Antwort Co vařit z Pastiňaku? Weitere Antworten – Co uvařit z Pastiňáku

Co vařit z Pastiňaku?
Tipy pro pěstování pastináku

  1. Pórková polévka s pastinákem. Do hodiny.
  2. Bramborové pyré s pastinákem. Do 10 minut.
  3. Bramborová kaše s pastinákem. Do hodiny.
  4. Zapečený pastinák a sladké brambory. Více než hodinu.
  5. Koláč s pastinákem.
  6. Restovaný pastinák s chorizem.
  7. Čočková polévka s křupavým pastinákem.
  8. Pastinákové hranolky s parmazánem.

Syrový pastinák se strouhá do salátů, často s mrkví a jablky nebo jen tak s vinaigrette, ale taky do pickles. Mladé listy lze využít jako koření a podobně jako u petržele se hodí do salátů, k výrobě pesta nebo oleje, k dochucení polévek, omáček nebo vývarů a také do těstovin nebo jídel z obilovin.Pastinák chutná podobně jako mrkev či celer. Díky vysokému obsahu cukru je jeho chuť nasládlá až ořechová. Stejně jako ostatní kořenovou zeleninu lze pastinák použít do polévky nebo jen tak uvařit. Nakrájený a dušený je oblíbeným doplňkem jehněčího, hovězího masa a zvěřiny.

Jak varit pastinák : Nejdříve se zbavte natě a kořínků. Kořen jemně oloupejte, nakrájejte na silnější plátky a odstraňte dřevnatý střed. Vložte jej do vroucí osolené vody a vařte 20–25 minut. Dá se péct jako náhrada brambor nebo se z něj dělají výborné kaše či polévky.

Co dělat s petrželí

Petržel je skvělá v tom, že lze zužitkovat úplně celá. Kořen je báječný do polévek anebo nakrájený na proužky a pečený v troubě s kapkou olivového oleje jakožto zdravé a nesmažené hranolky, které navíc neobsahují zbytečně moc sacharidů. Výborný je také nastrouhaný do pomazánek nebo salátů, jako je třeba Coleslaw.

Kdy se sklízí pastinák : Kdy sklízet pastinák

Pastinák je nejlépe sklízet – stejně jako mrkev a petržel – na podzim před prvními mrazíky. Většinou to vyjde na říjen. Při sklizni použijte rýč nebo rycí vidle a dávejte je dál od kořenů, abyste je nepoškodili. Nať můžete použít jako krmivo pro zvířata či domácí mazlíčky.

Pastinák se dobře uchovává ve skleníku, kde mu vykopete dostatečnou jámu a zasypete zeminou – z ní jsou vidět jen vršky. Před mrazem pastinák zakryjte chvojím. Nemáte-li skleník, můžete pastinák skladovat krátkodobě i ve sklepě v bedýnkách, pár kořenů se vejde i do lednice.

Petržel má nať přes celý vršek vystouplého kořene. Pokud nať seřízneme, spatříme po obvodu nafialovělý kroužek. Pastináková nať naopak vyrůstá jakoby přímo z lehce prohloubeného středu kořenového vršku, který zůstane po seříznutí světlý. Pastinák je v podstatě sladká petržel.

Kdy zasít pastinák

Semínka pastináku vyséváme přímo do dobře připravené půdy brzy na jaře do řádků vzdálených zhruba 30 cm a do hloubky asi 2 cm.Petržel je tradiční kořenová zelenina. Je vynikající na přípravu polévek a vývarů, smetanových a houbových omáček, nádivek, sekaných i dušených mas nebo salátů. Má silně aromatickou vůni a nasládlou, poněkud ostrou chuť. Používá se také ke zdobení pokrmů.Využít se dá však i na pyré, syrová do salátů nebo si jí zapéct s česnekovým nebo jiným aioli. Nať je ideální do polévky, šťouchaných brambor nebo si z nich udělat třeba pastu (rozmixovat společně nať, česnek, sůl, olej a oblíbený nastrouhaný nebo roztíratelný sýr).

kopr, rukola, špenát, nebo k němu můžeme zasadit hlávkový salát, který vyroste dříve, než bude pastinák potřebovat celý záhon sám pro sebe. Rovněž k němu můžeme vysít ředkvičky, které také sklidíme velmi brzy.

Jak nejlépe zpracovat mrkev : Mrkev je vynikající syrová v pomazánkách a salátech i vařená v polévce, dušená či pečená jako příloha a uplatní se i v moučnících. Její sladká a současně kořeněná chuť ji totiž přímo předurčuje k použití ve slané i sladké kuchyni.

Na co je dobrý petržel : Petržel i petrželová nať působí močopudně, a tím pomáhají z těla odstraňovat škodliviny. Navíc tím, že zvyšují vylučování sodíku a vody, zlepšují krevní oběh, pomáhají omezovat otoky a slouží jako prevence celulitidy.

Co dělat s petrželi

Petržel je skvělá v tom, že lze zužitkovat úplně celá. Kořen je báječný do polévek anebo nakrájený na proužky a pečený v troubě s kapkou olivového oleje jakožto zdravé a nesmažené hranolky, které navíc neobsahují zbytečně moc sacharidů. Výborný je také nastrouhaný do pomazánek nebo salátů, jako je třeba Coleslaw.

V případě mrkve je doporučována blízkost košťálové zeleniny, luštěnin, rajčat, pažitky, rozmarýnu či šalvěje. Naopak jí neprospějete při pěstování v blízkosti kopru, celeru či brambor. Z cibule pak budou mít prospěch rajčata, papriky, jahody, cukety, dýně i okurky.Petržel se hodí spíše pro tepelné zpracování, zpravidla ho používáme uvařený, smažený, pečený, zapečený. Hodí se do polévek, pod maso (takový králík na petrželi a mrkvi – mňam), do pomazánek, pečený s další zeleninou, grilovaný (např. na špíz) a dokonce ho můžete použít i do moučníků, protože má nasládlou chuť.

Jaký je rozdíl mezi Pastinákem a petrželi : Hlavní rozdíl spočívá v tom, že u pastináku je nať prohloubená, zatímco petržel má toto místo děláno do kulatého tvaru. Kromě toho si můžete všimnou také samotné velikosti kořene. Petržel má velikost kořene většinou menší a zároveň i tenčí. Na druhé straně pastinák je pravým opakem, co se týče velikosti.