Antwort Co to jsou parabeny? Weitere Antworten – Co způsobují parabeny

Co to jsou parabeny?
Parabeny působí proti plesnivění, bakteriím a mikroorganismům v kosmetice. Díky tomu především přírodní látky vydrží déle čerstvé a déle si udrží svou účinnost. Navíc parabenů stačí ve složení i pro maximální účinek opravdu maličko, proto je také vždycky najdeme na konci seznamu ingrediencí INCI.A ne nadarmo. Co jsou to parabeny Parabeny, které se v kosmetickém průmyslu používají už desítky let, slouží v kosmetických přípravcích jako umělé konzervační látky. Používají se pro jejich schopnost zabránit množení škodlivých bakterií a plísní, krom toho také zvyšují trvanlivost produktu.nejčastěji methylparaben a propylparaben, E+trojčíslí, např. E214.

Co by nemelo být v kosmetice : 7x NE! Aneb látky, kterým se v kosmetice raději vyhnout

  1. Parabeny. Parabeny jsou v kosmetice “oblíbenými” a levnými konzervanty.
  2. Syntetické vůně a barviva.
  3. Ftaláty.
  4. Polyethylenglykol (PEG)
  5. Diethanolamin (DEA) a Triethanolamin (TEA)
  6. Triclosan.
  7. Laureth-sulfát sodný (SLES) a Lauryl-sulfát sodný (SLS)

Jak poznat parabeny v kosmetice

Parabeny poznáte podle přípony -paraben a informaci o jejich obsahu najdete na etiketě ve složení výrobku. Čím výše bude paraben uveden, tím ho výrobek obsahuje více. Paraben na poslední místě značí přítomnost v malém množství.

Co vlasům škodí : Obecně řečeno vlasům škodí zejména již zmíněné chemické barvení a tepelné úpravy vlasů. Nevhodný je i příliš častý styling, který může vlasy zatěžovat. Čas od času můžete použít čisticí šampon, ale vybírejte spíše ty s šetrným složením. Hydratujte, hydratujte, hydratujte – nejen zevně, dbejte také na pitný režim.

Ve složení přírodní kosmetiky byste neměli najít látky jako jsou:

  • Ropné deriváty – vazelína, parafín, minerální olej.
  • Parabeny – methylparaben, propylparaben, butylparaben, ethylparaben.
  • Silikony – ve složení produktů je poznáte podle koncovky “-cone”
  • Syntetické parfemace.
  • Ftaláty.
  • Nanočástice.


Parabeny jsou účinné konzervační látky, které jsou naší pokožkou velmi dobře tolerovány. Proto se používají po celém světě už více než 80 let. A to nejen při výrobě kosmetiky, ale i v oblasti léčiv, potravin a produktů pro domácnost. V NIVEA používáme parabeny přibližně ve 30 % výrobků.

Jaká kosmetika je nebezpečná

Neměli bychom tedy v naší kosmetice vidět tyto látky: ftaláty, sulfáty, parabeny, silikony, parfume/parfum/parfém, aluminium a další nevzhledně jmenující se látky.Můžete se setkat s označením „přírodní“ či „bio“ i u kosmetických produktů, které tomuto označení úplně neodpovídají. Proto se raději podívejte na složení výrobku a na obalu hledejte ochrannou známku (logo), která je udělována nezávislou certifikační organizací společně s certifikátem při splnění stanovených pravidel.Ano, vlasům v podstatě škodí všechno. Mytí, foukání, žehlení, česání, kartáčování apod., ale to pouze tehdy, pokud to děláme nesprávným způsobem.

Do jídelníčku zařaďte vajíčka, avokádo, ořechy, ryby, kurkumu, a lněná semínka. Vhodný je i řecký jogurt, kde se nachází velké množství vitaminu B5, který podporuje růst vlasů a zabraňuje jejich vypadávání. Doporučuji také užívat doplňky stravy. Vybírejte opět spíše z těch, jejichž účinnost potvrdily klinické testy.

Co nedělat po kosmetice : Zapomeňte proto na kosmetické produkty s přídavkem alkoholu nebo clotrimazolu. Jinak si narušíte vrstvu pokožky. Stejně tak zapomeňte na vymačkávání, protože dospělácká pleť má větší sklon ke vzniku jizviček.

Po čem opravdu rostou vlasy : Zařaďte proto do jídelníčku vajíčka, ořechy, lněná semínka, ryby, řecké jogurty a potraviny bohaté na vitamin A a B5. Důležitá je také aminokyselina cystein, která zrychluje růst vlasů a nachází se v potravinách bohatých na proteiny – a také pšeničných otrubách či v kuskusu.

Co rozpustí vlasy

Z domácích zásob vyzkoušejte použití soli, kypřícího prášku či jedlé soli v kombinaci s octem a horkou vodou. Pozor však, stejně jako hydroxid sodný i tato varianta po zalití horkou vodou prská. Instalatérské péro na odpad. Jeho použití je vhodné až tehdy, pokud je problém příliš hluboko.

Nejvyhledávanější složkou pro rychlejší růst vlasů je kofein. Kofein nás dokáže nakopnout při ranní únavě, stejně tak dokáže nakopnout i vlasové folikuly k růstu a pomáhá předejít vypadávání. Zlepšuje totiž prokrvení pokožky hlavy, což je jeden ze zásadních aspektů optimálního růstu vlasů.Vhodné potraviny, které zlepší kondici a zvýší hustotu vašich vlasů, jsou například vejce, citrusové plody, hnědá rýže, ústřice, některé druhy ořechů, losos, čočka nebo jogurt. Množství potřebných živin dodá vašim vlasům také listová zelenina, jako například kapusta, špenát nebo mangold.

Co nejvíc škodí pleti : Nadměrné vystavování pokožky UV záření způsobuje rozklad kolagenu, a tedy jeho snížený obsah v pokožce a následnou tvorbu vrásek. Zejména UV-A záření proniká do škáry, kde poškozuje kolagenová a elastinová vlákna. Neblahé účinky na elasticitu pokožky má také kouření, nadměrné používání mimických svalů nebo stres.