Antwort Co udělat s Vanilkovym Luskem? Weitere Antworten – Na co použít vanilkový lusk

Co udělat s Vanilkovym Luskem?
Když se vanilkový lusk mírně opeče v troubě, začne pufovat a nakonec ztvrdne. Snadno se pak strouhá nebo mixuje na jemný prach, který se používá jako kořenící ingredience do pudinků, krémů, jogurtů, omáček, do chai latte, palačinkového těsta, marinád i dresinků.Zrníčka vanilky se většinou používají jako přísada do sladkých jídel. Především koláčů, cukroví, zmrzlin, krémů. Jsou oblíbené i různých alkoholických a nealkoholických nápojů. Lusky zbavené dřeně můžeme ještě použít třeba do svařeného vína, nebo je vhazovat do lahve s třtinovým rumem a nechat macerovat.Co se zbytkem vanilkového lusku

  1. Vložte jej do mléka, rostlinného mléka či rumu pro nezapomenutelnou chuť.
  2. Vyrobte si z nich vanilkový extrakt.
  3. Vložte jej do nádoby s cukrem či solí alespoň na 2 týdny, vyrobíte si tak domácí vanilkový cukr či sůl.

Jak dlouho vydrží vanilkový lusk : Po otevření vakuově zabalené vanilky ze sáčku vytlačte maximum vzduchu, místo otevření pečlivě uzavřete a sáček vložte do co nejmenší uzavíratelné nádoby. Takto skladované lusky vanilky pohromadě vydrží klidně 1 rok – čím více lusků pohromadě, tím lépe; 1 lusk si svoji vlhkost udrží jen pár měsíců.

Jak Vyskrabat vanilkový lusk

Je to snadné. Vanilkový lusk stačí podélně rozříznout a vyškrábat z něj semínka, která následně použijete do pokrmu či nápoje. Vyškrábaný lusk určitě nevyhazujte, ale vložte ho do cukru nebo alkoholu, tím z něj dostanete aroma a ovoněné produkty následně můžete využít při dalším vaření.

Jak voní vanilkový lusk : Nejdůležitější látkou, kterou vanilka obsahuje, je aromatický fenolický aldehyd vanilin. Ten je odpovědný za příjemnou vůni a sladkou chuť tohoto koření. Případný bílý povlak na povrchu pak není na závadu. Jedná se o krystalizující vanilin.

Nejdříve si vanilkový lusk podélně rozkrojíme a ostrým nožem vyškrábeme zrníčka. Lusk pokrájíme na menší kousky. Do mixéru nasypeme část cukru a vložíme lusk se zrníčky. Mixujeme, dokud z cukru není prášek.

Jak rozříznout vanilkový lusk

  1. Vanilkový lusk si položte na prkýnko.
  2. Ostrým nožem podélně rozřízněte.
  3. Tupou stranou nože opatrně vyškrábněte dužinu se semínky.

Jak usušit vanilkový lusk

Pokud máte dlouhý vanilkový lusk, stačí ho nůžkami přestřihnout napůl a použít jen jednu polovinu. Druhou polovinu zabalte do potravinářské fólie a uschováte nejlépe ve spíži.Jak uchovávat vanilku, aby vydržela čerstvá Vanilkové lusky velice rády vysychají, proto je důležité správné uskladnění. Nejlepší je vanilkové lusky zavakuovat nebo alespoň zabalit do sáčku a ten následně vložit do dózy, kterou dobře uzavřete. Jednou týdně je však potřeba vanilku nechat vyvětrat.Vanilka je aromatické koření původem z Mexika používané zejména při přípravě některých sladkých jídel, pochutin a nápojů. Jedná se o fermentovanou tobolku (nesprávně lusk) některých druhů orchidejí rodu vanilovník (Vanilla).

Je skvělým partnerem pro spoustu dalších koření, bylinek, ovoce, zeleniny, ale i pro mořské plody a ryby. Spojení vanilky a čokolády, mléčných výrobků, jahod či jablek je dobře známé. Ale stejně tak dobře se vanilka hodí k tymiánu, fenyklu, rajčatům či mořským rybám a humrovi.

Jak dobře upéct vanilkové rohlíčky : Rohlíčky se pečou v troubě předehřáté na 180 až 200°C.

Čím víckrát se totiž na čerstvě upečené rohlíčky sahá, tím spíš z nich cukr opadává a deformují se. Vanilkou opravdu nešetřete, na chuti se to vyplatí,“ radí pekařka.

Jak si vyrobit vanilkový extrakt : Samotná výroba je velice jednoduchá. Stačí rozříznout vanilkové lusky a nakrájet je na menší kousky. Kousky lusků se pak společně s alkoholem vloží do čisté a dobře uzavíratelné lahvičky. Po uzavření ji skladujeme na temném místě po dobu 2 až 3 měsíců občas lahvičku protřepeme.

Proč je vanilková zmrzlina žlutá

Proč ale máme zafixováno, že vanilková zmrzlina nebo pudink musí mít žlutou barvu Vysvětlení je prosté – původně se pudink i zmrzlina připravovaly z mléka či smetany, ale hlavně – ze žloutků. Proto měly výrobky – nejčastěji ochucené vanilkou či později přírodně identickým vanilinem – žlutou barvu.

Vanilkové rohlíčky, vanilková zmrzlina, vanilkový krém k buchtičkám, vaječný likér… Pravá vanilka je vzácné a drahé koření, její chuť a aroma je ale nenahraditelná, nezkoušejte pravou vanilku nahradit syntetickým vanilinem, výsledkem budete zklamaní…Snadná pomoc, když vám vanilkový lusk vyschne a ztvrdne:

Ustřihněte špičku lusku a postavte ho ustřiženým koncem do malého panáka s vodkou nebo jiným silným alkoholem (nejlépe přes noc a den). Vanilkový lusk do sebe jako knot natáhne alkohol a tím zase krásně změkne a oživí se.

Jak se získává vanilka : Vanilka se získává ze zralých lusků určitých orchidejí, běžně Vanilla planifolia. V současnosti Madagaskar produkuje kolem 75 % světové produkce vanilky. Vyrábí se také v Číně, Indonésii, Papui Nové Guineji a Mexiku. Lusky musí projít složitým procesem fermentace.