Antwort Co udělat z šeříku? Weitere Antworten – Co se dá udělat z šeříku

Co udělat z šeříku?
Šeřík se využívá v aromaterapii i na výrobu parfémů. Kdo má rád intenzivní jemnou vůni šeříku, může na něj jeho vůně působit i jako afrodiziakum. V kosmetickém průmyslu se šeřík hodí také k výrobě mýdel, sprchových gelů nebo šamponů.Šeřík obecný (Syringa vulgaris):

Stříhání po odkvětu podpoří tvorbu nových pupenů na příští rok. Tvarování střihu: Pokud chcete svůj šeřík tvarovat, provádějte stříhání na začátku léta, nejlépe do konce července. Tím zajistíte, že nové výhony budou mít čas zrát a vykvést v příštím roce.Šeřík obecný sbírejte od května, tedy v době, kdy je plně rozkvetlý. Poznáte ho snadno. Jedná se o keře nebo menší stromy, které jsou plně obsypané nejprve bílými a poté fialovými květy, které jsou uspořádané v květenství dlouhých až 20 cm.

Jak Susit šeřík : Sušený šeřík vydrží dlouho

Nikdy ale na přímém slunci, všechny bylinky sušíme ve stínu, aby je sluníčko nespálilo. Usušený šeřík můžeme skladovat buď v papírových sáčcích nebo v uzavřených sklenicích. Navíc i sušené květy budeme moci později využít k výrobě masti nebo sirupu.

Na co je dobrý šeřík

Vnitřní použití

Nejoblíbenější je šeříkový čaj, sirup, nebo cukr. Čerstvě natrhaný šeřík je také jedlou ozdobou dortů a dalších dezertů. Pokud máte doma květnové oslavence a máte možnost natrhat si v čistém prostředí šeřík, vyjděte si na něj a posypte narozeninový dort záplavou fialových květů.

Jak udělat sirup z šeříku : Vodu v hrnci smícháme s cukrem a přivedeme ji k varu. Do vroucí, cukrové vody pak přidáme omytý šeřík a vše cca 10 minut vaříme. Poté přidáme šťávu z citronu, obsah promícháme a přecedíme přes jemné plátýnko. Ještě zatepla sirup nalijeme do skleněné lahve, kterou necháme otevřenou až do vychladnutí.

Šeřík se proto stříhá jen těsně po odkvětu, kdy se odstraňují odkvetlá květenství, hlubší řez se pak v případě potřeby provádí během října, přičemž se ale neořezává celý keř najednou, ale jen jeho části. Celý keř takto postupně ořežeme během několika let.

Pěstujeme-li šeříky jako keř, vyřežeme všechny staré silné větve, ponecháme pouze jedno až dvouleté výhony a ty zakrátíme podle potřeby. U stromkových forem odstraníme všechny proschlé a poškozené větve a ostatní seřízneme na délku asi 20–30 cm. Nové výhony začnou vyrůstat po několika dnech.

Co posiluje květ šeříku

Šeřík se v lidovém léčitelství používal při bolestech hlavy a krku, při zduřených mandlích a revmatismu. Z jeho květů si pak můžete uvařit úžasně voňavý čaj, který vám, mimo již zmíněné, dokáže zklidnit rozbouřený žaludek a zrychlit metabolismus.V Českém jazykovém atlasu můžeme pro označení šeříku nalézt různé nářeční výrazy, např. bez, chebz, křenka, špaňhél, flider, řebříček, a je uvedeno, že většina těchto pojmenování vznikla právě na základě podobnosti květů šeříku a bezu.Jak voní šeřík

Vůně šeříku je často popisována jako sladká, květinová a mírně dřevitá. Můžete také objevit nuance zelených a ovocných vůní, které dodávají dojem svěžesti a živosti. Vůně šeříku v parfému je vnímána jako romantická, ženská a sofistikovaná.

Účinky Šalvěje lékařské

Zásobuje organismus cennými antioxidanty a celkově harmonizuje trávení. Stabilizuje hormonální rovnováhu, proto se doporučuje ženám v menopauze. Normalizuje funkci dýchacího systému a zlepšuje stav kloubů a kostí. V neposlední řadě působí antisepticky, zmírňuje pocení a zpomaluje řídnutí vlasů.

Jak udělat domácí bezový sirup : Květy bezu omyjeme a bez stonků je vložíme do velké sklenice. Přidáme cukr a zalijeme vše chladnou, ale převařenou vodou. Směs promícháme a necháme ji 48 hodin louhovat, poté ji přecedíme přes jemné plátýnko a přidáme kyselinu citronovou, kterou necháme v sirupu rozpustit. Celá příprava probíhá zastudena.

Kdy množit šeřík : Červen je vhodnou dobou, kdy si můžete nařízkovat okrasné keře. Zelenými řízky lze dobře množit japonské javory, šeřík, skalník, magnólii, kalinu, hortenzii, vřesovec, popínavé plaménky a mnoho dalších keřů.

Kam umístit šeřík

Stanoviště – volíme plně slunné stanoviště, v polostínu šeřík méně kvete i voní.

Podle Rejzka samotné slovo šeřík bylo vytvořeno obrozencem Preslem, který vycházel z ruského slova siréň a připodobnil ho přídavnému jménu označujícímu barvu šerý podle typického zabarvení květů šeříku. Před tímto Preslovým novotvarem se zřejmě šeřík označoval jako bez běžně.Šeřík se proto stříhá jen těsně po odkvětu, kdy se odstraňují odkvetlá květenství, hlubší řez se pak v případě potřeby provádí během října, přičemž se ale neořezává celý keř najednou, ale jen jeho části. Celý keř takto postupně ořežeme během několika let.

Jak dlouho se může pít šalvěj : Šalvějový čaj se obvykle užívá po omezenou dobu, aby se minimalizovaly možné vedlejší účinky. Doporučená délka užívání se může lišit v závislosti na zdravotním stavu a individuálních potřebách. Většinou se doporučuje nepřekračovat dvoutýdenní kúru.