Antwort Co vše se dá zjistit z magnetické rezonance? Weitere Antworten – Co lze zjistit z magnetické rezonance

Co vše se dá zjistit z magnetické rezonance?
Vyšetření magnetickou rezonancí přináší trojrozměrné zobrazení tělesných orgánů. Je tou nejlepší možností pro zobrazení měkkých tkání. Využívá se především pro diagnostiku zánětů, nádorového bujení, anomálií, krvácení, poranění kloubů, svalů. Vyšetření je nebolestivé.Magnetická rezonance je specialistou v zobrazování měkkých tkání. V případě kloubů jsou pak velmi cenné informace o stavu vazů, menisků, chrupavek a kloubního pouzdra. Toto vyšetření je vyžádáno především v případě závažných poškození nebo ke kontrole stavu kloubu po opakovaném krvácení.Výrazný problém mohou působit kovové předměty v kapsách nebo na těle včetně šperků a dále pak syntetické látky, ze kterých je vyrobeno oblečení. Doporučujeme, abyste si na MR vyšetření vzali nejlépe bavlněné tričko, dámy podprsenku bez kovových háčků. Šperky zanechte doma, ev. je odložíte v uzamykatelné kabince.

Jak dlouho trvají výsledky z magnetické rezonance : Nejdéle se čeká na magnetickou rezonanci, a to 30 dnů. Dva až tři týdny si počkáte na CT, do 15 dnů jsou lékaři schopni provést sono a do pěti dnů vyšetření mamografem.

Kam se posilaji výsledky magneticke rezonance

Pacient se může informovat u vyšetřujícího lékaře pouze na předběžný nález. Definitivní nález je pak přístupný lékařům naší nemocnice přes nemocniční informační systém, ostatním indikujícím lékařům se zasílá poštou druhý den po vyšetření.

Co je lepší CT nebo magnetická rezonance : Magnetická rezonance je skvělá k zobrazení měkkých tkání, u jejichž vyšetření pak není ani potřeba kontrastní látka. U CT je naopak měkká tkáň spíš taková nevýrazně šedá, takže MR v tom bude vždy lepší. CT je zase lepší na kostěné struktury, plus má výhodu, že je to vyšetření kratší.

Pacienti, kteří mají implantovaný kardiostimulátor, kochleární implantát (elektronické naslouchadlo voperované ve vnitřním uchu), neurostimulátor, pacienti s kovovými úlomky v oku a s ferromagnetickým materiálem v těle a taktéž pacientky v 1. trimestru těhotenství nesmí podstoupit vyšetření magnetickou rezonancí.

Ceník

CENÍK PRO SAMOPLÁTCE – MAGNETICKÁ REZONANCE
MR v oblasti hlavy / mozku 8 000 CZK
MR měkkých tkání krku 8 000 CZK
MR jednoho úseku páteře – krční, hrudní nebo bederní 8 000 CZK
MR v oblasti břicha 10 000 CZK

Kdy se dává kontrastní látka při magnetické rezonanci

V některých případech se před vyšetřením pacientovi aplikuje kontrastní látka. Ta slouží ke zlepšení zobrazení snímané oblasti, zvýrazňuje struktury v těle pacienta. Kontrastní látka je aplikována do žíly (nejčastěji na ruce). Tyto látky jsou relativně bezpečné a nežádoucí reakce se vyskytují zcela ojediněle.Kontrastní látka je pomocná látka používaná při rentgenovém vyšetření, popř. i při vyšetření ultrasonografickém nebo při magnetické rezonanci. Kontrastní látka více zachycuje rentgenové paprsky nebo jinak odráží ultrazvuk a umožňuje tak zobrazení orgánů, které by jinak nebylo možno zobrazit.Magnetická rezonance je nezastupitelná u zobrazení onemocnění nervové soustavy, zejména mozku či míchy. Detailní diagnostiku poskytuje také u poruch pohybového aparátu, ať už se jedná o výhřezy meziobratlových plotének páteře či poúrazová poškození vazů kloubů.

Před vyšetřením magnetickou rezonancí není nutná speciální příprava. Je vhodné, abyste nebyli přejedeni, protože při MR vyšetření budete muset ležet na vyšetřovacím stole bez pohybu po delší dobu – cca od 20 do 50 minut. Je to vhodné pro vaše pohodlí i pro výsledky vyšetření.

Co se nesmí před magnetickou rezonancí : Napijte se před vyšetřením tak, abyste v žádném případě před vyšetřením neměli pocit žízně. Výjimkou je vyšetření v oblasti břicha – např. vyšetření jater, slinivky břišní a zejména žlučových cest (MR cholangiografie – MRCP), kdy byste neměli pít ani jíst alespoň 2 hodiny před vyšetřením.

Jaký je rozdíl mezi magnetickou rezonancí a CT : Magnetická rezonance (MR, MRI sken) je druh zobrazovacího vyšetření. Na rozdíl od CT nevyužívá rentgenové záření, ale magnetických vlastností atomů ovlivňovaných magnetickým polem přístroje. Výsledkem je obraz podobný jako při CT vyšetření, více však rozlišuje jednotlivé tkáně, včetně různých struktur mozku.

Jak dlouho je kontrastní látka v těle

Jodová kontrastní látka se vylučuje z 98% ledvinami a ze 2% žlučí, při normálně fungujících ledvinách vyloučíte z těla přibližně 60% této látky do 3 hodin po vyšetření a cca 94% této látky do 24 hod.

Kontrastní látka u vyšetření MR

Ta slouží ke zlepšení zobrazení snímané oblasti, zvýrazňuje struktury v těle pacienta. Kontrastní látka je aplikována do žíly (nejčastěji na ruce). Tyto látky jsou relativně bezpečné a nežádoucí reakce se vyskytují zcela ojediněle.Jodová kontrastní látka se vylučuje z 98% ledvinami a ze 2% žlučí, při normálně fungujících ledvinách vyloučíte z těla přibližně 60% této látky do 3 hodin po vyšetření a cca 94% této látky do 24 hod.

Co muze zpusobit Kontrastni látka : Nežádoucí účinky kontrastních látek

  • anafylaxe, bronchospasmus, hypotenze, vazovagální reakce, nevolnost, zvracení, erytém,
  • kontrastní nefropatie:
  • Biguanidy: riziko laktátové acidózy, doporučeno dočasně vysadit.
  • Nekorigovaná hypertyreóza: kontrastní látka může vyvolat tyreotoxickou krizi.