Antwort Co tvori přírodu? Weitere Antworten – Co tvoří přírodu

Co tvori přírodu?
Živou přírodu tvoří rostliny, zvířata a lidé. Všechny živé přírodniny mají společné to, že potřebují potravu, dýchají, rostou a rozmnožují se. Neživá příroda nás obklopuje v podobě vzduchu, vody, půdy, nerostů a hornin, tepla a světla (pocházejícího ze Slunce).Mezi živé složky přírody patří organizmy: rostliny, živočichové, houby, mikroorganizmy aj. Mezi neživé složky přírody náleží např. vzduch, voda či horniny a minerály (nerosty).Příroda znamená v nejužším významu slova volně žijící ekosystém s určitou mírou biodiverzity, v širším pojetí pak může znamenat celou biosféru, či dokonce hmotný svět (fysis), tedy předmět zájmu přírodních věd.

Co znamená neživá příroda : Jako neživou přírodu lze označit jak obecné formy hmoty (látka a pole, elementární částice, záření) a v ní probíhající děje, tak konkrétní přírodniny, tvořené atomy, molekulami, krystaly apod., jako horniny a minerály, vodstvo a ledovce, atmosféra či celé planety, měsíce, hvězdy a mezihvězdné substance.

Co tvoří rostliny

Stavba těla rostlin

kořen (a), stonek (b), list (c), zajišťují získávání látek potřebných pro život rostliny a její růst. Generativní orgány slouží k pohlavnímu rozmnožování, u krytosemenných rostlin se jedná o květ (d) a plod (e).

Co nedělat v přírodě : Desatero návštěvníka lesa – Znáte pravidla

  1. Nedělat hluk.
  2. Psa mít vždy na vodítku.
  3. Nepoškozovat stromy a keře.
  4. Nevstupovat do míst, kde probíhá těžba, manipulace nebo doprava dříví
  5. Nevstupovat do oplocenek.
  6. Nejezdit (nebo i parkovat) v lese autem nebo jiným motorovým vozidlem.
  7. Sbírat lesní plody jen pro svou potřebu.

Přesto mezi organismy a neživými předměty existuje zásadní rozdíl. Rozdíl spočívá v tom, jak je hmota organizována v prostoru a v čase. Hmota živých soustav je organizována velmi složitě. V živé buňce probíhají chemické přeměny, které jsou nutné pro zachování její existence.

Člověk je částí přírody a zároveň více než pouhou její částí, protože překračuje p. cílevědomou činností, svobodným utvářením sebe sama a svého prostředí. To, co patří do sféry kultury, bývá označováno jako „druhá příroda“ (resp. přirozenost) člověka.

Co nám dává příroda

Dává nám vše, co potřebujeme k žití na této planetě – vodu a potraviny, jež nám dodávají energii, materiály, abychom z nich vytvořili obydlí a další předměty pro velmi komfortní život, prostor, který můžeme obývat, vzduch, který dýcháme. Matka Země je v nás – pocházíme z ní a zase se do ní vracíme.Rostliny (v širším slova smyslu) vznikly již velmi raně v historii Země a nejprve byly představovány jednobuněčnými zelenými řasami. První vyšší rostliny vznikly zřejmě z řas parožnatek a zde také jsou kořeny suchozemských rostlin. Zřejmě k prvním suchozemským, cévnatým rostlinám patří rostlina Cooksonia.Rostliny obvykle pomocí fotosyntézy vytvářejí látky bohaté na energii, ale také produkují kyslík nutný pro život většiny organizmů. Samy provádějí i buněčné dýchání. V přírodě mají úzké vztahy s dalšími organizmy, spoluutvářejí krajinu a zadržují v ní vlhkost. Jsou zdrojem potravy živočichů i člověka.

V neposlední řadě je nutné uvědomit si, že v lese je zakázáno kouřit, tábořit mimo vyhrazená místa a rozdělávat nebo udržovat otevřený oheň, a to až do vzdálenosti 50 metrů od okraje lesa. Není také dovoleno odhazovat hořící nebo doutnající předměty a znečišťovat les odpadky. Ty si vždy odnášíme z lesa s sebou.

Co se v lese nedělá : V lese musíte dbát základních pravidel, je zakázáno narušovat klid a ticho, kouřit a odhazovat hořící nebo doutnající předměty. Rozdělávat a udržovat otevřené ohně byste neměli nejen v lese samotném, ale ani ve vzdálenosti do 50 metrů od jeho okraje.

Co patří mezi živé přírodniny : Živé přírodniny jsou zvířata, rostliny a houby. Carl Linné rozdělil živé přírodniny (kategorizoval je, viz taxonomie) do druhů, rodů, řádů, tříd a říší a každému druhu dal dvě jména, jedno rodové, jedno druhové (viz binomická nomenklatura), neživé přírodniny nežijí, nejedí, nerozmnožují se atd.

Kam v Česku do přírody

10 nejzajímavějších přírodních míst v ČR

  • Pravčická brána (České Švýcarsko)
  • Boubínský prales (Šumava)
  • Prachovské skály (Český ráj)
  • Hora Sněžka (Krkonoše)
  • Propast Macocha (Moravský kras)
  • Panská skála (Lužické hory)
  • Vyhlídka Máj (Povltaví)
  • Pálava (jižní Morava)


Pobyt v přírodě prospívá tělu, mysli, vztahům v rodině a v neposlední řadě i celé planetě – známe-li přírodu, chováme se k ní ohleduplněji a s úctou. Prospěšnost pobytu venku potvrzuje i řada zahraničních výzkumů z oblasti medicíny, psychologie i pedagogiky.Každá část rostliny má funkci (důvod, proč tam je a co dělá) a společně všechny tvoří 1 celek. Rostliny jsou například byliny, květiny, trávy, stromy, keře. Základní části rostlin jsou: kořen, list, stonek. Některé rostliny mohou mít květ.

Jaké dřevo se může sbírat v lese : Tuto problematiku řeší lesní zákon, který jasně říká, že každý si může sbírat pro svoji potřebu suchou, na zemi ležící klest. Hranice mezi klestím a dřevem je stanovena zhruba na 7 cm v průměru, protože nad to už se jedná o dříví nikoliv klest. Klestím se myslí větve nebo nějaké zbytky vršků stromů.