Antwort Co uvařit z hlávkového zelí? Weitere Antworten – Co vařit z hlávkového zelí

Co uvařit z hlávkového zelí?
Jak zužitkovat hlávkové zelí – 12 super tipů na pokrmy ze zelí

  1. Stir fry.
  2. Pečené zelí
  3. Kvašené zelí
  4. Polévky.
  5. Omáčky.
  6. Zeleninové guláše.
  7. Zeleninové a luštěninové směsi a rizota.
  8. Placky a karbanátky.

Krouhejte rozčtvrcené hlávky se seříznutými košťály na speciálním struhadle, ručně přes vrstvy listů nebo v robotu. Pro přípravu salátů i před dušením ve vlastní šťávě nakrouhané syrové zelí osolte a promačkejte, pustí šťávu a zkřehne. Hruběji nakrájené zelí a celé listy před další tepelnou úpravou spařte vroucí vodou.Zelí obsahuje hodně síry, která je minerálem krásy a napomáhá udržovat čistou a krásnou pleť. Síra je esenciální pro keratin, proteinovou substanci nezbytnou pro zdravé vlasy, nehty a kůži. Vysoký obsah vitamínu C a síry v zelí odstraňuje toxiny, které jsou hlavní příčinou artritidy, kožních chorob a revmatismu.

Jak uvařit hlávku zelí : Zelí očistíme, pokrájíme na nudličky, dáme do hrnce, osolíme, ochutíme kmínem, podlijeme hrnkem vody a pod poklicí za občasnému promíchání dusíme na mírném ohni cca 10 – 20 minut.

Jak zahustit hlávkové zelí

Nutriční hodnoty (celý recept)

Pokud máte rádi zahuštěné dušené zelí, máme pro vás báječný tip – přidejte do něj nastrouhanou syrovou bramboru. Zelí také můžete zaprášit hladkou moukou nebo do něj vmíchat jíšku. Dušené zelí se skvěle hodí k pečené huse, vepřovým výpečkům nebo bramborákům.

Jak dusit hlávkové zelí : Zelí očistíme, omyjeme a nastrouháme. Na olivovém oleji necháme zpěnit nakrájenou cibuli, přidáme hladkou mouku a vytvoříme světlou jíšku. Do hrnce k jíšce vložíme zelí, osolíme, pokmínujeme, podlijeme vodou a necháme dusit do měkka. Hotové zelí jemně dochutíme solí, octem a cukrem.

Pro skladování je optimální teplota 1 až 2°C a vysoká vlhkost vzduchu (95 %). Ideálním prostředím pro delší skladování je chladný a dobře větraný sklep. Hlávkové zelí můžeme vedle sklepních prostor uskladnit také v pařeništi nebo zazimovací jámě a to tak, že jej ukládáme s kořenovými baly, které zahrneme zemí.

Živiny, vitaminy a minerály

Červené i bílé zelí jsou bohaté na vitamin C, přičemž v červeném zelí je ho o něco více než v bílém zelí. Zelí také obsahuje vitamin E, kyselinu listovou, vitaminy skupiny B a řadu minerálů, zvláště pak vápník a hořčík. Zelí dále obsahuje glukosinoláty, které mu dodávají typickou chuť.

Čím zahustit červené hlávkové zelí

Zelí můžete případně zahustit na jemno nastrouhanou bramborou.Jenom ohřát a dochutit, hlavně aby nebylo rozvařené… Zelí zásadně zahušťuji tak, že na 1/2 kg zelí použiji 1 větší brambor, který jemně nastrouhám a na sádle osmažím až zgumovatí. Pak rozmíchám v zelí nechám dojít max. 10 minut.Nechám na velmi mírném plameni asi 10–15 minut povařit, pak dochutím solí, cukrem a octem. Zelí propláchnu, odstraním případné zbytky košťálu. Přendám ho do hrnce, zaliju vodou tak, aby bylo akorát ponořené, a dusím ho doměkka, trvá to asi 15 minut.

Skladovací teplota by měla být těsně nad 0 °C a vlhkost vzduchu by měla být vysoká. Pro delší skladování se obzvláště hodí chladný a tmavý sklep. V chladničce lze zelí skladovat v zásuvce na zeleninu až tři týdny. Řezné plochy na hlávce překryjte potravinářskou fólií, zelí tak v chladničce vydrží několik dní.

Jak zavařit hlávkové zelí : Napěchujeme do sklenic. Nálev svaříme z 1 l vody, 1/3 l 8% octa, 100 g cukru a 26 g soli. Můžeme přidat celý pepř nebo hořčičné semínko podle chuti. Uzavřené 0, 7 l sklenice sterilujeme 45 minut při 90 °C.

Na co je zdravé zelí : Pomáhá při zastavení různých druhů rakoviny, například rakoviny prsu, reprodukčních orgánů, mozku, střev a plic. Díky bohatému obsahu síry obnovuje a stimuluje růst plicní tkáně. Je velmi bohatým zdrojem vlákniny, vápníku, hořčíku a draslíku, ale obsahuje také nejrůznější vitamíny.

Jak nejlepe pripravit červené zelí

Zelí očistěte, odstraňte vrchní špatné listy a košťál. Pak ho nakrouhejte na nudličky. Očištěnou cibuli nakrájejte na kostky, slaninu také a dohromady je orestujte ve větším kastrolu dozlatova. Vložte nakrájené zelí, zakápněte červeným vínem, podlijte vodou a duste asi 20 minut, dokud nebude zelí poloměkké na skus.

Bramboru oloupeme a nastrouháme na jemném struhadle, přidáme mouku a promícháme. Touto směsí zahustíme zelí a ještě chvíli dusíme. Nakonec přidáme ocet, cukr a sůl podle chuti.Bramboru oloupeme a nastrouháme na jemném struhadle, přidáme mouku a promícháme. Touto směsí zahustíme zelí a ještě chvíli dusíme.

Jaké zelí je zdravější : Nejzdravější je kysané zelí. Bakterie kyseliny mléčné, které vznikají při kvašení, zbavují tělo škodlivých látek, snižují hladinu cholesterolu a krevní tlak. Podporují látkovou přeměnu, zlepšují střevní flóru a tím zvyšují odolnost imunitního systému vůči virům či nachlazení a chřipce.