Antwort Co to jsou Zelňáky? Weitere Antworten – Co je zelňák

Co to jsou Zelňáky?
Zelňák je české pečivo z kynutého těsta. Jedná se o koláče plněné zelím s kmínem a uzeným masem, nebo o zelnou placku. Těsto je nutné dělat pouze ze sádla, a ne z másla nebo rostlinných tuků. Zelňáky jsou typické pro moravskou kuchyni, připravovány jsou ale také v některých koutech v jižních Čechách.Oloupané syrové brambory nastrouhejte nahrubo, slijte přebytečnou vodu a promíchejte je s připraveným zelím, moukou, vejci, majoránkou. Dochuťte prolisovaným česnekem, pepřem a solí. Smažte na oleji nebo na sádle dozlatova jako bramboráky.Zelí nakrájíme na drobno, přimícháme vejce, na proužky nakrájený salám, sekanou nať, sůl, kmín a tolik mouky, aby vzniklo těsto husté jako na bramborové placky. Na rozpáleném oleji smažíme menší placky. Podáváme s čajem.

Jak se pečou Zelňáky : Do mísy dáme mouku, vymačkané a pokrájené zelí, sádlo, sůl, pepř, kmín, sladkou papriku a vypracujeme těsto. Z hotového těsta vyválíme plát asi 1 cm silný, ze kterého vykrajujeme kolečka. Vykrojená kolečka ukládáme na sádlem vymazaný plech a pečeme v troubě na 200 °C dozlatova asi 25 minut.

Jak dlouho vydrzi Zelnaky

Pro delší skladování se obzvláště hodí chladný a tmavý sklep. V chladničce lze zelí skladovat v zásuvce na zeleninu až tři týdny. Řezné plochy na hlávce překryjte potravinářskou fólií, zelí tak v chladničce vydrží několik dní.

Jak dlouho vydrží Zelnaky : Nejlepší chuť mají ještě teplé. Zelňáky vydrží i několik dní.

Přisypeme drcený kmín, mletou papriku (můžeme zkusit i špetku pálivé), zahustíme hladkou moukou a připravíme růžovou jíšku. Jíšku zalijeme studeným kuřecím vývarem nebo vodou a důkladně prošleháme metličkou, aby se jíška lépe rozpustila.

Vykrajujeme z něj pomocí tvořítka kolečka o průměru 6 až 8 cm a klademe je na plech s pečícím papírem. Potřeme vajíčkem a nahoru posypeme kmínem. Pečeme v předehřáté troubě na 200 °C asi 20 až 30 minut dozlatova.

Jak dlouho se pečou Zelňáky v troubě

Postup přípravy receptu

Pokládáme na plech na pečící papír. Já ještě syrové placičky potírám rozehřátým sádlem, ve kterém je najemno nakrájená ciobulka, dodá jim to lepší chuť. Pak pečeme v předehřáté troubě na 200 stupňů, cca 15 minut, prostě dokud nebudou okraje nahnědlé. Přeji dobrou chuť!Výčet blahodárných účinků kysaného zelí je opravdu dlouhý. Zlepšuje zažívání, krevní oběh, zdraví srdce, stimuluje imunitní systém a zahání únavu, posiluje kosti, snižuje hladinu cholesterolu, ničí záněty, chrání proti některým druhům rakoviny, zejména proti rakovině prsu.Obsahuje vitaminy A, B1, B2, C, K, kyselinu mléčnou (pomáhá i při ranních nevolnostech v těhotenství), vápník, fosfor, železo, sodík, draslík aj. Reguluje trávení a normalizuje střevní flóru. Pije se při léčení žaludečních a střevních poruch i při léčbě hemeroidů. Pozor na původ kysaného zelí.

Vykrajujeme z něj pomocí tvořítka kolečka o průměru 6 až 8 cm a klademe je na plech s pečícím papírem. Potřeme vajíčkem a nahoru posypeme kmínem. Pečeme v předehřáté troubě na 200 °C asi 20 až 30 minut dozlatova.

Co všechno patří do zelňačky : Tato vydatná polévka patří k české klasice. Kromě zelí v ní nechybí ani klobáska, brambory, petrželka, červená paprika a zakysaná smetana na zjemnění. Pořádně vás zasytí i zahřeje a samozřejmě si na ní báječně pochutnáte.

Co všechno se dává do zelňačky : Připravte si pánev, nalijte do ní trochu oleje a opečte na kolečka nakrájenou klobásu. Do hrnce se zelím přidejte opečenou klobásu a uvařené brambory. Zalijte trochou vody, přidejte smetanu na vaření dle chuti a ještě chvíli povařte. Polévku dochuťte solí a pepřem a podávejte s čerstvým chlebem.

Proč jíst kyselé zelí

Obsahuje vitaminy A, C, E a K i řadu minerálů, jako jsou draslík, vápník, fosfor, síra, hořčík či fluor. 70–80 % našeho imunitního systému je ve střevech. Je-li špatná střevní mikroflóra, jsme mnohem náchylnější k nemocem. Kysané zelí svou probiotickou funkcí pomáhá udržovat střevní mikroflóru plně fit.

Zelí je nízkokalorickou potravinou (červené zelí: 22 kcal / 100 g, bílé zelí: 25 kcal / 100 g). Má však vysoký obsah vlákniny, která zajistí dlouhodobý pocit sytosti. Červené i bílé zelí jsou bohaté na vitamin C, přičemž v červeném zelí je ho o něco více než v bílém zelí.Aby zelí plnilo svůj léčivý efekt, je ideální konzumovat denně množství zhruba jedné kompotové misky. Zelí je možné různě dochutit, třeba cibulkou, paprikou a rajčaty. Skvěle chutná i syrové kysané zelí, ze kterého jsme vymačkali šťávu a přimíchali do něj vařenou čočku nebo brambory a ochutili majoránkou či bazalkou.

Jak zjemnit zelňačku : Náš tip: Na zjemnění přidejte 100ml smetany na šlehání anebo 4 lžíce zakysané smetany. A jako bonus pro vás máme ještě další recept na zelňačku.