Antwort Co udělat s prazdnou urnou? Weitere Antworten – Co udělat s prázdnou urnou

Co udělat s prazdnou urnou?
Nejčastěji se volí rozloučení s urnou v obřadní síni, je ale možné provést rozloučení také v kostele či kapli nebo přímo na zvoleném pohřebišti. Po rozloučení následuje uložení urny do hrobu či kolumbária (urnového háje) či rozptyl popela na rozptylové loučce.Zatímco někteří pozůstalí si chtějí nechat urnu uloženou doma, jiní preferují její uložení do hrobu na veřejném hřbitově nebo v kolumbáriu. Popel z urny se dá rozsypat do více uren, dá se udělat odsyp a nechat si zhotovit šperk z popela na památku, je to vždy podle přání zúčastněných.Obecně platí, že urnu s ostatky jsou vydány tomu, kdo sjednal pohřbení. Tato osoba pak rozhoduje o tom, kde urnu uloží a zpravidla se tak děje na základě dohody pozůstalých.

Co s popelem po kremaci : Co se stane s popelem po kremaci Po kremaci může rodina zesnulého zvolit, co s popelem udělá. Mohou si nechat popel umístit do urny, kterou si pak mohou nechat uložit do kolumbária (místa pro uložení urny s popelem) nebo si ji nechat vystavit doma.

Kam vyhodit prazdnou urnu

Pokud je to Váš pozemek, nic nebrání tomu, aby jste prázdnou urnu na něm uložil do země. Žádný předpis tomu nebrání. Pokud to není Váš pozemek, pokuste se domluvit s majitelem pozemku. Je také možno prázdnou urnu odevzdat jako plastickou hmotu sběrným surovinám.

Co se dává do urny : Obsahem urny jsou vlastně rozemleté kosti a popel z těla, které po nebožtíkovi zbudou po zpopelnění a mezi nimi se objeví i malé černé části, zbytky dřevěné rakve. Ani zlaté zuby, pokud je nebožtík má, nevydrží žár, kterému je tělo během kremace vystaveno.

Zpopelnění sice stále platí, ale nakládat s popelem katolického zesnulého dle vlastního uvážení už pozůstalí nemohou. Nebo by neměli. Ať už se jedná o rodinu, nebo jiné lidi. Blízcí katolíků, kteří byli po pohřbu zpopelněni, nebudou smět popel svých zesnulých nechat rozptýlit ani si urnu ponechat doma.

Název činnosti jednotka Cena bez DPH
Urovnání a doplnění zeminy, odklízení věnců a květin úkon 775 Kč
Uložení urny úkon 446 Kč
Uložení popelu do společného pohřebiště úkon 805 Kč
Vyjmutí urny úkon 446 Kč

Co se děje s tělem při kremaci

Během kremace shoří velká část těla (obzvláště orgány a jiná měkká tkáň). Pozůstatky žehu tvoří asi pět procent původní hmotnosti těla a popel rakve. Kosti jsou zcela zpopelněny. Spálení obvykle trvá asi dvě hodiny.Poté, co rakev s tělem překročí práh krematoria, je odvezena do chladicího či mrazicího boxu – záleží na stupni rozkladu těla. V chladicí místnosti je 12° C, v menší mrazicí místnosti podstatně méně, až -20° C. Zde těla v rakvích, ve stabilní nízké teplotě, tráví naprostou většinu pobytu v krematoriu.Doma – ano, urnu s ostatky si můžete ponechat i doma a mít tak stále své blízké pod jednou střechou.

Boty do rakve

Běžně se doporučuje nedávat zesnulému do rakve boty. To je z ekologických důvodů – obuv je většinou vyrobena z materiálů, které by při zpopelnění vypouštěly do ovzduší nechtěné zplodiny.

Jak se dostat do urny s popelem : Urnu s popelem je možné přepravovat jako běžnou poštovní či kurýrní zásilku s tím, že je vhodné urnu uložit do pevného kontejneru, ten označit a připojit příslušnou dokumentaci ve světových jazycích (zejména jméno zemřelého, datum úmrtí, cílová země, druh přepravy a doklad o zpopelnění).

Jak se ukládá URNA do hrobu : Uložení urny je pietní akt stejně jako klasický pohřeb. Pro uložení urny potřebujete souhlas majitele hrobového místa (tj. majitele hrobu), doklad o zpopelnění a úmrtní list. Urnu je možné uložit do země, do urnového sklípku, hrobky, kolumbární schránky nebo kolumbárních okýnek.

Kolik se platí za hrobové místo

V obecné rovině se ceny pohybují v těchto rozmezích: Jednoduchý hrob: 5 000 – 15 000 Kč Rodinný hrob: 15 000 – 50 000 Kč Kolumbárium (urnový hrob): 4 000 – 12 000 Kč

Po smrti se v těle odehrávají různé procesy, které vedou k jeho rozkladu. Bez přívodu kyslíku a energie dochází ke ztrátě funkce buněk a orgánů a tělo postupně přestává fungovat. Zhruba několik minut po zástavě srdce dochází k zastavení proudu krve, což má za následek ztrátu kyslíku v tkáních.Kosti jsou zcela zpopelněny. Spálení obvykle trvá asi dvě hodiny. Občas dochází při kremaci k podvodům tak, že rakev je před zpopelněním nahrazena lepenkovou krabicí, do které je tělo po smutečním obřadu (tajně) přemístěno. Důvodem je snížení nákladů – původní rakev je pak nabídnuta někomu jinému.

Jak dlouho se rozklada kostra : Za normální teploty (25 °C) to trvá od asi 3 týdnů do několika let. Po skeletonizaci trvá rozklad kostí dalších 10 let v běžně kyselé půdě. V pH neutrálním prostředí dojde k rozkladu za stovky let a při současné přeměně na trvalejší anorganické látky nedojde k rozkladu nikdy (fosilizace).