin a odvod zplodin jeho metabolismu. Placenta je také důležitá jako zdroj hormonů nezbytných pro udržení těhotenství (např. gestageny, hCG, HPL).Na konci 12. týdne těhotenství začínáte miminko vyživovat skrze placentu.

Kdy se plod napojí na matku : týden těhotenství (8. TT): Děťátko je napojené na krevní oběh matky.

Co může poškodit plod

Nejčastější původce vrozených infekcí lze shrnout zkratkou STORCH: Syfilis, Toxoplasmóza, Ostatní (parvovirus B19, virus varicela-zoster, Listeria monocytogenes, virus hepatitidy B, HIV, Chlamydia trachomatis, Borelia burgdorferi, enteroviry), Rubeola, Cytomegalovirus, Herpes simplex.

Co může ohrozit plod : Jedná se zejména o kardiovaskulární onemocnění, preek- lampsii, gestační diabetes mellitus, stavy spojené s poruchou jater a další onemocnění, jež ovlivňují fetální růst a vývoj plodu a které mohou vyústit až k intrauterinní růstové retardaci plodu.

Proto je nutné se hlavně v tomto období vyvarovat všech škodlivin – kouření, alkoholu, drog, léků, radiačního záření, infekcí, ale i nadměrné fyzické a psychické zátěže. Příčinou samovolného potratu v tomto období může být i genetická vada, kterou již nelze nijak ovlivnit.

Nejzákladnějším faktorem pro přežití je schopnost plic dýchat samostatně. Životaschopnost plodu je u nás, stejně jako ve vyspělých západoevropských zemích, stanovena na 24. týden těhotenství, což představuje extrémně nedonošené novorozence s porodní váhou 500-750 g.

Co se deje v osmem týdnu

týdnu těhotenství a vývoj vašeho dítěte. Plod děťátka měří asi 1,6 cm, váží cca 1 gram a stále více jsou patrná ústa, oči a nos. Zárodek se začíná pohybovat a jsou založeny základy jícnu, plic a žaludku. Oční víčka se sice už začínají tvořit, ale oči jsou ještě zavřené.Nejrizikovější období z celkového množství spontánních potratů je v prvním trimestru. Jakmile těhotenství dosáhne 12. týdne, riziko potratu se snižuje na pouhá dvě procenta.Právě v tomto období může dojít k nejčastějšímu poškození zárodku a často následnému potratu. Proto je nutné se hlavně v tomto období vyvarovat všech škodlivin – kouření, alkoholu, drog, léků, radiačního záření, infekcí, ale i nadměrné fyzické a psychické zátěže.

Růst dítěte ovlivňuje mnoho faktorů. Některé působí před narozením a v úvodním období růstu, zhruba do konce 1. roku věku. Významné pro růst jsou faktory genetické, celkový zdravotní stav (prodělané nemoci a jejich léčba, úrazy), výživa a výdej energie, vliv rodiny a sociálního prostředí, také strádání dítěte.

Proč se plod nevyvíjí : „Nejčastější příčinou těchto potratů bývá chromozomální porucha plodu, tzn. jiný počet chromozomů nebo strukturální změna daného chromozomu. Plod se v takovém případě nevyvíjí správně a výsledkem může být odumření plodu nebo narození těžce postiženého dítěte,“ vysvětluje lékař.

Kdy plod nejvice roste : Druhý trimestr končí 27. týdnem gravidity, plod váží okolo 1200 g a měří zhruba 35 cm. Poslední – třetí – trimestr je hlavně obdobím růstu plodu – plod může svoji hmotnost až ztrojnásobit. Ultrazvukovým vyšetřením se sleduje růst a srdeční činnost plodu, uložení plodu v děloze, funkce placenty, množství plodové vody.

Co je vidět na ultrazvuku v 6 týdnu

Právě jste v šestém týdnu těhotenství. Plod je zatím velký asi jako hrášek a na ultrazvuku je vidět, jak odpočívá v plodovém vaku. Ten vypadá jako ohraničená černá dutina. Čeká vás první vyšetření v prenatální poradně a ultrazvuk.

Na ultrazvuku můžete vidět, jak se na rukách tvoří malé výrůstky. Z nich se zanedlouho vyvinou prstíky. Na konci tělíčka je ještě stále vidět ocásek. Zmizí během následujících týdnů, až se úplně vytvoří nohy a páteř.Příčin potratu je celá řada a často se jedná o vyšší věk rodiček nebo nezdravý životní styl. Dalšími důvody jsou genetická onemocnění a poruchy, nerovnováha pohlavních hormonů, poruchy imunitního systému a žláz s vnitřní sekrecí, infekční a hematologická onemocnění, vrozené vady a anomálie dělohy a mnoho dalších.

V kterém týdnu dochází nejčastěji k potratu : U samovolných potratů činil příslušný podíl plodů šestého a sedmého týdne stáří 40,2 %. K samovolnému potratu dochází často také v 8. týdnu těhotenství – počítáme-li všechny tři frekventované týdny stáří plodu, zahrnovaly v roce 2018 celkem 59,3 % registrovaných samovolných potratů.